ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Björk'le galaksiler ötesine 20.000 fersah...Sayı: 1304 - 20.10.2011


Şarkılarıyla, sesiyle, albümleriyle, video klipleriyle, sevgilileriyle, yaptığı ve yarattığı hemen her şeyle fark yaratmayı başaran Björk, yeni albümünde bizi yine henüz gidilmemiş yerlere, çok uzaklara götürüyor. O başka bir gezegenden, başka diyarlardan gelen ve dünyalı olmaya, dünyalılar ile ilişkiler kurmaya çalışan biri. Fikirlerinden ve sanatından bize kıssadan hisseler almak düşen, dünya dışı bir varlık.

Birbirinden ayrı aplikasyonlar olarak yayımlanan son albümü ‘Biophilia’ yine ayrıklıklar, ilkler ve kendine özgülükler ta
şıyor. Her parçanın kendine ait oyunları, görselleştirmeleri ve aplikasyonları var. Her bir parça ‘Biophilia’ galaksisinde ayrı bir gezegeni veya takım yıldızını temsil ediyor. Bu galaksi öylesine büyük, öylesine geniş ki, ‘Volta’dan dört yıl sonra gelen ‘Biophilia’, içinde önceki tüm albümlerden kırıntılar ve etkiler barındırıyor. Dinleyici parçalarla tek tek etkileşime geçmekle kalmıyor, ana app içindeki oyunlarla kendi remikslerini de yapabiliyor.

Bundan böyle sadece müzik endüstrisi de
ğil, alışğımız hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Jenerasyon X’lerin ya da benim de içinde olduğum Millennial’ların alışması gereken şey de bu zaten. Björk bu yönüyle her zaman bizden bir adım ilerde oldu, olmaya da devam ediyor. Kimilerine göre 3. endüstri devrimini yaşadığımız şu günlerde, ‘sanal bulutların’ egemenliğine girerken biz; zaten çok önceden, Björk’ün çok katmanlı ama olabildiğine rafine müzikal evreninde kaybolmuştuk bile. Vizyonerlik konusunda öncülüğünü sürdüren Björk, İzlanda’nın dünyaya armağan ettiği en değerli ve özel insanlardan biri.  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.