ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Peter Gabriel parçalarına 'taze kan'Sayı: 1318 - 16.11.2011


Peter Gabriel’in ‘New Blood’ isimli yeni albümü yayımlandı. Aslında yeni parçalardan oluşan bir albüm değil bu, Gabriel’in eski parçalarının orkestrayla yapılmış yeni düzenlemelerinden oluşuyor. Başka bir tabirle, albümün ismine de paralel olarak şarkılara ‘taze kan’ gelmiş diyebiliriz aslında.

Geçen sene yayınladı
ğı ve farklı grup ve müzisyenlerin 12 şarkısının yorumlarına yer verdiği ‘Scratch My Back’ adlı albümü ‘New Blood’a da esin kaynağı olmuş. ’Scratch My Back’te, David Bowie’den Heroes, Paul Simon’dan Boy in the Bubble, Elbow’dan ‘Mirrorball’, Radiohead’den ‘Street Spirit’ gibi parçaların Peter Gabriel yorumları vardı. Arcade Fire’ın 2007 senesi Neon Bible isimli albümünden ‘My Body is a Cage’ ve Talking Heads’in 1980 yılı Remain in Light albümündeki ‘Listening Wind’, albümün en ilginç ve dikkate değer parçalarıydı.

Turnede
şekillendi

‘New Blood’ albümünü yayımlama fikri ilk olarak, Peter Gabriel’in 2010 yılı boyunca en sevilen
şarkılarını çaldığı ‘New Blood Tour’ adlı turnesinde, konserin 2. yarısında orkestrayla birlikte çaldıkları parçaları düzenlerken akla gelmiş ve John Metcalfe’nin yaptığı düzenlemelerle hayat bulmuş çalışma.

Albümde Peter Gabriel’in en sevilen ya da en iyi parçaları diye baktı
ğımızda Sledgehammer’ı ya da Biko’yu göremiyoruz ama özellikle 1986 yılı ‘So’ albümünü sevenler için iyi haber, Gabriel bu albümden 4 parçaya yer vermiş: ‘In Your Eyes’, ‘Mercy Street’, ‘Red Rain’ ve ‘Don’t Give Up’. 1982 senesi 4. albüm, ‘Peter Gabriel IV’den ‘The Rhythm of the Heat’, San Jacinto, Wallflower’ı da bulmak mümkün bu çalışmada. 1980 yılı ‘Peter Gabriel III’den ‘Intruder’, 2002 yılı ‘Up’ albümünden Darkness ve 1992 çıkışlı ‘Us’dan Digging in the Dirt albümünün diğer parçalarından.

‘New Blood’da, konserlerinde de geri vokallerde kendisine e
şlik eden kızı Melanie Gabriel’le beraber söylediği ve 2010 senesinde Millennium Dome Show’un soundtrack’i OVO’da yer alan ‘Downside Up’ da yer alıyor.

Albüm, orkestrayla beraber yapılmı
ş yepyeni düzenlemelerine rağmen, hâlâ Peter Gabriel’in sesini duyduğumuz için olsa gerek, sevdiğimiz ya da alışğımız orijinal versiyonlarından çok da uzaklaşmamamızı sağlıyor. Hatta bu versiyonların Red Rain, Mercy Street, In Your Eyes, Wallflower ve San Jacinto gibi zaten oldukça ‘derin’ parçalara çok da yakışş olduğunu duyuyoruz.

Bir soluk olabilir

Solsbury Hill, Digging In The Dirt gibi daha yüksek tempolu parçalarda aynı hissiyatı ya
şamak daha zor oluyor. Bu parçalar orijinallerine çok daha yakın duyuluyor sanki. ‘The Rythm Of The Heat’, ‘Intruder’ ve ‘Darkness’ adlı parçalarda ise gitar coşkusunu yakalamak zor olduğundan, kulağa daha ağır gelebilecek düzenlemeler bulabilirsiniz.

‘New Blood’ı dinlemeye ba
şladığınızda albümde belki sizi hayal kırıklığına uğratacak tek çalışma, Peter Gabriel’in ‘So’ albümünde Kate Bush’la beraber söylediği ‘Don’t Give Up’ olabilir. Çok alışğımız Kate Bush yerine, Norveçli müzisyen Ane Brun’ün sesini duyuyoruz bu şarkıda. Belki ses rengi farklı olduğundan ‘Don’t Give Up hayranlarını’ üzebileceği gibi, kimileri için farklı bir ‘soluk’ olabilir bu versiyon.

Bu arada, albümün özel baskısında tüm bu parçaların enstrümantal versiyonlarını bulmak mümkün. Peter Gabriel, 9. stüdyo albümü olan ‘New Blood’ın çıkı
şı için sonbaharın karanlık günlerini seçmesi belki bir tesadüf ama hem çalışmanın ‘ruhu’ hem de bildiğimiz ve sevdiğimiz bu ‘nostaljik’ parçaların daha da ‘derin’ versiyonları ile bu mevsime çok da uyum sağladığını söylemek lazım. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.