ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Her mevsim baharı yaşayan SouadSayı: 1365 - 20.01.2012


Cezayirli şarkıcı, gitarist, söz yazarı. Bildiğimiz ‘singer/songwriter’ ekolü mensubu. Politik içerikli müzik yapması sebebiyle Cezayir’den ayrılarak Fransa’ya iltica ettiği söylenirdi ama meğer mesleki nedenlerle gitmiş. Souad Massi ağırlıklı olarak Arapça ve Fransızca bazı bazı İngilizce ve Berberice yazıp söylüyor. 1999’da Paris’te gerçekleştirilen ‘Femmes d’Algerie’ (Cezayir’den Kadınlar) Festivali’ndeki performansıyla halk, chaâbi, rock gibi farklı türleri bir araya getirdiği ilk albümü ‘Raoui’ye uzanan yol da açılmış oldu. 2001’in ortalarına doğru on dört özgün parçadan oluşan ‘Raoui’ (Hikâyeci) raflardaki yerini aldı. Bu albüm ile 2002’de BBC Radio 3 ödülünü alan sanatçı bunu takip eden ödüllerin yanı sıra yaklaşık 200 konser ile başarısını taçlandırdı.

Konserlerin birbirini takip etti
ği yoğun bir yıldan sonra sanatçı tekrar stüdyoya kapandı ve 2003 yılında o güne kadar Kuzey Afrika’dan çıkan en başarılı albüm olarak tarihe geçecek olan ‘Deb’ (Kalbi Kırık) adlı albümünü çıkartarak Atlantik’in her iki köşesinde de dizginlenemez bir ilgi ile karşılandı. Arap müziğinin ritim ve kültürünü birleştiren ‘Mesk Elil’ (Hanımeli) Kasım 2005’in sonunda piyasa çıktı ve raflarda yerini alır almaz Avrupa dünya müziği listelerine birinci sıradan girdi. Massi, bir yandan Cezayir hükümetine sinkaf etti bir yandan ülkesi için ağıt yaktı. 2007’de en popüler parçalarını ‘Live Acoustique’ adlı albümde toplayıp özgürlük çığğını 2010 tarihli ‘O Houria’daki  Fransızca, Arapça ve İngilizce parçalarına sakladı.

Dünyanın müzikle daha ya
şanılabilir hale geleceğine inanan ve bu uğurda sesini cesaretle yükselten Souad Massi’den bizim de payımıza güzellikler düşİstanbul’daki ilk konseri öncesinde.

Son albümünüz ‘O Houria’ özgürlük anlamına geliyor. Siyasi angajmanı yüksek bir sanatçı olarak ‘Arap Baharı’ sizi nasıl etkiledi?

Evet, son albümüm ‘O Houria’da özgürlük sorunu, kadına uygulanan
şiddet gibi insani konuları anlattım. Daha genel bir ifadeyle Cezayir’in sosyal ve politik gerçekliğinden yola çıktım. Elbette ülkemin gerçekleri müziğimi doğrudan etkiliyor. Dönüşümü anlatan üç şarkı yaptım, bir şeylerin değişeceğini hissediyordum. Cezayir iç savaşlardan ve terörden çok çekti. Değişimi destekliyorum elbette. Ancak her şeyin barışçıl bir şekilde ve yumuşak bir şekilde değişip dönüşmesini diliyorum.

Arap dünyasındaki son dönem geli
şmelerine Avrupalılar nasıl bakıyor, Paris’te yaşayan bir Cezayirli olarak ne gibi gözlemleriniz var?

Özellikle gençlerin bu de
ğişimi çok desteklediğini söyleyebilirim. Gençler bu konuda inanılmazlar, Avrupa’nın birçok başkentinde Arap dünyasındaki değişimi ve gençlik hareketlerini destekleyici oturma eylemleri yapıldı.

Kimlik tanımlarıyla her
şeyin özünün açıklanmaya çalışıldığı bir dönemde bir sanatçı için büyük avantaj olduğunu düşündüğüm çok kültürlülük hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok kültürlülü
ğün büyük bir zenginlik olduğunu düşünüyorum. Örneğin biz Cezayirliler Akdenizliyiz. Hem Afrikalıyız, hem Arapız. Bu yüzden de müziğimde flamenko, chaabi (Cezayir yerel müziği), folk rock ve Fransız şansonlarının izleri var.

Ailedeki müzisyenler de tabii büyük avantaj.

Bu anlamda gerçekten
şanslıyım. İki erkek kardeşimin müzisyen olması benim için büyük bir şans. Kariyerim için beni gerçekten çok desteklediler. Bu bizim gibi ülkelerde çok da alışıldık bir durum değil doğrusu. Gitara klasik gitar dersleri alarak başladım. Daha sonra da flamenko, rock ve dünya müziği ile ilgilenmeye başladım.

Halihazırdaki kariyerinize Atakor isimli rock grubu ile ba
şladınız. Bizim ülkede rock’ın hangi dilde söylenmesi gerektiği yönünde popüler bir tartışma vardı bir zamanlar. Siz ne düşünüyorsunuz anadilde rock konusunda?

Bence kar
şı çıktığınız bir şeyler varsa bunu daha rahat ifade etmenin yolu rock müzikten geçiyor. O nedenle hangi dilde olduğu bence çok da önemli değil. Benim de bu konuda bir projem var. Fransızca bir rock albüm hazırlayacağım ve bu beni çok heyecanlandırıyor.

Memleketinden sürgün edilmek, bir sanatçının gündelik ve estetik pratiklerine nasıl yansır?

Ben Cezayir’i mesleki sebeplerden dolayı terk ettim. Paris’te okula giden iki çocu
ğum var ve işim için burada yaşamam her şeyi daha çok kolaylaştırıyor. Ama Cezayir’e gitme ihtiyacı hissediyorum çünkü ailem orada. Ülkemi çok seviyorum. Orada büyüdüm, çocukluk anılarım var. Dünya barışını, adaleti, ifade özgürlüğünü, hümanizmi ve doğanın korunmasını çok önemsiyor ve bunu şarkılarıma taşıyorum. Dünyada haklar ve özgürlük adına bir dönüşüm var. Değişimin en barışçıl ve sakin bir şekilde gerçekleşmesini diliyorum. Başkalarının özgürlüğüne saygı göstermek şartıyla herkesin fikrini özgürce ifade edebileceği bir dünya diliyorum.

Souad Massi Konseri 20 Ocak’ta (bugün)
İş Sanat’taFoto
ğraf: Souad Massi, Ülkemin gerçekleri müziğimi doğrudan etkiliyor diyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.