ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dağılan Faithless'ın 'her şeyi' Sister Bliss, DJ setiyle ...Sayı: 1308 - 26.10.2011


Ayalah Bentovim, ya da Sister Bliss, elektronik müziğin mühim karakterlerinden. Faithless grubundaki ‘karizmatik hatun’ olarak kolay tanınır bir simaya sahip. Faithless denince akla önce Maxi Jazz gelir. Sister Bliss ise her zaman yanında gördüğümüz sarışın. İşte bu sarışın, aslında Faithless’ın müziğine can veren hatundur. Müziği ilkin o üretir, Maxi üzerine sözlerini yazar, üçüncü adam Rollo ise son eklemeleri yapar. Kendisine e-posta marifetiyle ulaşıp birkaç soruya yanıt aldık…

Bir DJ olarak, farklı kültürlere çalarken ne çalaca
ğınızı nasıl seçiyorsunuz?
Hoşuma giden müziği çalıyorum. House, electro ve progresif müziğin en iyilerinden seçiyorum. Dans müziğinin bu günlerde küresel bir gücü var!

‘Nightmoves’ adlı albümünüzden bu yana üç yıl geçti, yeni bir albüm var mı sırada?
Yeni bir albüm hazırlı
ğında değilim ama Rollo ile birlikte pek çok yeni parça üzerinde çalışıyoruz ve bunları da setlerimde çalıyorum. Çok yakınlarda bir albümü doldurmaya yetecek kadar müzik olacağı konusunda umutluyuz.

Elektronik dans müzi
ğinde çağ değişiyor, popüler sahne daha kirli sesler ve kırık ritimlere kayıyor. Bu değişime ayak uyduruyor musunuz?
İçinde duygu barındıran müziği bulmaya çalışıyorum. Veya hipnotik sürükleyiciliğe sahip ritimleri… Bununla beraber, biraz ‘arıza’ sayılabilecek elektronik seslerin de tadını çıkarmaktan hoşlanıyorum.

Türk seyircisini nasıl buluyorsunuz?
Yıllar boyu Türk seyircisinden büyük takdir gördük. Elektronik müzik konusunda gerçekten iyi bir bilgi birikimine sahipler ve güçlü bir ‘underground’ dünyaları var.

Faithless grubunun da
ğılması, cesaret kırıcı oldu mu?
Kendi kanaatim dahilinde her zaman yürekli birisi olduğum söylenebilir. Hiçbir zaman pes etmedim, tükenme noktasına geldiğimde ve en yalnız olduğumda bile…

Faithless’ın müzi
ğini siz üretiyordunuz, pek çok enstrüman çalıyorsunuz. Tek başınıza da canlı bir performansa hayat verebilirsiniz, neden yapmıyorsunuz?
Bu, müziğe dair duyduğum tutku ve yaratıcılıkla alakalı bir şey. Müzikte neyin büyük, iyi olduğuna dair bir fikrim var ve insanların bunu bilmesini, yakalamasını istiyorum. Bu, Faithless üzerinden de olabilir, kendi DJ setlerimde başkalarının şarkılarını çalarken veya bir film, TV veya tiyatro sahnesi için müzik yazarken de olabilir.

Size dans edecek kitle için iyi bir ‘kıyafet kodu’ öneriniz var mı?
İnsanlara ne giyeceklerini söylemeye gerek yok. Ne yapacaklarını ve nasıl dans edeceklerini zaten iyi biliyorlar. Onlara gelip dans etmelerini söyle!

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.