ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kutlanmaya layık 20 yılSayı: 1311 - 31.10.2011


Pearl Jam, ‘Ten’ ile ‘Backspacer’ arasında geçen, herkesin birbirini tanıdığı Seattle müzik ortamından çıkıp dünya devine dönüşğü 20 yılı, ‘Singles’ zamanından bu yana hukukları olan Cameron Crowe’un çektiği ‘20’ belgeseli ile kutluyor. Ona paralel olarak yayımlanan aynı isimli albümün ilk bölümü belgeselin soundtrack’i ve çoğunlukla erken dönem canlı kayıtlarından oluşuyor, ‘Garden’, ‘Why Go’ gibi yeni dönem rock gruplarının samimiyetini ve lirik yeteneğini sorgulatan parçalarla birlikte öncülleri ‘Mother Love Bone’a ithafen söyledikleri ‘Crown of Thorns’u duyuyoruz burada. İkinci bölümdeyse ‘Nothing as it seems’den ‘Indifference’a eski demolar ve ‘Better Man’, ‘Indifference’ gibi parçaların 2000’lerden konser kayıtları hikâyeyi tamamlıyor. 

Tıpkı belgeselin anlı
şanlı bir dev grup kutlaması olmanın ucuzluğuna asla düşmediği gibi albüm de hitlerin manasızca yan yana dizildiği bir best-of olmanın çok uzağında. Kirli kayıtlardan, kötü ses kalitesinden çekinmeyen ‘20’, rock tarihinde seven sevmeyen neredeyse herkesin saygısını kazanabilmiş nadir gruplardan birinin, Eddie Vedder, Stone Gossard ve ekibinin yarattığı o samimi ruhun kutlaması. Büyürken bile tavrını asla yitirmeyen, büyümenin gücünü müzik endüstrisiyle savaşta kullanabilmenin çok iyi örneğini veren bir grubun...

Sava
ştan kasıt kürtaj hakkı, Bush karşıtı duruşları, Ticketmaster’a karşı verdikleri efsane mücadele ya da birkaç başarılı istisna hariç müzik videolarından uzak durmaları değil sadece. Belgeselde bahsi edildiği gibi karanlık tarafla mücadele ederek mutluluğu aramanın savaşı daha çok.

2000’lerde ara ara sessizle
şip geri çekildikleri, müzikal anlamda etki alanlarının eskisi kadar güçlü olmadığı zamanlarda bile duruşlarından, olgunluklarından bir şey yitirmemelerine yol açan da bu. İyi müzisyenlik ya da sağlam sözlerden ziyade hızla gelip geçen dönemlik akımların öne çıktığı zamanlarda olduğumuz düşünülürse izleyeceğimiz son hikâye anlatan müzik belgesellerinden/toplamalardan biri olabilir ‘20’.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.