ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ağlayan keman halkımın sesidir...Sayı: 1315 - 04.11.2011


30 yıla yakın bir süredir Türkiye’ye gelen ve şu anda Anadolu turnesinde olan  Farid Farjad 15 Ekim günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde dinleyiciyle buluştu. 8 yaşından beri keman çalan İranlı müzisyen Farid Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğmuş ve şu an dünyanın en ünlü keman virtüözlerinin arasında. “Kemanı ağlatan adam” olarak ta bilinen Farjad’a piyanoda Armen Aharonian eşlik etti. Konserin son bölümünde çaldığı Kürt ezgileri sebebiyle salonu bazı dinleyicilerin terk etmesine rağmen konser ayakta alkışlandı. Duygusal anların da yaşandığı konserde  Farid Farjad, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu ve öldüğünde bu topraklara gömülmek istediğini söyleyerek şu mesajları verdi: “ Allah bize çok güzel bir hediye vermiş ve bu hediye müziktir. Ben bu müzikle insanlara sevgi ve mutluluk vermek istiyorum ama benim hükümetim bundan korkuyor. Bugün İran’daki anneler bebeklerine ninni söylemeye bile korkuyor. Bundan daha büyük bir facia olamaz. Eğer bir kız ve erkeği beraber yakalarlarsa onların ağızlarını koklayarak birbirlerine ‘Seni seviyorum’ deyip demediklerine bakıyorlar. İran’da sevmek günahtır, müzik günahtır. Ben buraya kemanımı çalmak ve halkımın sesini duyurmak için geldim…” 8. konserini bugün Kültür Üniversitesi’nde verecek olan Farid Farjad konser sonrasında çok yorgun olmasına rağmen bizlerle röportaj yapmayı kabul etti.

İslam Devrimi hayatınızı nasıl etkiledi? İslam Devrimi’nin müzik ve sanat üzerinde ne gibi etkileri oldu?
Öncelikle kendi memleketimi terk etmek zorunda kaldım. Müzik aletlerini kırıp, yok ettiler. Benim için her
şeyin sonu oldu, çünkü müziğe ve sanatçıya değer vermediler. Humeyni yalan söyleyerek başa geçti ve devrimin ilk senelerinde bütün müzik aletlerini kırdılar ve hepsi yasaklandı. Sanatla, müzikle uğraşan ve açık görüşlü insanları istemediler. Kendi hükümetlerinin temelini sağlamlaştırmak için Irak savaşını bahane ettiler ve 8 yıl süren bu savaşı sürdürdüler. Savaş boyunca 1 milyon kişi yaşamını yitirdi. İslam adına 9 yaşındaki kızları evlendiriyorlar, 12 yaşındaki çocukları idam ediyorlar, 6 yaşındaki kızları başörtüsüyle okula gitmeye zorluyorlar… daha ne söyleyeyim. Kimin sesi çıkarsa hemen hapse gönderiliyor ve onu bir avukat savunursa, onu da cezalandırıyorlar.

“Kemanı a
ğlatan adam” olarak biliniyorsunuz ve çok hüzünlü bir üslubunuz var. Bu hüznün sebebi nedir ve nerden geliyor?
Benim halkımın sesidir! Benim halkım 32 senedir ağlıyor ve buna dünya şahit. Ama kimse algılamıyor. Büyük devletlerin liderleri bile sessiz kalıyorlar ve hepsi kendi menfaatlerinin peşinde. Nükleer silahları bahane ederek İran’ın doğal kaynaklarına göz dikmiş durumdalar. Onların ilgilendikleri gaz ve petrol. İran’da olup biten kimsenin umurunda değil.

Konser sonrasında Türkiye’ye gömülmek istedi
ğinizi söylediniz. Bu sevginin sebebi nedir? Türkiye’yi ve halkını neden bu kadar çok seviyorsunuz?
Bana vatan bırakmadılar ki! Benim memleketim bir sürü dolandırıcı ve hırsız tarafından işgal edilmiş durumda. Halk ise bu işgalcilerin esiri konumunda. Türkiye’de de İslam var, İran’da da ama neden ikisi farklı? Humeyni yazdığı kitapta bir çocukla bile yatabilirsiniz diyor. Bu o kadar saçma ki…
Kendisi çok gergin ve yorgun oldu
ğu için röportaja daha fazla devam edemiyoruz.
 
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.