ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


12. Piyano Festivali Görkemli bir açılışla BaşladıSayı: 1329 - 01.12.2011


Bu yıl 12ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin açılışı muhteşem bir konser ile başladı. Konserde, Fazıl Say’ın bestelediği ‘Trompet Konçertosu’, Shostokovich’in ‘Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Konçertosu’ seslendirildi.

Şef Gürer Aykal’ın yönettiği konserde, Say’ın yazdığı İstanbul Senfonisi izleyenlerden büyük ilgi gördü. Sunuculuğunu Yekta Kapan’ın yaptığı gece bir unutulmaza daha imza atmış oldu.

Konserin ikinci ve son bölümünde, Fazıl Say’ın tüm dünyada büyük ilgi gören
İstanbul Senfonisi ismini verdiği eseri yer aldı. Solistliğini kanunda Hakan Güngör, neyde Burcu Karadağ, vurmalı çalgılarda ise Aykut Köselerli’nin yer aldığı İstanbul Senfonisi, şef Gürer Aykal yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nca seslendirildi. Eser sergilenmeden önce,yekta Kopan, Fazıl Say ve Gürer Aykal ile İstanbul Senfonisi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. 7 bölümden oluşan eserle ile ilgili konuşan Fazıl Say, eserin 1940lı yılların romantik İstanbul’unu anlattığını belirtti.

Eserin Nostalji, Tarikat, Sultan Ahmet Camii, Ho
ş giyimli genç kızlar Adalar vapurunda, Haydarpaşa Garı’ndan Anadolu’ya gidenler üzerine, Alem gecesi ve final bölümünden oluştuğunu ifade eden Fazıl Say, “Final bölümde günümüz İstanbul’una dönüyoruz. 15 milyonluk metropol baskısı, sıkıntılar, hayatın güzel olan tarafı artık azaldı, çoğunluk çirkin ve stresli olan tarafı. Onu anlatarak başlıyor. Ama yedinci bölüm sıkıntıdan kurtulmayı istiyor şeklinde anlattı.

Şef Gürer Aykal ise, “Biz şefler yaşayan besteciyi sevmeyiz” esprisiyle Fazıl Say’ın Türkiye’nin yüz akı olduğuna dikkati çekti ve Say’ın yeni yazdığı senfonisini 20 Temmuz’da yöneteceğini ve çalışmalara başladığını belirtti. Şef Akal ayrıca, Antalya Devlet Senfoni orkestrasına da övgüler yağdırdı. Kuruluşundan bu yana büyük katkıları olduğunu belirtti.

Söyle
şinin sonunda Fazıl Say’ın İstanbul Senfonisi seslendirilmesine geçildi. İçerisinde mehter marşı, tarikat müzikleri, vapur ve dalga seslerinin yer aldığı eser solandakilerce pür dikkat takip edildi. Konser sonunda dinleyiciler eseri dakikalarca ayakta alkışladı. İzleyenlerin talebi üzerine eserin kısa bir bölümü daha tekrar edildikten sonra, açılış konseri son buldu.

Dinleyiciler daha sonra Hillside Su otelde düzenlenen Festivalin açılış partisine katıldılar.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.