ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Neyse deyip geçme, dinle!Sayı: 1323 - 23.11.2011


Babajım ile Radyo Eksen işbirliğiyle gerçekleştirilen ve büyük ödülü albüm kaydı olan ‘Be The Band’ müzik yarışması finalinde tanımıştık onları. Daha sadık dinleyenleri ise İstanbul’un önde gelen rock barlarında ve festivallerinde aldıkları sahnelerle, yaptıkları ‘sağlam’ cover’larla hatırlıyordu...

Bu seneki yarı
şmanın galibi Neyse kendi adını taşıyan ilk albümünü tamamladı ve albümün çıkış parçası Hokkabaz’a klibini çekti. Bu akşam düzenlenecek albüm lansmanı öncesi grubun vokali Selim Kırılmaz, gitaristi Melih Balta ve davulcusu Deniz Ünlü ile konuştuk.

Neyse nasıl bir araya geldi?

Deniz Ünlü: Neyse bir müzik grubu olarak 2000 yılından beri var. Biz müzik yapmaya ba
şlamadan önce de beraberdik, zaten ben ve Selim çocukluk arkadaşıyız. Lise yıllarımız sırasında rock müziğe merak sarıp, grup kurma kararı almıştık. 2004’e geldiğimizde barlarda sahne alıp genellikle Pearl Jam cover’ları yapıyorduk. 2009 sonbaharında ‘Yapma Meydan’ adında bir single çıkardık ve ona kendi imkânlarımızla bir klip çektik. Çektiğimiz klibi de televizyonlara gönderdik ve o da bir süre ekranlarda kaldı. Tabii bu sırada Melih de müzik hayatına başka bir grupta devam ediyordu ama sonunda birbirine paralel ilerleyen yollarımız Neyse’de kesişti.

Grubun adı neden Neyse, özel bir hikayesi mi var?

Deniz Ünlü: Barlarda sahne almaya ba
şlamadan önce grubumuza bir isim koymamız gerektiği için isim aramaya başladık ve üç dört yıl boyunca isimsiz devam etti hayatına grup. Biz öyle kendi aramızda tartışmalar, gel-gitler yaşarken, ‘Neyse olsun, gitsin’ dedik. Fikri Selim attı ortaya, biz de grup ismi çok önemli değil, yaptığımız müzik daha önemli diye düşündük ve böylece ortaya çıktı.

Selim Kırılmaz:
İsim belirlemeye çalışırken, sürekli “bu olmaz, şu olmaz” diye düşünüyorduk, diğer isimler veto yerken Neyse direkt kabullenildi. Normalde grup ismine fazla anlam yüklenir ya, ‘bu grup ne anlatıyor’ gibisinden. O, hem bir müzik grubu için fazla iddialıydı hem de o iki tamlama için de çok ağır bir yüktü. Çünkü bir iki kelimeyle grubun tüm duruşunu ifade edecekti ve Neyse buna tavır alan bir isimdi.

Bir süre Pearl Jam cover’ları yapıyordunuz…

Selim Kırılmaz: Evet, çünkü cover yapmak bizim için bu enstrümanları çalmaya, sevdi
ğimiz şeyleri çalarak da müzikal altyapımızı oturtmaya yardımcı oluyordu.

Peki, tarzınızda bunların etkileri var mı?

Deniz Ünlü:
İster istemez oluyor tabii. Ama direkt olarak gitar hareketiyle değil de, çalım olarak, hissiyat olarak bir şeyler olabilir.

Melih Balta: Birbirine yakın senelerde, benim de ‘Hücum Kedi’ diye bir grubum vardı ve biz de benzer repertuvarları çalıyorduk. Bir araya geldi
ğimizde örtüşmemiz çok da zor olmadı zaten. Dinlediğimiz müzikler içinde yoğurulduğumuz, çaldığımız şarkılar arasında benzerlikler oldu.

Selim Kırılmaz: Bu süre zarfında yüzlerce
şarkı coverlanıyor. O şarkıların doğrudan bir etkisinden ziyade, üzerinden geçtiğiniz şarkılar bir şekilde bünyede harmanlanıyor. ‘Aynısının Türkçesini yapalım’dan farklı olarak izini takip edemediğin, organik bir karışım ortaya çıkıyor. Neyse’nin de kendine has böyle bir tarzı var.

Politik bir duru
şunuz var sanırım.

Selim Kırılmaz: Neyse her
şeyden önce bir müzik grubu ve şarkılarımızdaki sözler ilgilendiklerimizi barındırıyor. Sanat dediğimiz şey, gündelik hayattaki huzursuzlukları, rahatsızlıkları ve göze batanları da yansıtır. Neyse’nin üyelerinin huzursuzlukları da farklı açılarda kesişiyor. Ama her şeyden önce ‘kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma’ düşüncemiz var. Zayıfın ve ezilenin yanında olmak gibi de bir duruşumuz… Neyse, müziği bir davanın unsuru olarak kullanmaktansa politikayı da aşk kadar samimi bir şekilde sözlerine yansıtmayı tercih ediyor.

‘Yapma Meydan’ın sözleri Metin Lokumcu protestosunda tutuklanan Soner Torlak’a ithaf edilmi
ş, Neyin Var’da da Yıldırım Türker’in ‘Söz Bitmez’ yazısına atıf var.

Selim Kırılmaz: Yapma Meydan’ın sözlerinin yazılması 2009 yılında, tam da seçim haftasına denk gelmişti ve biz o şarkıyı hazırlarken gündemde sadece seçim vardı. Her yere asılan flamaların, mitinglerin etkisiyle ortaya çıktı şarkı aslında. Soner’e ithaf edilmesinin nedeni ise kendisinin çok eski bir arkadaşımız olması ve bunun yanı sıra ‘Yapma Meydan’ı cover’layan ve söyleyen tek kişi olması. Ve Soner yine bir seçim sonrası, Lokumcu protestosu sırasında tutuklandı ve kendisi hâlâ içeride. Duruşması da 22 Aralık’ta.

Hedefiniz ne do
ğrultuda?

Melih Balta: Tabii bir müzik grubunun ait oldu
ğu yer sahnelerdir. İlk düşüneceğimiz şey Babylon’daki albüm lansmanından sonra Türkiye’nin farklı yerlerine gidip konserler vermek ve kendimizi dinleyenlere daha iyi tanıtabilmek.

Foto
ğraf: Neyse nin üyeleri (soldan sağa) Melih Balta, Selim Kırılmaz ve Deniz Ünlü


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.