ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bülent Ortaçgil’in ses kasediSayı: 1331 - 05.12.2011


"Sessiz bir kitle aynı zamanda tehlikeli bir kitle demektir. Yanlış sesler de çıkarsanız en azından neye benzediğini duyuyorsunuz ama sessizlik biraz tehlike barındırıyor bence. Gerçi benim şarkılarım birlikte söylensin diye yazılmış şeyler değil özünde. O şarkıyla baş başa kalma imkânı vermek istiyorum insanlara. Ki şarkıları dinlerken kendileri de içine bir şeyler eklesin. En azından oradaki sözleri tartışsınlar, şöyle ya da böyle anlamaya imkân versinler. Çok sesliliğe taraftarım.

Madem bir radyo programında bana yetki verdiniz, bundan böyle nutuk atmayı yasaklıyorum, ilk icraatım bu olacak. Daha çok yasa çıkarma pe
şindeyim. Sanırım ilk yasam hoşgörü yasası olurdu. Yani insanları bir hoşgörü testinden geçirip, sınıfta kalanlara özel kurslar uygulamayı düşünüyorum.

Aslında bence tek yapılması gereken
şey şu: Biraz ciddi olacak cevabım ama. İnsanların elinde demokrasilerde istediğini seçme şansı var. Dolayısıyla artık toplum bu denli başka yöne hızla akma olanağı içindeyse dolayısıyla kendi yöneticilerini seçme olanağını da iyi kullanmalı bence. Biz şimdiye kadar iyi kullanmadık. Bu fikirleri taşıyan insanların kendilerine hedeflerinin dışında bir başbakan seçeceğini sanmıyorum. Birazcık umut olmalı diyorum Türkiye’de. Umutsuzluk olsa da bunun üzerine gitmemek lazım diyorum özellikle Pazar sabahı.

Tanıdı
ğım, bildiğim insanları hükümetim yapmak isterim. Örneğin; Kültür Bakanlığı için Fikri Sağlar’ı destekliyorum. Dolayısıyla onunla çalışmak isterim. Dışişleri Bakanlığı için de Zülfü Livaneli’ye öneri götüreceğim. Kötü bir şey yapmak üzereyim o da Sağlık Bakanlığı'na bir mühendisi atamak olacak. Çünkü Sağlık Bakanlığı genelinde zaten doktorlar pek kullanılmıyor, o yüzden mühendisi atamayı düşünüyorum! Diğer bakanları tanıdığınızı pek sanmıyorum. Onlar bizim grubun teknisyen olanları, Fuat var, işte onu Sanayi Bakanı yapmayı düşünüyorum. Eğer dinliyorsa beni, heyecandan ölüyordur. Serdar Ateş'i Enerji Bakanı yapıyorum. Bizim Erkan Oğur’u da İçişleri Bakanı yapacağım. Bölgeler arası dengeyi sağlamak için.

İstanbul'un nasıl köy haline geldiği meselesi 'Sensiz Olmaz' parçamda vardı, ben de kabul ediyorum şehrin büyük bir köy haline geldiğini. Ne yapacağız? Bence bu ciddi bir cevap gerektirmiyor. Biz şehirli insanlar o köyün içinde daha fazla olacaksak, bu köy tekrar şehir haline gelecek, başka yolu yok. Eğitimle ilgili konuda ise ben olsam -biraz delilik gibi gelecek ama- bu giriş sınavlarını kaldırırım. Lise, üniversite her neyse. Ve bütçelerin önemli bir miktarını okul yapmaya, öğretmenlerin yaşam koşullarını iyileştirmeye ayırmak gerekiyor. Ben şunu tespit ettim: İnsanlar üniversitede eğitimini aldığı şeyi hayatta yapmıyor, ben de buna dahil. Mühendistir başka bir iş yapar, plakçı olmuştur. Öbürü doktordur ama lokanta açmıştır. Ben de kimya mühendisliği mezunuyum. Burada bir aksama var bence. Hayatta en mutluluk verici şeylerden bir tanesi insanın yapmak istediği şeyi meslek olarak edinebilmesi. O yüzden kaldırdım sınavı.

İçimdeki dünyayı anlatabildiğim şey şarkılarımdır. Dünyaları anlatmak kolay iş değil. Çok yakınlarınız oluyor yanınızda belki onlar ipuçları yakalıyor. Ben bütün bu iç dünyaların sansürsüz anlatılmasından yanayım. Başka amaçlar için iç dünyaları değişik göstermek gibi bir şey yok hayatımda. Madem ben öyleyim herkes de öyle olsun istiyorum. Ama Türkiye toplumunun o tür bir psikolojik sorunu yok, bu güzel. Çabuk iletişim kurabiliyoruz, rahat rahat sorunlarımızı konuşabiliyoruz. Batı daha kötü o anlamda.

Ben müzi
ği insanlarla iletişim kurmak için yapıyorum. Diğer popçulardaki ilk neden ticari kaygıları. İkincisi, onlar çoğunlukla kendi sözlerini yazmıyor, dolayısıyla o söyledikleri şey kendi fikirleri olmayabilir. Müziklerini de yazmayanlar var. Ben sözü ve müziği de kendim yazdığım için tamamıyla benim düşüncelerimi yansıtıyor. Ben insanlara dokunmak istiyorum, onlarla konuşulamayan şeyleri konuşmak istiyorum dolayısıyla yazış nedenim farklı olduğundan sözler farklı."

(Radyo kayıt tarihi: 08.01.1995)
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.