ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kalıcı bir uzaylıSayı: 1315 - 04.11.2011


Onu en çok arzulanan kadınlar listesine dahil eden AskMen.com, Amanda Seyfried’i uzaylıya benzetiyor. Seksapelini de biraz bu farklılığa bağlıyor: Birbirinden ayrı, gri mavi, fincan gibi gözleri, kalın ve dolgun dudakları ve ışıldayan cildinin, onu sanki başka bir dünyadanmış gibi yaşıtlarından ayırdığını düşünüyorlar. Etkin erkek sitesine göre Amanda, Vogue’un kapağına nasıl yakışıyorsa, 19’uncu yüzyıl işi Victoria bebeklerinin arasına da aynı şekilde yakışıyor.

Kalıcılı
ğa gelince, doğrusu bu konuda da iddialı görünüyor. Malum, her yıl yeni yüzler ortaya çıkar, bu yüzlerin sahipleri de ‘yeni’ birisi olarak lanse edilir. Amanda Seyfried için de ‘Yeni Meryl Streep’ fısıltıları duyulmuştu. Gerçi bunları ‘Mamma Mia!’da Streep’in kızını oynamasına bağlıyoruz ama, yaptığı seçimler de hiç fena değil. Şimdilik ‘Jennifer’s Body’yi bir kenara bırakacak olursak, HBO dizisi ‘Big Love’, mendiller ıslattıran ‘Dear John’, özellikle filme adını veren karakterdeki akılda kalıcı oyunuyla Atom Egoyan’ın ‘Chloe’su, onun adını duyurdu. Üstelik, bu filmlerin iki tanesinde, Streep’le ve Julianne Moore’la oynadı ve ezilmedi.

Sosyete kızı
Şimdi ise oyunculuğu kafaya koymuşa benzeyen Justin Timberlake ile ‘In Time’ın başrollerini paylaşıyor. Andrew Niccol’ın (Gattaca) yönettiği film, insanların 25 yaştan sonrası için parayı bastırmaları gereken bir gelecekte geçiyor. Yirmi beşi bulunca, yaşlanma sona eriyor ve insanların sol kolundaki yeşil dijital bir saat çalışmaya başlıyor. Sadece 365 gününüz var, süre dolunca saat de duruyor, siz de. Timberlake, emekçi Will, Seyfried ise sosyete kızı Sylvia. Kimilerinin ‘Marksist’ tanımını uygun bulduğu filmin, ‘işgal’ler sırasında gösterime girmiş olması da Niccol’un şansı.

Seyfried’in ise
şans dışında, çeşitli avantajları da var. Her şeyden önce, on bir yaşından beri halk karşısına çıkmaya, hatta kameraya alışkın. Terapist anne ile eczacı babanın küçük kızı, henüz dişlerinde tel olan küçücük bir kızken modellik yapmaya başladı. Bir yandan da ses ve oyunculuk dersleri alıyordu. Hatta iki yıl opera eğitimi gördü. Bu sayede de New York sahnelerinde müzikallerde rol alabildi. Sonunda, bütün vaktini oyunculuğa ayırabilmek için modellikten de, okuldan da vazgeçti. Televizyon dizileriyle başladı, ‘As the World Turns’de (1999-2001) oynadığında, 15 yaşındaydı.

Vanity Fair’in son iki Genç Hollywood kapa
ğına ise filmleri sayesinde çıktı. Sinemaya ‘Mean Girls’le başlamış, oyuncu kumaşına sahip olduğunu da Samantha rolünün onun için yazıldığı ‘Nine Lives’la göstermişti. Ancak, Hollywood’un A-listesine onu taşıyan, gelmiş geçmiş en yüksek gişeli müzikal film olan ‘Mamma Mia!’ oldu. ‘Jennifer’s Body’ hayal kırıklığının ardından da ‘Avatar’ ile gişede bilek güreştirebilen tek filmle, kötü çocuk/asker Channing Tatum’un cazibesine kapılan iyi kızı oynadığı ‘Dear John’la, kalıcılık işaretleri verdi. Seyfried’de sahiden oyuncu kumaşı var. ‘Veronica Mars’ ile 2006’dan beri Sarah Henrickson rolünü oynadığı ‘Big Love’ gibi diziler, onu televizyon dinleyicileri ile buluşturdu.

Güzel sesi var
Güzel de bir sesi var. ‘Grease’ ve ‘A Christmas Carol’ın yeni sahnelenmeleri ile ba
şlayan şarkıcılığı, elbette ‘Mamma Mia!’da da sürdürmüştü. İki yıllık opera eğitiminin yanı sıra beş yıl da Broadway’de bir ses hocasından ders almışğı var. Henüz doğduğu yer olan Allentown, Pennsylvania’da yaşarken ‘Cats’ ve ‘Les Miserables’ gibi müzikallere gidermiş. On yaşındayken babasıyla Baz Luhrmann’ın ‘Romeo + Juliet’ini izleyince, oyuncu olmaya karar verdiğini söylüyor. Şarkı söylemek dışında, iyi bir dansçı.

Ama esas i
şi oyunculuk, tabii. ‘In Time’dan önce onu, genç oyuncuları keşfetme ustası Catherine Hardwicke’in (Twilight) Kırmızı Şapkalı Küçük Kız uyarlaması ‘Red Riding Hood’un (2001) Valerie’si olarak izlemiştik. En azından, sinema dünyasında kalıcıymış gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Gerçi ‘In Time’a göre tehlikeli olan yaşı, 25’i henüz geride bıraktı ama, kendini yetişkin hissediyor: “Kendi başına iki şehirde yaşamak, bir ilişki içinde olmak, Hollywood’a göre işler. İnsanı, sorunlarını yetişkin gibi göğüslemeye zorluyor.” İlişki mi? Herhalde ‘Mamma Mia!’dan beri bir darılıp bir barıştıkları Dominic Cooper olsa gerek. Hoş, belki de Ryan Phillippe’i kastetmiştir...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.