ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İngiltere müzikte fazla şımarıkSayı: 1293 - 05.10.2011


Yeni doğmuş trip-hop akımının müzik dünyasını büyülediği yıllarda ‘Gabriel’ ve ‘Gorecki’ adlı parçalarıyla uluslararası anlamda büyük başarı yakalayan ve dört etkileyici albümün ardından 2004 yılında dağılan Lamb, geçen aylarda yeniden bir araya geldi ve bu hafta sonu İstanbul’da iki konser verdi. ‘5’ isimli bağımsız bir albüm yayımlayan ve hayranlarını yıllar sonra yeniden mest eden grubun kurucuları Lou Rhodes ve Andy Barlow ile konser öncesi buluştuk ve geçen yılları konuştuk…

Bunca yıl ayrılı
ğın ardından bir araya nasıl geldiniz?
Andy: Biz aslında arkada
ş olarak çok iyi değildik, meslektaştık. 2009’daki özel bir konserden sonra kendimizi arkadaş gibi hissettik. Lou, solo projesi için prodüktörlük yapmamı istedi.
Lou: O sıralar dı
şarı çıkıp birlikte takılmaya, müzik dinlemeye başladık, daha önce pek yaptığımız bir şey değildi. Müzik konusunda geçmişte çok tartışştık, bu ise benim kendi projemdi, benim istediğim gibi olmalıydı. Andy her şeyi istediğim gibi yapmama izin verdi ve harikaydı. Epey eğlendik.

Yeni Lamb farklı bir duru
şa sahip mi?
Lou: Kendi solo projelerimizle u
ğraştıktan sonra Lamb’e daha yalın bir gözle bakmaya başladık. Neyin iyi işlediğini, neyin işe yaramadığını gördük. Lamb’in gerçek özünü yakalayabildik. Dört albümün sonunda bu özü kaybetmeye başlamıştık. Tekrar bir araya geldiğimizde ilk albümdeki saflık ve hamlık yeniden hissedilebiliyordu. Farklı bir duruşa sahip olmaktan çok, aslına dönüş diyebilirsin.

Geçen zamanda, arayı
şta olduğunuz şeylere ulaşabildiniz mi?
Lou: Aklımda hep akustik müzi
ğe yönelmek vardı. Bunu yapıp Lamb’e geri dönüp baktığımda, her şey daha net hale geldi. Akustik ile ilgili yapmak istediklerimi yaptım ve bu Lamb’in ne olmadığını değil, ne olduğunu anlamamı sağladı.
Andy: Müzik anlamında daha ayrımcı olmamı sa
ğladı. Yağcılık olsun diye söylemiyorum ama Lou mükemmel bir şarkı yazarı ve sanırım ben biraz hazıra konar olmuştum. Lou ile bir şarkı yapmaya girdiğinde o şarkı kendiliğinden oluverir. Geçen zaman ve farklı işler, bu rahatlığı üzerimden atmamı ve kendi niteliklerimi öne çıkarmamı sağladı.

Yeni albüm, eskilerine kıyasla saf bir elektronik sound’a sahip… Bunu yenilik sayabilir miyiz?
Andy: Lou gitar çalıyor artık, bu da epey yeni bir
şey.
Lou: Bu sefer akustik içeri
ği minimalize ettik. Önceki albümlerde hep daha fazla akustik olsun isterdim, solo albümde bu duygularımı tatmin ettim. Böylece, elektronik tınılar öne çıkmış oldu.

İkinci albümünüzün adı ‘Fear of Fours’ (dörtler korkusu) ve siz dördüncü albümde dağıldınız…
Lou: Vay! Bunu hiç fark etmemi
ştik, çok ilginç!
Andy: Çok enteresan, olayı yakaladın!
Lou:
İsim, 4/4’lük ritmlerden geliyor. Lamb, bildiğin gibi kulüp müziği değildir, ritmleri aksatmayı, kırmayı severiz, ara zamanlarla oynarız, bunu ifade ediyordu ‘Fear of Fours’.

