ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


Müzik Hayvanı’ndan bedava albümSayı: 1332 - 06.12.2011


Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD basan Müzik Hayvanı inisiyatifi, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmayı sürdürüyor

Türkiye’nin mayıs ayında hayata geçirilen inisiyatifi Müzik Hayvanı, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmaya devam ediyor. Besteci Eray Düzgünsoy’un kurucularından olduğu bu yepyeni inisiyatif, mayıs ayından bu yana, Ömer Sarıgedik, Emir Emre, Emre Ozis ve Alman besteci Stefan Fricke’nin yanı sıra Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD bastı.

Egoyu bırakabilmek
İnisiyatifin www.muzikhayvani.com isimli internet sitesinden duyurduğu gibi, “Müzik Hayvanı tüm ürünlerini ücretsiz olarak sunar. Dijital Download’un (internet üzerinden indirmek) yanı sıra, basılı materyalleri (CD) de mevcuttur.”

Müzik Hayvanı’nın kurucularından Eray Düzgünsoy, nasıl bir araya geldiklerini
şöyle anlatıyor: “Biz insan nasıl müzik yapabilir ya da insan kendi müdahalesiyle dönüştürdüğü işlerden nasıl arınabilir diye soruyoruz. Yaptığımız işlerin hiçbirini egoistçe ‘bu benim işim, bu benim kompozisyonum’ gibi sahiplenmek istemiyoruz da bir yandan. Besteciyi var olan sesleri bir şekilde bütünleştiren bir aracıymış gibi yorumlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla besteci egosuna karşıt bir bakış da oluşuyor tabii. Biz aslında egolardan, bu dünyanın yeni tanımlarından uzaklaşğımız, bunları bıraktığımız takdirde birazcık insan olabileceğiz. Bunları bırakmadığımız takdirde insan olamayız.”

Yayımladıkları albümlere Kadıköy’de Zihni Müzik, Flaneur, Vintage Records ve Dunia Bar, Taksim’de Deform, Beşiktaş’ta Pan Kitabevi’nde yer alan stantlarından ula
şılabileceğini söyleyen Düzgünsoy, “Biz bu şekilde çok daha fazla para kazandık. İnsanlar bunun bir emek olduğunu biliyor. Normal bir CD fiyatı da veren var, 10 CD fiyatı veren de. Onu serbest bıraktığın için, hiçbir şey almayıp sadece para veren de var. Bir dükkâna gittik, hiç CD kalmamış. Ona rağmen insanlar gelip para bırakıyorlarmış. Buradaki niyet, kazanılmış olan miktarların yeni işlerde kullanılması” diyor.
 
Güzel müzikleri tanıtıyorlar

Tüm albümlerini dinleyiciye ücretsiz olarak sundular, dileyenden ba
ğış kabul ediyorlar. Eray Düzgünsoy, özellikle çağdaş müzik alanında Türkiye’de albüm yayımlamanın zorluğuna dikkat çekerek, ‘güzel müziklerin’ basılmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunmak istediklerini vurguluyor.

Alıntıdır.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.