ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Klasik müzik bitiriliyor!Sayı: 1361 - 16.01.2012


2011, TRT Radyo 3 açısından tam bir ‘kâbus yılı’ oldu.

Önce, kanalın tüm yurda yayılmı
ş 110’a yakın vericisinden yaklaşık 80’i elinden alınarak, Anadolu’nun geniş bir kesiminde klasik müzik ve caz başta olmak üzere nitelikli yabancı müzik dinlemek isteyen yurttaşlar cezalandırıldı. Anadolu’nun batısında da Radyo 3’ün artık ‘çekmediği’ şehirlerin sayısı hayli fazla. (Son verici nakillerinin ardından Trakya’nın tümü, Kocaeli, Sakarya, Kütahya, Balıkesir ve Afyon’da Radyo 3 yayınları artık yok!) Radyo 3’ün elinden alınan vericilerin, TRT’nin yeni açtığı kanallara kaydırıldığı açıklandı. Kanalı sonunda kapatmaya yönelik, iyi niyetli olmadığı açık bu girişimleri, konu hakkında TBMM’ye verdiği soru önergesinde gündeme getiren CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in açıklamasına dayanılarak verilen şu yanıt kamuoyunda günlerce tartışıldı: “Nüfusumuzun % 96.2’si caz, % 92.3’ü klasik, % 82.2’si ise yabancı rock müzik dinlememektedir. Dinleyici eğilimleri ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda son üç yılda yaklaşık 80 adet Radyo 3 vericisi yeni açılan TRT Türkü, TRT Nağme, TRT Haber ve Kürtçe yayın yapan TRT Radyo 6 kanallarına dönüştürülmüştür”.

Bunları biliyoruz...
Şimdi bir grup müzik adamının anlattıklarına kulak verelim: “Radyo 3’ün insafsızca budanmasına sözde yüzdelerle getirilen bu gerekçe gülünçtü, zira yapılan ankette ortaya çıktığı söylenen bu oranlar ülkede hatırı sayılır bir klasik müzik-caz-rock dinleyici kitlesi bulunduğunu ispatlıyordu. TRT gibi, kamusal yayın yapma sorumluluğunu üzerinde taşıyan bir kurum, rakama vurulduğunda birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğu apaçık olan böylesi geniş bir dinleyici topluluğunu, nitelikli müzik yayını yapma misyonunu on yıllardır başarıyla sürdüren Radyo 3’ten koparmaya yönelik bu kararın altına nasıl imza atabildi?

Tüm bunlar ya
şandığı sırada, TRT İstanbul Radyosu yönetimi yeni yıla girerken skandal bir karara imza atarak TRT Radyo 3 için on yıllardır dışarıdan program hazırlayıp sunan, hepsi de alanlarının önde gelen usta yapımcılarının 2012 yılı akitlerini yenilemeyeceğini açıkladı; dış yapımlar % 50 oranında azaltılmıştı. Ama o da ne! Ellerinden programları alınan dış yapımcıların arasında kimler yoktu ki! TRT Radyo 3’ün simgeleşmiş isimleri Hülya Tunçağ, Ali Sönmez, İzzet Öz, Caner Beklim, Levent Öget, Elif Petek Arıkkan, Murat Beşer, Serhan Bali, Füsun Özgüç, Sungu Okan...

Radyo 3’ün Müdürü Zafer Üreten ve ekibinin kurum içinde dı
ş yapımcılara duyulan husumetin ve ahbap-çavuş ilişkilerinin geldiği noktayı görüyor musunuz? Radyo 3’ün saygın spikerlerinden Saadet Baykal’ın hazırladığı, Portekiz’in dünyaca ünlü fado müziklerinin tanıtıldığı, Sedat Simavi ödüllü “Portede Hüzün” adlı program, “Bu fado denen müzik Kasımpaşa müziğine benziyor” gibi tuhaf bir gerekçeyle yayından kaldırılıyor. Donizetti ve Sedat Simavi ödüllerini üst üste kazanan ünlü çocuk programı ‘Arkadaşım Müzik’in her şeyi Gaye Çağlayan yok artık. Müziğe, emeğe, insana saygı ayaklar altında. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.