Yeni albümü büyük bir plak
şirketinin yardımı olmadan çıkardınız. Kontrat imzalamayı neden reddettiniz?
Andy: Büyük plak
şirketleri istediğini yapmana izin vermezler. Geçen 10 yıl büyük bir hayal kırıklığıydı. Kendi paramızı nasıl harcadığımıza bile karışıyorlardı. Lamb, müzik piyasasında her zaman iki parmağını gösteren bir gruptu. Harika bir hayran kitlesine sahip olmak da bu işi kendi başımıza yapmak için teşvik eden en önemli şeydi.
Lou: Ya
şam standartlarımızı biraz düşürmemiz gerekti. Kendi ekipmanlarımızı aldık, epey yatırım yaptık. Ama çok daha iyi hissediyoruz. Çok daha samimi, dürüst bir anlamı var bizim için. Bizim için yeniden doğuşu simgeliyor. Her şeyi evde yaptık sayılır, artwork’ü ben yaptım, Andy mix dahil tüm stüdyo işlerini yaptı. O zamanlar genç ve naiftik, star gibi davranılmasından hoşlanıyorduk. Şimdi ise daha olgun düşünüyoruz tabii.
Hayranlarınızla do
ğrudan iletişim halindesiniz, blog’a kim yazıyor?
Andy: Lou’nun i
şi ama şu sıralar pek yapamıyor. Web sitemizde mesaj kutusu vardı ama şimdi Facebook’tan ilerliyor her şey.
Lou: Hayranlarımızla devamlı ba
ğlantıda olmak bizim için çok iyi. Anında geri dönüş almak fazlasıyla değerli bir şey. Bize destek olmalarını da seviyoruz.

Yeni albümü nasıl buldular?
Andy: Tepkiler gayet iyi. Bir remiks yarı
şması yaptık, ilgi büyük oldu.
Lou: Basının tepkileri de gayet iyi.
İngiliz basını hariç, onlar çok küçümseyici davranıyor.

Sizin gibi yakın zamanda yeniden birle
şen Skunk Anansie de aynı dertten yakınıyordu. Nedir İngiliz basınının derdi?
Lou: Seni bir konuma yerle
ştiriyorlar ve hep oradan konuşuyorlar. Onlar için 90’larda Bristol’den çıkan trip-hop akımını temsil ediyoruz ve sanki bunun dışında hiçbir şey değiliz. Bir tanesi öyle bir yorum yazmış ki mesela, albümü dinlemedikleri o kadar belli ki. Dinlemiş olsa öyle yazması mümkün değil.
Andy: Küçük bir ülke için çok fazla müzik çıkıyor ortaya ve bence
İngiltere biraz şımarmış durumda. Her yıl binlerce grup çıkıyor. Bir o kadar da gazeteci tabii.

Hep merak ederim, Lamb (kuzu) ismi nereden geldi?
Lou: Plak
şirketiyle anlaşma yapmıştık ve çabucak bir isme ihtiyacımız vardı. O sıralar Lamb isimli bir film seyrettim. Söylemesi de kulağa hoş geliyordu. Yazınca da iyi göründü ve kararı verdik..

Lamb’in gözünden
İstanbul Facebook’ta
Salon’u tıka basa dolduran grup, ilk bis’in ardından sürpriz yaparak ikinci kez tekrar sahneye geldi. Seyircinin ilgisinden çok etkilenen Andy, seyirciden Facebook foto
ğrafı için poz vermesini istediğinde büyük tezahürat aldı. Lamb’in gözünden İstanbul seyircisini facebook.com/lambofficial sayfasında görebilirsiniz.

Foto
ğraf: Lamb in solisti Lou Rhodes İngiliz basını için 90 larda Bristol den çıkan trip-hop akımını temsil ediyoruz ve sanki bunun dışında hiçbir şey değiliz diyor. Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.