ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çağdaş bestecilerin yanına yakışırSayı: 1282 - 20.09.2011


Çağdaş müzik veya akademik elektronik müzik ile korku sineması müzikleri arasında hiçbir zaman büyük uçurumlar olmamıştır.

Karlheinz Stockhausen’in ‘Kontakte’ bestesini alıp bir korku filminin altına rahatlıkla koyabilirsiniz. Kimi zaman ortalama bir korku filmi için bestelenen müzikler ise filmden daha önemli olabilir ve albümünü 20. yüzyıl arşivinize katmak isteyebilirsiniz. Şahsen Semih Tareen’in ‘Karanlık Senfoniler’ albümünü, sevdiğim çağdaş bestecilerin CD’lerinin yanına koyarken hiç düşünmedim. Tabii albümdeki bestelerin varoluş sebebi olan filmlerin de ilginç çalışmalar olduğunu kabul etmek lazım.

Her yer karanlık de
ğil!
Bir heavy metal yıldızını andıran Semih Tareen,
İzmir doğumlu. 1995’te bavulu alıp Seattle’a yerleşmiş, fakat bu kararı almasında dönemin grunge gruplarının bir etkisi olduğunu sanmıyoruz. Burada film müziği alanında eğitim aldıktan sonra karanlık filmler için müzik düşünmeye başlamış. Biz onun müziğini ilk defa Tan Tolga Demirci’nin ‘Gomeda’ filminde dinledik. Ödüllü Tareen’in müziği ‘klasik film müziği’ tanımına sadık kalıyor ve bu anlamda Hollywood’un korku/gerilim filmlerini akla getiriyor. Tareen’in farklı filmler için ürettiği müzikler bir arada kesinlikle sırıtmıyor ve onun sıradan bir film müziği yazarı değil, gerçek bir besteci olduğunun altını çiziyor.
Yılın en önemli albümlerinden biri oldu
ğunu söyleyerek sessizliğe düşelim.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.