ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fazıl Say'ın gecesiydi.Sayı: 1347 - 27.12.2011


Önceki akşam Lütfi Kırdar Konser Salonu'nda çok özel iki saat yaşadık. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın 2011'deki bu son konserini özel yapansa Fazıl Say'ın hem besteci, hem de piyanist olarak sahnede yer almasıydı. Üstelik dahası da vardı…

Dahasını, onursal şefleri Gürel Aykal yönetimindeki Borusan Filarmoni Weber’in Freischütz Uvertürü’nü seslendirdikten sonra gördük. Fazıl Say’ın Klarnet Konçertosu’nun Türkiye ilkçalınışını gerçekleştirecek olan Sabine Meyer’le gelmesini beklediğimiz Gürer Aykal, Fazıl Say’la birlikte geldi ve birer iskemle çekip sahnenin önüne oturdular.

Gürer sordu, Say yanıtladı. Peki, neler anlattı Say? Çocuklu
ğundan beri onu etkileyen, tanıdığı ilk büyük şair olan Hayyam'ı klarnet aracılığıyla anlatmak istediğini söyledi. Hayyam'ın başkaldıran, dünya ve insanları, dini, cennet cehennemi, sistemleri sorgulayan bir filozof, şair, astronom ve matematikçi olduğunu ekledi. Bazı rubailerini bugün biri yazsa

Silivri'yi boylardı sözü salonu acı acı güldürdü. Ardından besteleme sırasına göre bölümleri açıkladı. Üçüncü bölümün Hayyam'ın erdemli ya
şlılık bölümünü anlattığını; ikinci bölümde eşiyle tanışmasının, şarap ve rubailerin olduğunu; ilk bölümde ise önce çayırlarda koşup oynayan çocuk, ardından da baskıyla tanışan genç Hayyam'ı yansıttığını anlattı.

Bu söyle
şiden Haziran 2012'de BİFO'nun Say'ın Mezopotamya adlı 2. Senfoni'sini seslendireceğini; Aralık 2012'de ise 2. BİFO – Fazıl Say Festivali'nin yapılacağını ve bu kapsamda Uzay adlı 3. Senfoni'nin çalınacağını da öğrenmiş olduk.

Söyle
şinin ardından, dünyanın en iyi klarnet sanatçılarından biri olduğunu Say’ın ağzından da duyduğumuz Meyer, Borusan Filarmoni eşliğinde “Hayyam” Klarnet Konçertosu’nu yorumladı. Hayyam'ın sesi olan Meyer'in klarnetinin karşısında Hayyam'ın sevdiği kadının sesi ise İzmir Devlet Senfoni'den konuk gelen Julya Krepak'ın çellosuydu. Hayyam'ın ölümü üzerine sevdiği kadının ağıtıyla (çello solo) biten üçüncü bölüm – bana göre – konçertonun en sıcak bölümüydü.

Aradan sonra Fazıl Say Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu’nda piyano tu
şlarındaki ustalığını bir kez daha gösterdi. Fazıl Say'ın kendine özgü fırtınalı biçemiyle renklenen 20 Aralık 2011 Çaykovski 1. Piyano Konçertosu seslendirisi, bana göre, yeni ve yaratıcı bir yorumdu.

Bu konseri kaçırsam ve bu yazıyı okusam üzülürdüm.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.