ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arap Baharı öncesi müziğin isyanıSayı: 1342 - 20.12.2011


Ahmad Abdalla’nın ilk gösterimi Eylül 2010’da Toronto Film Festivali’nde yapılan filmi ‘Microphone / Mikrofon’, İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi kucakladığında, Mısır’da kıvılcımlanan ‘Arap Baharı’nın sonuçları alınmaya başlanmış, Hüsnü Mübarek rejimi yerini orduya bırakmıştı. Bu rüzgârın da etkisiyle ödüle ulaşğı aşikâr olan film, Mısır’daki isyanın başlamasının üzerinden geçen yaklaşık bir yılın ardından izlendiğinde çok daha ‘soğukkanlı’ bir şekilde değerlendirilebiliyor.

Mısır gençli
ğinin müzikle ilişkisi üzerinden ‘sokağın dili’ni aktarmaya çalışan filmde, yıllar sonra Amerika’dan kalkıp ülkesine geri dönen genç bir adamın bakışıyla izliyoruz yaşananları. Geride bıraktığı sevgilisiyle kaldığı yerden başlama niyetindeki kahramanımız, bir yandan bunun olanaksızlığını fark ediyor, öte yandan da değişen Mısır gençliğinin yeraltı hayat stili ve müziğiyle içli dışlı oluyor. Birbirinden kopuk gibi görünen bu iki durum, aslında Hüsnü Mübarek rejiminin halk üzerinde kurduğu baskının bir bölümünü oluşturuyor ve karakterin iki ayrı yoldan gidip aynı noktaya ulaşmasını sağlıyor.

Rejimi ve düzeni ele
ştiren, bu nedenle de yeraltına itilen rap müzisyenlerinin öne çıktığı bir resim ortaya koyuyor Ahmad Abdalla. Heavy metal çalıp söyleyen genç kızlar ya da otoriteyle başları dertte olan ‘protest’ müzisyenler, başkarakterin çabalarıyla bir araya gelip en azından bir konserle isyanlarını ete kemiğe büründürmek istiyorlar, ama baskıyla sindirilmeleriyle sona eriyor bu serüven.

Bugünün Mısır’ında Müslüman Karde
şler’in bu gençlere karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini bilemiyoruz (!) ama Mübarek rejimi altında en alta doğru itildikleri bir gerçek. Ahmad Abdalla da bir miktar oryantalist bir bakış içeren filmiyle bu durumu tespit etmeye çalışıyor, belli oranda da başarıyor bunu. Hikâyede birçok karaktere ve onların hikâyeciklerine de yer veren senarist-yönetmen, her biri hakkında net fikirler veremiyor belki, biraz dağınık bırakıyor ortalığı. Ama müziğin ‘isyancı’ ruhunu az çok hissettiriyor bizlere; yeraltına itilseler de müzisyenlerin her coğrafyada ‘karşı duruş’un temsilcileri olduklarını, olacaklarını gösteriyor. İngiliz müzisyen Morrissey’in, 1988 tarihli ilk solo albümü ‘Vive Hate’teki ‘Margaret on the Guillotine’ adlı şarkısında şunları söylediğini de hatırlatarak bitirelim yazımızı: “İyi insanların muhteşem bir düşü var, Margaret giyotinde.” Buradaki Margaret’in dönemin başbakanı ‘Demir Leydi’ Margaret Thatcher olduğunu söylemeye gerek yok herhalde!  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.