ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arşivlerden bir cevher...Sayı: 1297 - 11.10.2011


Müzik araştırmacılarından Ian Nagoski, Osmanlı'dan ABD'ye göç eden Ermeni, Yahudi müzisyenlerin izini araştırdı, ortaya arşivlik bir albüm çıktı

Birinci Dünya Sava
şı ile ekonomik buhran yılları arası... Farklı etnik kökenlere sahip müzisyenler, Osmanlı topraklarından Amerika’ya göç ediyorlar. Dünya karışık, sokaklar vahşi. Ermenisi, Yahudisi, sıradan işlerde çalışarak bu ülkede tutunmaya çalışıyor. Kafada hep ‘neden geldim buralara’ sorusu var. İçlerindeki özlem ve yalnızlık şarkılara dönüşüyor ve bu gönül insanları Amerikan folk müziğini bile etkileyecek müziklerini kaydetme şansı buluyorlar. Yıllar sonra, Amerika’nın sıkı müzik araştırmacılarından biri olan Ian Nagoski, şans eseri karşısına çıkan bu taş plakları topluyor ve ortaya, Wire’dan Boomkat’a bütün müzik yayınlarında alkışlanan ‘To What Strange Place’ isimli toplama çıkıyor. Albümü basan ise, Kalan Müzik gibi hareket eden arşivci plak şirketi Tompkins Square oluyor.

Beklenmedik kalite
Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalan müzisyenler, daha çok Manhattan civarındaki kafe ve tavernalarda müziklerini icra ediyorlar. Üç CD’lik albümden ilk ikisi, göçmenlerin Amerika’daki günlerini ve özlemlerini yansıtan kimi hüzünlü, kimi ‘oynak’ kayıtlar. Üçüncü CD ise, Amerika dı
şındaki kayıtları kapsıyor.

Albümün sürprizlerinden biri, bizim
İstanbullu versiyonunu bildiğimiz ‘Neden Geldim Amerika’ya’. Achilleas Poulos’un sözlerini çok iyi bildiğimiz şarkısı adeta albümün özeti gibi; hatta ikinci CD’ye de adını vermiş bu güzel şarkı. Bazıları Türkçe, bazıları başka dillerde şarkılar içeren ve ses kalitesi beklenmedik kadar iyi olan bu albümü çeşitli müzik sitelerinden satın alabilirsiniz.


 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.