ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Blues rüzgarı Eskişehir'de esti.Sayı: 1304 - 20.10.2011


Festivalin bu yılki konukları; Lucky Peterson, Rick Estrin & The Nightcats ve John Mooney, performanslarıyla Eskişehirlilere unutulmayacak bir gece yaşattı.

Pozitif organizasyonuyla gerçekle
şen, Türkiye’yi blues müziğinin devleriyle tanıştıran ve en uzun soluklu müzik festivali olma özelliğine sahip olan Efes Pilsen Blues Festival 22, unutulmaz bir müzik deneyimi yaşatmaya devam ediyor! Festivalin 14. durağı olan Eskişehir, 222 Park’da gerçekleşen konserle blues müziğinin eşsiz melodileri ile yankılandı.

Festivalin bu yılki konukları; blues müzi
ğin en önemli isimlerinden Willie Dixon tarafından çok genç yaşta keşfedilen ve ilk kaydını sadece 5 yaşındayken yayınlayan Lucky Peterson, San Francisco’lu armonika ustası Rick Estrin ve grubu The Nightcats ve blues’un Mississippi ekolünü temsil eden en önemli sanatçılarından John Mooney, muhteşem performanslarıyla Eskişehirlileri coşturdu.

20
şehir ve 24 konseri kapsayan Efes Pilsen Blues Festival 22, Eskişehir’in ardından sırasıyla Bursa, Balıkesir, İstanbul, Edirne, Çanakkale ve İzmir’e konuk olacak.

Sanatçılar Hakkında:

Lucky Peterson
Bu sene 22.'si gerçekle
şecek olan Efes Pilsen Blues Festivali, New York’lu başarılı blues müzisyeni Lucky Peterson'ı ağırlamaya hazırlanıyor! Blues müziğin en önemli isimlerinden Willie Dixon tarafından çok genç yaşta keşfedilen Peterson, müziğinde Gospel, Soul ve Rock’n Roll öğelerine bolca yer veriyor. İlk kaydını sadece 5 yaşındayken yayınlayan müzisyen, The Tonight Show ve The Ed Sullivan Show gibi önemli stüdyo programlarında uzun yıllar performans gösterdi. “The New Yorker” tarafından gitar ve keyboard’ın erbabı olarak adlandırılan müzik dehası Lucky Peterson, 'You Can Always Turn Around' isimli son albümünü ise geçtiğimiz yıl çıkardı. Albümünü star bir müzisyen kadrosu ile kaydeden; piyano, akustik ve elektrogitar başta olmak üzere birçok aleti birarada çalan ve blues'a modern bir yaklaşım getirmesiyle tanınan Lucky Peterson, Efes Pilsen Blues Festivali kapsamında Türk izleyicisi ile buluşacak.

Rick Estrin & The Nightcats
San Francisco’lu armonika ustası, solist ve besteci Rick Estrin günümüz blues müzi
ğinin en kendine has isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1970’lerde henüz 20 yaşındayken Muddy Waters ve grubuyla armonika çalmaya başlayan Estrin, blues’a adadığı 30 yılı aşkın müzik kariyerine 9 albüm sığdırmayı başardı. Rick Estrin yaptığı bestelerle Cab Calloway, Louis Jordan ve Willie Dixon gibi efsanevi isimlerle kıyaslanıyor. Hepsi farklı bir hikâye anlatan, keskin zekâ ürünü şarkı sözleriyle tempoyu hiç düşürmeyen Estrin, sahnede giydiği dikkat çekici kostümleri ile performansını zaman zaman konserden öte bir şova dönüştürmeyi de başarıyor. Rick Estrin grubu The Nightcats ile beraber, festivalin en şahsına münhasır performanslarından biri için Türkiye’de!

John Mooney
New Orleans’lı blues müzisyeni John Mooney, blues’un Mississippi ekolünü temsil eden en önemli sanatçılarından biri sayılıyor. Kendine özgü enerjik gitar çalı
ş stiliyle dikkat çeken Mooney, 1976’da New York’tan New Orleans’a taşındığında, o dönemin özellikle R&B camiasında öne çıkan isimler The Meters ve Earl King ile tanışarak müzik kariyerine ilk adımları attı. 1979 yılında “Comin’ Your Way” isimli ilk albümünü çıkaran Amerikalı müzisyen, bunu takiben halen beraber turneye çıktığı grubu “Bluesiana”’yı kurdu. 2006 senesinde “Contemporary Blues Award” ödüllerinde en iyi albüm kategorisinde büyük ödülü aldı. Müzik basını tarafından “Gerçek bir New Orleans Efsanesi” olarak tanımlanan sanatçı, bugüne kadar tam 12 albüm yayınladı. John Mooney ve grubu “Bluesiana”, New Orleans Caz Festivali’nden sonra şimdi de Efes Pilsen Blues Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.