ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik Hayvanı’ndan bedava albümSayı: 1332 - 06.12.2011


Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD basan Müzik Hayvanı inisiyatifi, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmayı sürdürüyor

Türkiye’nin mayıs ayında hayata geçirilen inisiyatifi Müzik Hayvanı, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmaya devam ediyor. Besteci Eray Düzgünsoy’un kurucularından olduğu bu yepyeni inisiyatif, mayıs ayından bu yana, Ömer Sarıgedik, Emir Emre, Emre Ozis ve Alman besteci Stefan Fricke’nin yanı sıra Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD bastı.

Egoyu bırakabilmek
İnisiyatifin www.muzikhayvani.com isimli internet sitesinden duyurduğu gibi, “Müzik Hayvanı tüm ürünlerini ücretsiz olarak sunar. Dijital Download’un (internet üzerinden indirmek) yanı sıra, basılı materyalleri (CD) de mevcuttur.”

Müzik Hayvanı’nın kurucularından Eray Düzgünsoy, nasıl bir araya geldiklerini
şöyle anlatıyor: “Biz insan nasıl müzik yapabilir ya da insan kendi müdahalesiyle dönüştürdüğü işlerden nasıl arınabilir diye soruyoruz. Yaptığımız işlerin hiçbirini egoistçe ‘bu benim işim, bu benim kompozisyonum’ gibi sahiplenmek istemiyoruz da bir yandan. Besteciyi var olan sesleri bir şekilde bütünleştiren bir aracıymış gibi yorumlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla besteci egosuna karşıt bir bakış da oluşuyor tabii. Biz aslında egolardan, bu dünyanın yeni tanımlarından uzaklaşğımız, bunları bıraktığımız takdirde birazcık insan olabileceğiz. Bunları bırakmadığımız takdirde insan olamayız.”

Yayımladıkları albümlere Kadıköy’de Zihni Müzik, Flaneur, Vintage Records ve Dunia Bar, Taksim’de Deform, Beşiktaş’ta Pan Kitabevi’nde yer alan stantlarından ula
şılabileceğini söyleyen Düzgünsoy, “Biz bu şekilde çok daha fazla para kazandık. İnsanlar bunun bir emek olduğunu biliyor. Normal bir CD fiyatı da veren var, 10 CD fiyatı veren de. Onu serbest bıraktığın için, hiçbir şey almayıp sadece para veren de var. Bir dükkâna gittik, hiç CD kalmamış. Ona rağmen insanlar gelip para bırakıyorlarmış. Buradaki niyet, kazanılmış olan miktarların yeni işlerde kullanılması” diyor.
 
Güzel müzikleri tanıtıyorlar

Tüm albümlerini dinleyiciye ücretsiz olarak sundular, dileyenden ba
ğış kabul ediyorlar. Eray Düzgünsoy, özellikle çağdaş müzik alanında Türkiye’de albüm yayımlamanın zorluğuna dikkat çekerek, ‘güzel müziklerin’ basılmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunmak istediklerini vurguluyor.

Alıntıdır.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.