ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Seslerle çevrili bir yaşam: Mari Kvien BrunvollSayı: 1306 - 24.10.2011


Bir caz şehri olan Molde’de doğdun, sonrasında Oslo ve Bergen’de yaşadın. Bu üç şehir, müziğini nasıl etkiledi?

Küçük bir şehir olan Molde’de her yaz büyük bir caz festivali yapılır. O festivalden çok şey öğrendim. Ayrıca okuldan bazı çocuklarla birlikte caz çalmaya başladım. Bu şehirde tüm bu yaşadıklarım bana kesinlikle çok ilham verdi. 19 yaşında müzik teknolojisi okumak üzere taşındığım Oslo’daki müzikal çeşitlilikten çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Doğa ve şehir hayatının garip bir karışımına sahip Bergen’de ise her dakika farklı bir etkinlik bulabilirsiniz.

Müziğin akustik ve elektronik enstrümanlar ile kendi sesinin alışılmamış bir uyumunu barındırıyor. Tüm bu enstrümanları nasıl kullanmaya başladın?

İçimde her zaman onlarca farklı müzik olduğunu hissettim. Uzun yıllardır gitar ve piyano eşliğinde şarkı söylüyorum fakat, kendi sesimle ilk ses denemelerine başladığım zaman bu şekilde şarkı söylemenin benim müzikal tarzım olmaya başladığını hissettim. Birkaç yıl önce tiyatro ve dans toplulukları için yaptığım müzikler, solo performanslarım için de bana cesaret vermiş ve böylelikle sahnede tek başıma gerçekleştirdiğim konserlerime başlamıştım.

Norveç’in yerel müzikleri senin soundunun önemli bir bölümünü oluşturuyor? Müziğine ilham veren diğer unsurlar neler?

Film, tiyatro ve dans gibi farklı disiplinler benim için ilham kayna
ğı. Geçen ay, sürrealist René Clair`in bir sessiz filmine canlı müzik yaptım. Ekrandaki hareketli görüntüler ile beste ve doğaçlama, benim farklı bir şekilde müzik oluşturmamı sağladı. Seyahatlerimden de çoğu zaman ilham almışımdır. Bazen de daha farklı alanlardan ilham alabiliyorsunuz. Mesala bebekler ile çalışğım müzik projesi, sesleri birbirleri üzerine ekleyerek kullanmak konusunda bana ilham vermişti.

Sürekli turnedesin ve henüz kendi adına bir albüm kaydetmedin. Gelecekteki planlarından bahseder misin?

Müzik alanında farklı projelere ve performanslara devam edece
ğim. Bu sonbahar Stein Urheim ile birlikte Jazzland Records’dan bir albüm yayımlayacağız. Umut ediyorum ki yılbaşından sonra kendi solo albümümü çıkaracağım.

Sesinizi ilk duyduğumda, ben de birçokları gibi Björk’e benzetmiştim az da olsa. Siz kendi şarkı söyleme stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Sanırım müzikal anlamda dı
şarıdan aldığım onlarca farklı etki söz konusu. 1920’lerin, 1930’ların blues’undan gürültü müziğine, Hint müziğinden, hip hop’a onlarca farklı türden etkileniyorum.

Geride kalan bunca zamanda müzikle ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

13 ya
şındayken, Herbie Hancock’un Molde Caz Festivali’ndeki konserinde, neden bilmiyorum ama zamanın farklı bir şekil aldığını hatırlıyorum. Bir de Madvillain isimli hip hop grubunun 2004 tarihli ‘Madvillainy’ albümünü ilk dinlediğimde gerçekten aklımı başımdan almıştı.

Deniz, doğa, ses ve sessizlik, caz... Bu kelimelerin sizin kişisel tarihindeki yerleri nedir?

Denizden yüz metre ötede büyüdüm. Doğa her geçen gün biraz daha bağlandığım bir alan. Ses ve sessizlik vücut ve zihin üzerindeki etkisine inandığım iki zıt kavram. Caz ise benim için hem çok fazla şey hem de çok az şey. Sanırım bir stilden öte bir tutum. An içinde yeni bir yöne doğru gitmek ve yeni bir şeyler yaratma isteği aynı zamanda.Foto
ğraf: Norveçli Mari Kvien Brunvoll, performanslarında zihter, kalimba gibi farklı coğrafyalardan enstrümanlar da kullanıyor.   

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.