ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eurovision’a Şebnem Ferah mı gidecek ?Sayı: 1338 - 14.12.2011


Yavaş yavaş Eurovision mevsimine giriyoruz. TRT önce genel müdürünü seçti, bu süreç içinde aldığım duyumlara göre birkaç sanatçı ile de Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili görüşme yapılmış.

TRT yönetim i
şini halletti, şimdi sırada Eurovision Şarkı Yarışması var. Henüz kulislerin dışına taşan bir şey yok. Yani kamuoyuna deklere edilen resmi bir şey yok. Ama kulislerde bazı isimlerin adı geçiyor, bazı isimlerse kendi adlarının anons edilmesi için kamuoyu baskısı yaratmak adına kulis faaliyetlerine çoktan başladı bile…

Ben konunun hem fanı hem de uzmanı olarak bu konuda epey bir ara
ştırma yapıyorum, radyodaki dinleyicilerime, üniversitedeki öğrencilerime sağa sola herkese soruyorum… Ortaya çıkan tek şey insanların artık yarışmaya rock yorumcu ile katılmak istemediği gerçeği. Herkes “Artık yeter” diyor. Şaka bir yana Athena, Mor ve Ötesi, Manga ve Yüksek Sadakat’tan sonra (ki hepsi de hakkı ile çalışıp bizi muhteşem temsil ettiler) bir pop yorumcunun yarışmaya katılmasını ben de istiyorum. Bununla ilgili “malzeme yok” diyenlere de katılmıyorum çünkü biraz detaylara inerseniz bu ülkede bu konuda yüzünün akı ile bizi temsil edebilecek kapasitede  pırıl pırıl gençlerin var olduğunu göreceksiniz.

TRT kendi web sitesi üzerinden bir internet oylaması yapıyor. Gizliden götürdü
ğü bu oylamadan gelen verileri topluyor. Bu veriler elbet çok da sağlıklı değil çünkü yarışmaya katılmak isteyen bir sanatçı üç-beş kuruş vererek bir genç tutup sürekli mail yollatarak sanal bir talep yaratabilir.

TRT ile ilgili kula
ğıma gelen kulisler ise, yine Şebnem Ferah isminin ön planda olduğu ile ilgili… Daha önce 2008 yılında da gündeme gelen Şebnem Ferah ile ilgili TRT’nin çok ciddi düşünceleri olduğu söyleniyor. Bu konuda Şebnem’in sanatçı kimliğine diyecek tek bir sözüm yok ama gerek kamuoyunun “yarışmaya artık rockçu yollamayın” demesi, gerekse farklı pek çok sebepten dolayı bence Şebnem Ferah’ı Türkiye’deki kariyeri ile baş başa bırakarak onun kaliteli şeyler üretmesine izin vermek en mantıklısı.

Bence yılba
şına doğru hararetli Eurovision tartışmalarına başlarız, önce isim tartışması başlar, sonra şarkının dilinin ne olması gerektiği, sonra da şarkının iyi olup olmadığı konusu. Daha sonra bir deli bir kuyuya bir taş atar ve şarkının çalıntı olduğunu iddia eder… Sonra da mayıs ayındaki yarı finallere gideriz. Benim bu konuda vurgulamak istediğim bazı şeyler var. Bence:

* Bu sene mutlaka bir popçu ile yarı
şmaya katılalım,
* Aslında bir yarı
şma yaparak katılsaydık çok iyi olacaktı ama zaman daraldı. Bu sene de atama usulü ile seçim olacağı kesin. Ama yol yakınken birden çok besteci ve yorumcu atanarak aralarında bir halk yarışması/oylaması yapılabilir.
*
Şarkının İngilizce olması konusundaki tartışmaları yapmak bile gereksiz.

Yorumcu önerilerim ise
şöyle:

* Hande Yener (yorumcu)-Sinan Akçıl ( besteci)
* Öykü Gürman
* Atiye
* Murat Boz

Bu listeyi biraz daha kurcalarsak uzar gider… Kısacası “biz yarı
şmaya gönderecek popçu bulamıyoruz” diyenlerin biraz daha araştırmacı olması gerekiyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.