ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Aynur Aydın dünyaya açılıyor.Sayı: 1348 - 28.12.2011


Son günlerde genç bir kız dikkatimi çekmeye başladı. Bu genç kızın adı Aynur Aydın. Almanya’da doğmuş genç bir Türkiyeli kız. Birkaç yıl önce Almanya adına bir grupla beraber Eurovision Şarkı Yarışması ulusal finallerine katılmış ve üçüncü olmuş.

Bu kız Avrupai tarzı ve dikkat çeken vokali ile kirlenen Türkiye pop müzi
ğine farklı bir renk kattı. 2009 yılında albüm hazırlıklarına başlayan Aynur Aydın bugüne kadar Britney Spears, Pink, Celine Dion, Lady Gaga, Rihanna, Ace of Base, Roxette, Enrique Iglesias ve Jennifer Lopez gibi önemli dünya starlarına bestelere veren bir ekiple çalışş. Bu ekiple birlikte kayıtları, İsveç’in başkenti Stockholm’deki dünyaca ünlü Cosmos adlı stüdyoda gerçekleştirdi. Şu sıralar Lady Gaga, Enrique Iglesias, U2, Roxette ve Jennifer Lopez hali hazırda yeni albümlerini bu stüdyoda hazırlıyor. 

Yurtdışında hazırlanan ‘12 Çeşit La la la’ adlı albüm çift CD olarak Türkiye’de Seyhan Müzik tarafından müzik marketlere sunulmuş. Türkiye’ye gelince albümünü eline alıp prodüktörleri gezmeye başlamış, kimisi ona “güzel kızsın gel sana bir aşk yaratalım öyle çıkartalım” demiş, kimisi “şu sıralarda X güzel bakkal şarkılar yapıyor ondan bir beste alalım sana verelim, sesin güzel demiş”... Uzun lafın kısası, onu Türkiye’nin malum popüler kültür şablonuna oturtmak istemişler. O, bu konuda yılmamış ve Avrupa’da hazırladığı albümü olduğu gibi Türkiyeli müzikseverlerle paylaşmak istemiş. Bu sırada Bülent Seyhan ile tanışş ve bu hayalini Seyhan’ın da desteği ile hayata geçirmiş. Mükemmel bir grafik ve kartonet çalışması ile ciddi paralar harcanarak pazara sunulan albüm çift CD’den oluşuyor. Birinci CD’de Türkçe şarkılar yer alırken, ikincide İngilizce şarkılar yer alıyor. Üstelik tek CD fiyatına satılıyor. 

Aynur Aydın şarkılarını önce İngilizce hazırlamış, ama albümü Türkiye’de yayınlaması gündeme gelince ilk klip şarkısı ‘Yenildim Daima’yı yazmış. Albümü dinlerken popüler kültürün esiri olmuş, basit matematiksel hesaplarla hazırlanmış, dinlemekten usandığımız klişe Türkiye pop müziğinin dışında bir işle karşılaşıyorsunuz. Kızın sesi çok iyi, bazen ıslık kadar tiz bazen olgun, bazen seksi... Şarkı söyleme tarzı son derece modern, bir zamanlar Ayşen adlı genç bir kız vardı, o böyle Avrupa standardında şarkılar söylerdi. Aynur’un farkı ise Avrupai stilde şarkı söylemenin ötesinde bütün prodüksiyonunu Avrupa’da hazırlamış olması. ‘Yenildim Daima’ ve  onun İngilizcesi olan ‘DNA’ya aynı klibi çekmiş, Türkçe klip Powertürk TV’de, İngilizce ve Türkçe klip ise Number One TV’de dönüyor ve çok ciddi istekler alıyor. 

‘12 Çeşit La la la’ ismi ile ilginç bir albüm, 12 şarkı ve bir bonus şarkı içeren albümün özellikle slow şarkıları mükemmelin de ötesinde. Bir ara Mariah Carey’i dinliyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse şablonlarla dolu popüler müziğin dışında bir iş gördüğüm zaman hevesleniyorum. Türkiye popunda ne ruh kalmış ne de iyi vokal. Aranjörler, besteciler herkes birbirini tekrar ve taklit etme yarışına girmiş. Böyle bir sektörde böylesine radikal bir işi pazara sunan Seyhan Müzik’i tebrik etmekten başka bir şey yapamıyorum. Yurtdışında yaşamasına rağmen düzgün Türkçesi ile şarkılarını gayet başarılı bir şekilde seslendiren bu genç kızın İngilizcesi ise mükemmel. Bazı şarkılar öylesine uçuk ki oturup yeniden dinleme ihtiyacını duyuyorum. Kulaklar popüler müzikten dolayı öylesine kirlenmiş ki ben bile dinlerken bazen adaptasyon zorluğu yaşıyorum. 

Türkiye’de son on yılda müzik marketlere sunulan en farklı ve en Avrupai iş olan Aynur Aydın’ın bu albümüne yurdum halkının alışması biraz zor olabilir, ama ilk önce yabancı müzik dinlemekten zevk alan müziksever onu sevecek sonra ise diğerleri. Yüzü Batı’ya dönük bir albümün geleneksel kalıpları kırarak Türkiye pop müziğine yön vermesi adına çok güzel bir proje olmuş. Bu albüm bir hafta önce Türkiye’de yayınlandı yılbaşından sonra Avrupa kıtasında da müzik marketlere sunulacak. Aynur, Warner Bros ile anlaşma yapmış ve bu global müzik şirketi albümü farklı ülkelerde pazara sunacak, böylece bir Türkiyeli kız Türkiye’den Avrupa’ya açılmayı deneyecek... Ona bol şans.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.