ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Trombon, bas ve davulun müthiş uyumu...Sayı: 1303 - 19.10.2011


Ray Anderson, Mark Helias ve Gerry Hemingway bir araya geleli 34 yıl olmuş. Olmuştur mutlaka. Biz BİLSAK Caz Festivali’nde onları ilk kez dinlediğimizden bu yana da çeyrek asırdan fazla vakit geçmiş. Genç, neşeli, uçuk adamlardı. Resimlerine bakılırsa gene öyleler, albümlerinden de müziklerinin değişmediği anlaşılıyor.

Trombonda Ray Anderson, kontrbas ve basgitarda Mark Helias, davulda Gerry Hemingway, birkaç kez de farklı olu
şumlarla İstanbul’u ziyaret etmişlerdi. 13. Akbank Caz Festivali’ne ise gene grup olarak katıldılar.

Şimdilik son albümleri ‘The Other Parade’ bu yıl yayımlanan BassDrumBone, bu akşam, Babylon’da. Olağanüstü bir performans izleyeceğimizden eminiz. Her şeyden önce, müzisyenlerin kişiliklerinden ve enstrümanlarından gelen bir olağan dışılık söz konusu.

Büyük bir uyum içindeler
Grup, normal ko
şullar altında bir araya gelmeyen enstrümanlardan oluşuyor, buna karşılık BassDrumBone, büyük uyum içindedir. Sadece yılların tecrübesi ya da birikimi sayesinde değil, biz ilk izlediğimizde de öyleydiler. Enerjilerini de aynen korudukları söyleniyor.

‘The Other Parade’, geçen mayısta Clean Feed Records’dan çıktı.
İki yıl önce New York’ta kaydetmişlerdi. Chamber Music America’nın 30’uncu yılları onuruna istediği dokuz yeni besteden oluşuyor. Köklerini geleneğe dayamış, ama modern müziğin lisanıyla konuşan bir albüm. Şaşırtıcı olanı ise, 1977 sonbaharında ilk kez üçlü olarak bir araya gelen Helias, Hemingway ve Anderson’ın bunca zamandır nispeten az sayıda albüm yapmış olmaları.

İlki ‘Oahspe’ 1979’da Auricle Record’dan çıkmış, övgüler almıştı. 1984’te ‘Right Down Your Alley’, 1986’da ‘You Be’ geldi. İkisi de hem Avrupa, hem Amerika’da çok beğenildi. İkincisi Downbeat dergisinden beş yıldız aldı. 1986’da, ‘Waterferlo’yu yayımladılar. 25’inci yıllarını ‘March of Dimes’la kutladılar, 30’uncu yılın eşiğinde ‘The Line Up’ çıktı.

Kutlamaya de
ğer bir beraberliktir. İlk günlerden beri hiç geri adım atmadılar, enerjilerinden bir şey kaybetmediler, yeknesaklığa düşmediler. Trombon, bas ve davulu görülmedik bir uyumla bir araya getirdiler.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.