ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Piyanoda bir Atatürk genci.Sayı: 1324 - 24.11.2011


Polonyalı şef Marek Pijarowski’nin yönettiği orkestranın, ikinci bölümde geniş bir kadroyla seslendirdiği Richard Strauss’un senfonik yapıtı “Bir Kahramanın Yaşamı”nı, sanırım salonu dolduran tüm müzikseverler Atatürk’le özdeşleştirerek dinlemişlerdir. Konserin başlangıç yapıtı olan Brahms’ın “Trajik Uvertür”ünün ise, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 88 yıllık yaşamındaki trajik dönüşümü düşündürmemesi olanaksızdı. Gençlere her zaman güvenen ve bu güvenini “Gençliğe Sesleniş”te en somut biçimde dile getiren Büyük Atatürk’e adanan bu konsere solist olarak genç bir yeteneğin seçilmesi de çok doğru.

Henüz on yedi ya
şında olan ve müzik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Hülya Barut’un öğrencisi olarak sürdüren piyanist Orçun Yıldıran, Liszt’in “Macar Halk Ezgileri Üzerine Fantezi” adlı yapıtını (Halk müziğimizin araştırılmasına büyük önem veren Atatürk’e adanan bir konser için bir doğru seçim daha!) orkestranın sevecen ve titiz eşliğinde, coşkulu ve sıcak bir yorumla seslendirdi.

Çar
şamba akşamı Saim Akçıl yönetimindeki Tekfen Filarmoni ile Liszt’in 2. Piyano Konçertosu’nu yorumlayan İdil Biret ve Perşembe akşamı Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan Filarmoni ile Saygun’un 1. Piyano Konçertosu’nu yorumlayan Gülsin Onay gibi iki ustadan sonra dinlediğim bu genç piyanist gelecekte adından çok söz ettirecek diyorum. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.