ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Cazın doğaçlama halini seviyor...Sayı: 1341 - 19.12.2011


Şehrimize sıkça uğradıkları için daha fazla benimsediğimiz cazcılar vardır. Örneğin, Bugge Wesseltoft bunlardan biridir. Onunla hemen hemen aynı dönemde tanıdığımız Erik Truffaz da İstanbul’u ihmal etmeyenlerden. Hatta en çok birlikte çaldığı Türk müzisyenle, İlhan Erşahin ile Alanya Caz Günleri’nde bile çalmışğı var.

Ama zaten Truffaz çok gezen bir sanatçı. Kıta kıta dola
şır, konser verir, festivallerde çalar. Bu arada bize de birkaç kez uğramış, çok mu? 1990’lı yıllardan bu yana Blue Note ve EMI France’tan 10’un üzerinde albümü çıktı. Başlangıçta onu zorlayan ABD’de bile artık iyi eleştiriler alıyor. Yirmi yıllık meslek hayatında 500 binden fazla albüm sattı. Daha da önemlisi, tartışılmaz bir şekilde Avrupa’nın en tanınmış, saygın cazcılarından biri.

İşte Erik Truffaz, meşhur dörtlüsüyle birlikte bir kez daha İstanbul’da. Trompette kendisi, basta Marcello Giuliani, piyano ve klavyede Benoît Corboz ve davulda Marc Erbetta’dan oluşan Erik Truffaz Quartet, bu kez Tamirane’de Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 16 Aralık Cuma akşamı sahneye çıkacak. Blue Note etiketi taşıyan son albümü “In Between”in yanı sıra diğer albümlerinden de parçalar çalacak. Malum, Tamirane konserlerinin belli bir yaşın üstündekilere acıklı gelen yanı, saatleri. Erik Truffaz Quartet konseri de 23.00’te. Ama saat 21.30’dan itibaren, Deform plak dükkânı kurucularından Deform-E, caz füzyon yüklü setiyle pikapların başında olacak.

‘The Dawn’ ile tanındı

Erik Truffaz 1960 yılında
İsviçre’de doğan bir Fransız caz trompetçisi. 1990’lı yıllardan beri müzik dünyasının içinde, 1996’da Fransa EMI ile anlaştı. Bestelerine hip hop, rock’n’roll ve dans müziği katmasıyla tanınıyor. Blue Note’a yaptığı ikinci albümü ‘The Dawn’ ile ülkesinin dışında da tanındı. Bu albümün yapımcılığını onunla birlikte üstlenen Pat Muller, Marcello Giuliani ve Mark Erbetta’dan son ikisi, basçı ve davulcu olarak hâlâ onun dörtlüsünün ayrılmaz parçaları. İkisinin de tutkun hayranları vardır. Hatta burada da...

O günden bu güne, Fransa’da Gümü
ş Albüm olan ‘Bending New Corners’, pek sevdiğimiz ‘Mantis’, drum ‘n’ bass, hip hop ve rock‘n’ roll’u harmanladığı ‘The Walk of the Giant Turtle’ (2003) ve pop şarkıları, Fransız şansonları ile cazın bir karışımı olan ‘Arkhangelsk’ (2007) gibi albümler yaptı.

2008, Truffaz için çok faal bir yıldı: ‘Paris’, ‘Mexico’ ve ‘Benares’ albümlerinin üçü de bu yılda çıktı. Bir yıl soluklandıktan sonra da 2010’da ‘In Between’i gerçekle
ştirdi. Öncü, arayışçı bir cazcı sıfatıyla, her albümüyle birlikte kendi müziğinin evriminde de yeni bir adım atıyor.

Pop ile caz arasında

Erik Truffaz, 1990’lı yıllardan beri Avrupa cazının, daha do
ğrusu yaratıcı doğaçlama sahnesinin önde gelen isimlerinden biri. Onu ‘Bitches Brew’ günleri ve ‘In a Silent Way’ günlerindeki Miles Davis’e benzetenler oldu. Ama bir eleştirmene göre daha çok caz-rock yapan bir Brian Eno’yu andırıyor. Kendisi ise müzisyen olarak gelişmeye ve sadece kendisi olmaya çalışğını söyleyerek “Ben aslında pop ile caz arasındayım” diye ekliyor. ”Cazın beni ilgilendiren yanı, doğaçlaması.”

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.