ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Farid Farjad konseri de bitirilemedi!Sayı: 1315 - 04.11.2011


Türkiye turnesi kapsamında İstanbul’da konserlerine devam eden İranlı keman dehası Farid Farjad’ın Kültür Üniversitesi’ndeki konseri bitirilemedi. Konserine Çukurca’da yaşanan olaylara değinerek başlayan Farjad’ın konserin son bölümünde seyirciyi selamlarken İran’a yönelik yaptığı konuşma bir dinleyicinin sözlü sataşmasına yol açtı.

Farjad’ın “kendi ülkem
İran’da özgürce şarkılarımızı söyleyemiyor, sevinç ve mutluluklarımızı ifade edemiyoruz, edenler de hapse atılıyor” yönündeki konuşmasına dinleyicilerin arasında yer alan bir İran rejim yanlısı müdahalede bulundu. Farjad’a önce Türkçe olarak “bu kadar da yeter, abartıyorsun” şeklinde müdahalede bulunan dinleyici sonrasında ise Farjad ile Farsça tartışmaya girişti. Karşılıklı suçlama ve atışmaların ardından keman virtüözü sahneyi terk etti.

İkilinin tartışması daha tam bitmemişken bu sefer de salonun en arka tarafında oturan genç bir kadın histerik bir şekilde tartışmaya dahil oldu. “Biz Atatürk’ün çocuklarıyız, defol pislik”, “burası Türkiye” “Türkçe konuşun” ve daha nice ağza alınmayacak küfür ve hakaretler yağdırdı.

KÜFÜRLER VE HAKARETLER HAVADA UÇU
ŞTU
İranlı dinleyici ve salon arasında yaşanan gerilim yaklaşık yarım saat sürdü. Bağırmalar, küfürler, hakaretler, su fırlatmalar havada uçuştu. Karşılıklı atışmalar ve hakaretlerin ardından sahneye çıkan sunucunun tansiyonu düşürmeye yönelik konuşması da etkili olamayınca konserin sona erdiği belirtilerek, salon boşaltıldı.

Hem konserin öncesinde hem de sonrasında Farjad’ın Türkiye güzellemesi ise dikkat çekti. Öldü
ğünde bu topraklara gömülmek istediğini söyleyen keman virtüözü, aynı zamanda Türkiye yurttaşğına geçmek için yakında resmi başvuruda bulunacağını da açıkladı.

Hatırlanaca
ğı üzere 15 Temmuz akşamı Açıkhava Tiyatrosu’ndaki Caz festivalinde “Mujeres de Agua” da Buika, Rita ve Glykeria ile sahneye çıkan Aynur’un konseri de Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle yarıda kesilmişti. 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.