ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Konya'nın adına yakışır festival.Sayı: 1285 - 23.09.2011


Sekiz yıldır, ‘Mistikliğin dağa taşa sindiği kadim şehir’ Konya’da, dünya mistik müzik topluluklarının katıldığı bir festival düzenleniyor. 8. Uluslararası Mistik Müzik Festivali 22-30 Eylül’de yapılacak. Ücretsiz, halka açık konserler Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İlk kez 2004 yılında düzenlenen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali önceleri aralık ayındaki Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) kapsamında yapılıyordu. 2008’den beri ise, kapanış gecesi Hz. Mevlâna’nın doğum günü olan 30 Eylül’e rastlayacak şekilde düzenleniyor. Dr. Timuçin Çevikoğlu’nun sanat yönetmeni olduğu festival, dünya mistik müziklerini “popüler unsurlarla karışmadan, özgün geleneksel yapıları içinde tanıtmayı” amaçlıyor.

Programda bu yıl, Türkiye dahil dokuz ülkeden dokuz topluluk var. Konser tarihi sırasıyla bakacak olursak bunların ilki Gine’den geliyor. Bin yılı a
şkın süredir dini törenler ile özel törenlerin vazgeçilmez parçası olan Gine davulu cembenin merkezini oluşturduğu Batı Afrika Davulları / Guinéepercussions, 13 kişilik bir müzik ve dans topluluğu. 23 Eylül programında gene Afrika’dan, Fas’tan gelen gnawa müziği icracıları ile en önemli temsilcileri Maâlem Hamid El Kasri var. Kadim etnik grup Gnawa’nın adı, bugün tasavvufî akımları adlandırmada kullanılıyor. Bize, ‘derdeba’ da denen hızlı ritimli, akrobatik danslı Gnawa Âyinleri’nden bir örnek sunacaklar.

Ertesi ak
şam izleyiciler Hindistan’dan gelen bir üstadı dinleyecek. Hint şütü ‘bansuri’nin en büyük icrâcısı Pandit Hariprasad Chaurasia festivalde sahne alacak. Yehudi Menuhin, Jean Pierre Rampal gibi müzisyenlerin övgüyle sözünü ettiği Chaurasia, 1990’lı yıllardan beri Rotterdam Müzik Konservatuarı’nda eğitmen ve Hint Müziği Bölümü’nün sanat yönetmeni. Konserde ona yine bansuri ile Sunil Bhagwan Avachat, tablada virtüöz üstâd Rashid Mustafa Thirakwa ve tanpurada Nayanashree Pushpanjali Chaurasia eşlik edecek.

25 Eylül, Pazar ak
şamının topluluğu ise ABD’den gelme The Fairfield Four. Afro-Amerikan gospel Müziğinin günümüzdeki en önemli temsilcisi olan grup, 1921 yılında Tennessee eyaletinin Nashville kentindeki Fairfield Vaftiz Kilisesinin papaz yardımcısı Reverend J.R. Carrethers tarafından kuruldu. B. B. King’in de aralarında bulunduğu birçok sanatçıya ilham kaynağı olan grubun şarkısı “O Brother Where Art Thou”, Coen kardeşlerin aynı adlı filminde yer almıştı. The Fairfield Four, 1997 tarihli albümleri “I Couldn’t Hear Nobody Pray” ile “En İyi Geleneksel Gospel Kaydı” Grammy’sini almışlardı.

Fars klasik müzi
ği
Tacikistan’ın güney bölgesinde yapılan felek müzi
ği, Pazartesi akşamının mistik müzik konserinde dinlenecek müzik türü. 1950 yılında bu bölgede doğan Davlatmand Kholov ise, felek müziğinin birçok sazı icra eden bir ustası. Kholov, aralarında Hz. Mevlana’nın da bulunduğu büyük mütasavvıf velîlerin manzûm sözlerini müzikle seslendiriyor. 27 Eylül’de de sahne Tashi Lhunpo Manastırı Râhipleri’nin olacak ve 8 rahip, dinleyicilere bir Budist ayini sunacaklar. Tashi Lhunpo Manastırı, mânevî önderlikte “dalay lama”dan sonra ikinci sırada gelen “pançen lama”ların makâmı.

28 ve 29 Eylül programında, sırasıyla Kırgızistan’ın mistik müzi
ği ile Fars klasik müziği icra edilecek. Çarşamba akşamı sahneye Kırgızistan’ın kadim müziğini yapan yeni bir grup olan Nurlanbek Nayşanov yönetimindeki Tengir Tooz çıkacak. Adını Tengir (Tanrı) Dağları’ndan alan grup, Kırgız geleneksel müziğini geleneksel sazlar ve üslupla icrâ ediyor. Perşembe akşamı ise, Fars klasik müziği konserinde, eşsiz bir üsluba sahip olan Parissa’ya vurmalı sazlarda Mâcid Hallac ile besteci ve tar virtüözü Îmân Vezîrî eşlik edecek.

8. Konya Mistik Müzik Festivali’nin kapanı
ş konseri ise Türk tasavvuf müziği örnekleri ve semâ âyini ile yapılacak. Konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1990 yılında kurduğu ve bu müziğin tek resmi topluluğu olan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sahne alıyor. İki bölümden oluşan konserde topluluğu, Yusuf Kayya yönetecek.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.