ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yeni neslin Nancy Sinatra'sıSayı: 1306 - 24.10.2011


Lana Del Rey, New York’lu müzisyen Lizzy Grant’ın yeni projesindeki ismi. İlk bakışta hem ses rengi hem de 60’lardan çıkma görüntüsü ve videolarıyla yeni ‘Nancy Sinatra’nın doğuşunu müjdeliyor. Bu imajın üzerine, kısa şortları ve ‘rüya’ kadın imajı ile çok yakında fazlaca hayranı olacağını şimdiden tahmin etmek hiç de zor değil Del Rey’in.

Video Games ve Blue Jeans parçalarının yer aldı
ğı EP, ekim başında plak şeklinde ve dijital olarak yayımlandı ve çıktığı hafta iTunes’da en çok indirilen 5. albüm oldu. Single’lar yayımlandıktan sonra eleştirmenlerden aldığı bol yıldızlı notlar ve katıldığı televizyon programlarıyla Lana Del Rey çok hızlı bir şekilde müzik piyasasında kabul görmüş isimlerden biri haline geldi.

11 ya
şından beri şarkı yazıyor Lana Del Rey, şarkı söylemeye kilise korosunda başlamış ama ‘şarkıcı’ kimliğini ikinci sıraya koyarak, öncelikle kendisini ‘şarkı yazarı’ olarak tanımlıyor. Yaptığı müziği ‘Hollywood Pop’ ve ‘Sad Core’ olarak nitelendiriyor. Bu tanımlara aşina olmak için referans olabilecek çok az şarkısı yayımlanmış durumda şu anda ne yazık ki. Kendisiyle tanışmamıza ilk vesile olan parça ‘Video Games’i ilk dinlediğinizde fazlasıyla Cat Power ve Florence Welch havası buluyorsunuz. Ama şans verip birden fazla dinlediğinizde bu şarkının müzikal olarak büyüleyici havası sizi hemen kendisine çekiveriyor.

‘Alternatif’ bir havası var

Yeni yayımlanan di
ğer single’ı ‘Blue Jeans’ biraz Chris Isaak’in ilk zamanlarını hatırlatan bir pop şarkısı aslında ama kendisine hemen çeken farklı ve ‘alternatif’ bir havası olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Klibinde Lana Del Rey’in güzelliği yine tabii ki ön planda. ‘Kill Kill’ derin sularda gezen, melankolik, karamsar havaya sahip bir başka şarkısı Del Rey’in. Buğulu vokali beraberinde çok iyi taşıyan bir altyapıya sahip. ‘Sad Core’ tanımını anlamak için de sanki bu üç parçayı dinlemek yeterli.

Sa
ğda solda dinleme şansı bulacağınız diğer birkaç şarkısına örnek olarak ‘Kinda Outta Luck’ ve ‘Diet Mountain Dew’, Del Rey’i daha neşeli tarafını yansıtıyor ki ‘Hollywood Pop’ olarak tanımı da işte bu iki parçayla daha çok örtüşüyor. Üstelik Kinda Outta Luck videosunda bonus olarak Del Rey’in de mutlu, sevimli ve çocuksu yüzünü görme şansına sahip oluyorsunuz. Del Rey’in Hollywood Pop’unu dinlemeden anlamanızı sağlayacak bir tanım yapmak gerekirse, Tarantino’nun filmlerinde kullanacağı cinsten bir müzik aslında bu.

Lana Del Rey, yaptı
ğı tüm şarkılarda ‘aşk’ üzerinde duruyor. Geçmişte yaşadığı aşk hikâyelerini geleceğe dair ‘hâlâ bir umut var’ hissiyatı ile yansıtıyor parçalarında.

Artık
İngiltere’de yaşıyor olup, karanlık havasını ve ‘indie’ sound’unu bünyesine almış gibi görünse de aslında Lana Del Rey tam bir ‘Amerika’lı. Kendisi de tam bir New York ve Hollywood hayranı zaten. Bazı şarkıları kendini bu konuda ele vermese de videoları bunu apaçık anlatıyor.

Yaptı
ğı müzikte ‘yenilik’ aramak hata olur muhtemelen ama ‘imajı’ ve müzikalitesindeki ‘sağlam’ tavır ile birlikte düşündüğümüzde Lana Del Rey, ilk görüşte ‘âşık’ olunabilecek kadın vokallerden kısacası.

Henüz albümle ilgili bir tarih yok elimizde ama albüm, yayımladı
ğı single’lar havasında olursa Lana Del Rey’in isminin tahminimizden çabuk duyulacağı kesin.

Foto
ğraf: Del Rey in Video Games ve Blue Jeans parçaları çıktığı hafta iTunes da ilk beşe girdi. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.