ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Rock'çılar Van için seferberSayı: 1310 - 28.10.2011


İngiliz rock efsanesi Sting, Amerikan komedi dizisi ‘Ally McBeal’da kendisini oynadığı bir bölümde, ona açılan bir davada suçsuz olduğu halde, bir hayranının gönlünü yapmak için 50 bin dolar ödemeyi kabul eder. Bunun üzerine, avukatı ona çok asil davrandığını söylediğinde, ona döner ve şu soruyu yöneltir: “Bir rock yıldızı asil olamaz mı yani?” Bugün ülkemizin tanınmış rock müzisyenleri ve konser organizatörleri bu soruya cevap verircesine ‘Van İçin Rock’ı düzenliyor. 30 Ekim Pazar günü, saat 10.00-24.00 arası, Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek ve tüm geliri Van’daki depremzedelere gönderilecek konsere 41 müzisyen katılacak.

Organizasyon sorumlusu Nadir Duman “Organizasyon i
şinden dört arkadaşımla, olanlar yüzünden konserlerin teker teker iptal edilmesinin manasız olduğunu konuştuğumuz bir ortamda bu konseri düzenlemek aklımıza geldi. Onlar da iptaller yerine, gelir bağışlama yoluna gitmeliydiler” diyor.

Röportaj için yanlarına gitti
ğimizde Nadir Duman’ın kimliklerini ve hangi firmalarda çalıştıklarını açıklamak istemeyen arkadaşları hâlâ organizasyonun detayları üstüne çalışıyorlardı. Nadir Duman, biletler Biletix’te satışa sürüldükten sonra yanımıza gelebildi. Yanında konserde sahne alacak Redd grubunun üyeleri de vardı. Onlar da prodüksiyon ekibiyle beraber, birinci elden ilgileniyorlardı işlerle. “Pazar akşamı bir liste yaptık ve pazartesi çalışmaya başladık. Çok kısa bir süre içerisinde herkese ulaşarak gerçekleştirdiğimiz bir olay bu. Hiç kimsenin kimliğini ve hangi firmada çalışğını açıklamaması üstüne karar aldık. Çünkü bu bir hayır işi; gördüğünüz gibi birbirine rakip kurumlardan insanlar olarak burada beraber çalışıyoruz.”

Bu sırada Biletix’ten gelen habere göre ilk dakika içinde konser için 67 bilet satılmı
ş. Dördüncü dakikanın sonunda satılan bilet sayısı ise 300. “Bilet sayısı konser alanı kapasitesiyle sınırlı olduğu için ve birçok insan destek olmak adına gelemeyecek olsa da bilet alacağı için, konsere katılmak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını öneririz.”

Rock’çıların samimiyeti

13 ya
şın altındakilerin ebeveynleriyle katılacakları konserin sahnesinde yer almak istediği halde zaman limiti nedeniyle yer verilemeyecek olan pek çok grup bulunduğunu söyleyen Duman, “Çok duygusal bir durum yaşıyoruz. Hayko Cepkin konsere katılabilmek için Almanya’dan dönüş tarihini değiştirdi. Duman uzun bir konser maratonunun ardından yorgun argın konsere katılacak. Pek çok grup kendi istekleriyle katıldı. Aradığımız kimseden para almadan konser vermek konusunda bir çekince görmedik” diyor.

Duman, neden ilk olarak rock gruplarını dü
şündüklerini de şöyle açıkladı: “Birincisi, yıllarca onlarla çalıştık, hepsini tanıyoruz; ikincisi de Live 8 gibi organizasyonların da gösterdiği gibi rock grupları bu tür etkinliklere daha meyillidir. Bir diğer sebep ise aldığımız bu destekle rock müzisyenlerinin ne kadar samimi bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya gönüllü olduklarını göstermek. Maalesef halkımız gözündeki imajlarının bu gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok.”

Konserde ayrıca...

* Alana kurulacak bir ekrandan duyurulacak numaralara kısa mesajla yardım gönderilebilecek. Yardımın miktarı yine bu ekranlardan görülebilecek.

