ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Herkesi hipnotize ediyor.Sayı: 1319 - 17.11.2011


New York’un son dönemdeki en önemli müzik festival ve konferanslarından biri olan CMJ’e katılmak için şehre gelmiştim. İzleyeceğim birçok grubun yanında beni en çok heyecanlandıran isimlerden biri de 15 Kasım’da Babylon’da ilk kez izleyeceğimiz alternatif müziğin bu dönemki en hip isimlerinden biri olan, gotik görünümü ve karanlık müziğiyle Zola Jesus’tı. O soğuk New York gecesi, 1987’den beri faaliyet gösteren, şehrin en köklü canlı müzik kulüplerinden biri olan Knitting Factory’nin yolunu tek başıma tuttum. Kimi zaman müzikal çeşitliliği, altkültüre yakın duruşu ve New York’un en önemli simgelerinden biri olması sebebiyle Babylon ile sık sık karşılaştırdığım Knitting Factory o gece Zola Jesus fanlarıyla hınca hınç doluydu. Ve girmek pek mümkün gözükmüyordu.

Zola Jesus yani gerçek ismiyle Nika Roza Danilova, 22 ya
şında, genç, Rus asıllı Amerikalı bir müzisyen. En sevdiği yazar olan Emile Zola’dan ilham aldığı sahne ismiyle kendi akranlarından oldukça ayrışan bir sanatçı. CMJ’in en öne çıkardığı konserlerden biri olan bu gecede içerisi izdiham halinde. Giriş çok zor, umutsuzum. Neyse ki sanatçının agent’ı beni görüyor ve hemen içeri alıyor.

Pat Benatar ve Donna Summer gibi opera geçmi
şine sahip olan Zola Jesus’ın çıplak sesini çok merak ediyorum, en iyi şekilde buna tanıklık edebilmek için bir şekilde önlerde yerimi alıyorum. Ve kendisi karanlık müziği ile büyük bir kontrast halinde bembeyaz bir elbiseyle sahneye çıkıyor. Platin sarısı saçları ve beyaz teniyle gerçekten de gözlerinizi ondan alamıyorsunuz, sahnede güçlü bir karizması var. Sesi o kadar güçlü ki ama kontrolü de asla elden bırakmıyor. Sahnede ona eşlik eden 3 kişilik bir grup var. Konser boyunca eski parçaların yanı sıra yeni albüm Conatus’tan da birçok sağlam parça çalıyorlar. Herkesi varlığı ile hipnotize eden Zola Jesus, performans esnasında sergilediği sıra dışı dans figürleriyle de şaşırtıyor. Özellikle el ve kol hareketleriyle bembeyaz elbisesi içinde karanlığın içinde dans eden bir ışık gibi Zola Jesus.

Zola Jesus konserini tanımlaması, tarif etmesi çok zor, görmeniz lazım.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.