ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çağdaş bestecilerin yanına yakışırSayı: 1282 - 20.09.2011


Çağdaş müzik veya akademik elektronik müzik ile korku sineması müzikleri arasında hiçbir zaman büyük uçurumlar olmamıştır.

Karlheinz Stockhausen’in ‘Kontakte’ bestesini alıp bir korku filminin altına rahatlıkla koyabilirsiniz. Kimi zaman ortalama bir korku filmi için bestelenen müzikler ise filmden daha önemli olabilir ve albümünü 20. yüzyıl arşivinize katmak isteyebilirsiniz. Şahsen Semih Tareen’in ‘Karanlık Senfoniler’ albümünü, sevdiğim çağdaş bestecilerin CD’lerinin yanına koyarken hiç düşünmedim. Tabii albümdeki bestelerin varoluş sebebi olan filmlerin de ilginç çalışmalar olduğunu kabul etmek lazım.

Her yer karanlık de
ğil!
Bir heavy metal yıldızını andıran Semih Tareen,
İzmir doğumlu. 1995’te bavulu alıp Seattle’a yerleşmiş, fakat bu kararı almasında dönemin grunge gruplarının bir etkisi olduğunu sanmıyoruz. Burada film müziği alanında eğitim aldıktan sonra karanlık filmler için müzik düşünmeye başlamış. Biz onun müziğini ilk defa Tan Tolga Demirci’nin ‘Gomeda’ filminde dinledik. Ödüllü Tareen’in müziği ‘klasik film müziği’ tanımına sadık kalıyor ve bu anlamda Hollywood’un korku/gerilim filmlerini akla getiriyor. Tareen’in farklı filmler için ürettiği müzikler bir arada kesinlikle sırıtmıyor ve onun sıradan bir film müziği yazarı değil, gerçek bir besteci olduğunun altını çiziyor.
Yılın en önemli albümlerinden biri oldu
ğunu söyleyerek sessizliğe düşelim.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.