* Katılımcıların getirdikleri yardımlar toplanıp Van’a götürülmek üzere TIR’lara yüklenecek.

* Biletix, satı
şlardan herhangi bir komisyon almayacak.

‘Van için Rock’çılar

4x4, Aslı, Aylin Aslım, Aydilge, Ay
şe Saran, Murder King, Barlas, Can Bonomo, Cem Köksal, Çilekeş, Demirhan Baylan, Demir Demirkan, Dilemma, Duman, Direc-t, Emre Aydın, Ete Kurttekin, Feridun Düzağaç, Foma, Gece, Gece Yolcuları, Gripin, Haluk Levent, Hayko Cepkin, Kurban, Mabel Matiz, Malt, Marsis, Melis Danişmend, Model, Moğollar, Mor ve Ötesi, Multitap, Ogün Sanlısoy, Özge Fışkın, Öztürk, Pamela, Redd, Şebnem Ferah, TNK, Yüksek Sadakat

E
ğlenmeye bahane mi?

TOLGA AKYILDIZ - Müzik yazarı
Rock, duru
şu itibariyle toplumsal duyarlılığı daha fazla olan bir ‘tavır’dır. O nedenle haksızlıklara da karşı çıkar. Gerekirse politiktir. Yardımseverdir. ‘Van İçin Rock’ta geçerli olduğu üzere ihtiyaç dahilinde süratle safları sıklaştırır; tek vücut olur rock. ‘Van İçin Rock’ta olan şey şu. Çok iyi bir fikrin, bir kıvılcımın etrafında toplanan Türkiyeli müzisyenlerin rock müzik aracılığıyla çektikleri büyük acıyı ifade etmeleri ve toplanacak yardıma vesile olup birer müzisyen olarak görevlerini yere getirmeleri. Pazar günü Küçükçiftlik Park’ın tarihi bir gün yaşayacağını düşünüyorum. Müzik, bazılarının sandığı gibi sadece ‘eğlence’ aracı değildir. Rock da zaten ‘acı, öfke ve isyanı’ ifade etmek için vardır.

MEL
İS DANİŞMEND
Bazı insanların bunun bir ‘eğlence konseri’ olmadığını algılamakta zorlandığını görüyorum ve şaşırıyorum. Biz deprem bölgesindeki insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. Bundan başka hiçbir amacımız yok.

YÜKSEK SADAKAT
Bu projeye katılıyor olmamızdan dolayı tüm paye bize biçilmemeli. Türkiye’nin her yerinden Van’a yardım akıyor. Bu olay bize gösterdi ki Türkiye halkı aslında birbirinin acılarına son derece duyarlı bir toplum. Burada acı olan tek
şey ise bu birlik duygusunun harekete geçmesi için hep kötü bir şeyler veya bir felaket olmasını beklememiz.

ÖZGÜR PE
ŞTİMALCİ - Direc-t
Aslında tüm insanların sosyal sorumluluğa sahip olması gerekiyor ama kitlelere ulaşma ve örnek olma bakımından sanatçılara biraz daha fazla işşüyor. Sonuçta bu olay birçok müzisyenin güçlerini birleştirerek o sırada gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlar için bir şeyler yapıyor olması. Burada mesele rock’n roll değil, sadece insanlık.

MULT
İTAP
Rock müzi
ğin diğer türlere göre daha kitlesel, daha sorgulayıcı ve isyankâr bir doğası var. Bunu bir misyondan ziyade müziğin doğal etkisi olarak yorumluyoruz. Çünkü müzik bireysel bir özgürlük alanında doğar ve aynı duyguyu, aynı hikâyeyi paylaşan insanların ortak ifadesine dönüşür. Müzik insanları birleştirici, onarıcı ve olaylara dışarıdan bakmamızı, diğer insanlarla empati kurmamızı sağlayan, siyasetten çok daha temiz ve insancıl bir olgudur. Ona yalnızca eğlence aracı olarak bakmak yüzeysel bir yaklaşım olur.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.