ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Türküler arp ile buluşunca...Sayı: 1351 - 02.01.2012


Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve öğrencisi Meriç Dönük’ün türküleri arp ile harmanladıkları “Elişi” albümleri, raflardaki yerini aldı. Türkiye’nin farklı coğrafyalarından 11 türküyü arp ile dinleyicilerle buluşturan albümlerini, “Elişi, kadın emeği, göz nuru” olarak tanımlayan ikili, albüm ve son dönem çalışmaları ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

- “Eli
şi”nin ortak bir albüm çalışması olması fikri nasıl oluştu?
Şirin Pancaroğlu: Aslında böyle bir proje benden 11 yıl önce istenmişti ancak kendimi yeni hazır hissettim. Meriç Dönük’le 10 yıldır beraberiz, önceleri öğrencimdi, şimdi de birlikte çalışıyoruz. Jarrod Cagwin gibi usta bir perküsyoncu ile de tam bir üçlü gibi yaklaştık müziklere. Birlikte, neşeli, dramatik, hareketli, sakin gibi temel karakterlerin albüm içerisinde oluşturacağı akışı gözettik, onları doğaçlamalarla genişlettik. Bir iç içe geçme durumu var ki hiçbirimizin diğerinden daha baskın olmak istemediği demokratik bir yaklaşım.

 - “Eli
şi”nde yer verdiğiniz çalışmaları nasıl tanımlıyorsunuz?
Ş.P: Albümde geleneksel sanatlara bir gönderme yaparak müzikte varolan motiflerle Anadolu elişi sanatları arasında bir bağlantı kuruyoruz. Sadece geleneksel müziklere yer vermesi ve ağırlıklı olarak doğaçlamalardan oluşması benim için de bir ilk.

- Albümün ilk konseri Gaziantep’teydi. Tepkiler nasıldı?
Ş.P: Arpı türkülerle onlara tanıttığımız için takdir dolu sözler duyduk dinleyicimizden. Bu proje ile Türkiye’nin dört bir yanını gezmek, üniversitelerde, güzel sanatlar liselerinde dinletiler sunmak, workshoplar vermek istiyoruz.

- “Eli
şi”nin devamı niteliğinde bir albüm daha düşünüyor musunuz?
Ş.P: Evet. Kürtçe bir eser çalmayı çok isterim. Bu albüm için düşündüğümüz “el qajîye” adında bir Dersim parçası vardı, Erkan Oğur ile yapacaktık. Ancak Oğur rahatsızlanınca yapamadık. İkinci albümde umarım...

- Bu albümün öncesi ve sonrasında nasıl bir müzikal süreç geçirdiniz? Bundan sonraki hedefleriniz neler?
Meriç Dönük: Arp üzerine aldı
ğım klasik müzik eğitiminin ardından, arp, saksafon, kontrbas ve davuldan oluşan “Meriç Dönük Quartet” olarak ilk konserlerimizi vermeye başladık. Bir yandan Türk Müziği üzerine yüksek lisans yapıyorum, ayrıca Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde 1 yıl sürecek bir Performans Diploma Programı’na katılacağım. Yakın zamanda kariyerimle ilgili baş sıraya koyduğum konu bu.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.