ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Jeff Bridges bir “Bad Blake” değil!Sayı: 1295 - 07.10.2011


Jeff Bridges, Oscar'lık bir performansla country şarkıcısı 'Bad Blake'i canlandırdığı 'Crazy Heart'ta kirli ama bir o kadar 'pamuk' sesiyle epey keyif vermişti. Ancak oyuncunun kendi adını taşıyan country albümü, filmdeki Bridges şarkılarına hayran kalanları pek tatmin edemeyecek gibi

Geçen bahar, kapağında bol sakallı, uzun saçlı ve eli gitar tutan bir adam olan bir DVD, elden ele dolaşıyordu. DVD’yi masamda rastgele atılmış birkaç film arasında bulduğumda, hayatımın filmlerinden birini izleyeceğimin farkında değildim.

‘Crazy Heart’ ve ba
şrolde Jeff Bridges! Filmde ‘Bad Blake’ lakaplı ve gerçek adını kimseyle paylaşmayan yaşlı, huysuz ve alkolik bir müzisyeni canlandıran Jeff Bridges, hikâye boyunca country müzikteki hünerlerini bizlere göstermişti. Filmde belki aşkta yakaladığı son şansı alkole kaptırmıştı ama o yenilgiden sonra küllerinden doğmuş, yeniden kitleleri yakalayan besteler yapabilmeyi başarmıştı ‘Bad Blake’. Bad’in, yani Bridges’in müzikal başarısı filmle sınırlı kalmadı ve filmin soundtrack albümünde de kirli ama bir o kadar “pamuk” sesinden bizleri mahrum bırakmadı Jeff Bridges.

Burbon ve ucuz oteller
Kendisine bir de Oscar ödülü kazandıran bu müthi
ş country performansını kısa bir süre önce bir albümle süsledi ünlü aktör. Prodüktörlüğünü T-Bone Burnett’in yaptığı, kendi adını taşıyan bir country albüme imza attı. T-Bone Burnett ve Jeff Bridges işbirliğinin keyfine ‘Crazy Heart’ filminin soundtrack albümünde de epey varmıştık. Dinledikçe filmin sahnelerini birer birer tekrar yaşatan ve bir şeylere kaptırdığımız aşklarımızı bir de ‘Bad Blake’ gözünden hatırlatan şarkılarla Jeff Bridges, o günlerden bu albümü müjdeliyordu sanki.

Filmden haddinden fazla etkilenince albümden beklenti de bir o kadar yüksek oluyor tabii. Fakat Bridges ve Burnett birkaç parçanın dı
şında bu beklentileri pek karşılayamıyor. Aslınca albümün açılış parçası müthiş! ‘What A Little Bit Of Love Can Do’, ‘Bad Blake’in burbon ve 3’üncü sınıf otel odaları kokan şarkılarından biri sanki. ‘Everything But Love’ da yine Jeff Bridges’in vokalini konuşturduğu ve pedal steel gitarla muhteşem uyumunu dinleyebileceğiniz bir parça.
Albümde Jeff Bridges besteleri de yerini almı
ş. Özellikle ‘Tumbling Vine’ albümde öne çıkan ve kendini dinleten bir parça olmuş. ‘Blue Car’a da geçer not versek, diğer parçalar “Bizim günahımız ne?” diyecek ama bırakınız desinler. Albüm maalesef ilk 4-5 parçadan sonra sıkıcı bir tempoya giriyor ve insanda yeniden “başa sarma” isteği yaratıyor.

Yine de ‘The Dude’un 10 senede bir albüm yaptı
ğını hesaba katarsak, albüm “Evimde bir Jeff Bridges albümü bulunsun” diyen ‘The Dude’ hayranlarına biraz olsun keyif verebilir.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.