ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Akbank Caz, müzik sezonunu açıyor.Sayı: 1278 - 14.09.2011


21’inci yaşıyla birlikte rüştünü ispat ediyor. Festivali, Cemal Reşit Rey konserleri açacak. Kapanış ise Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndan. Arada da Babylon, Babylon Lounge, Ghetto, Nardis, Seed var. Bu arada, Akbank Sanat da konserleri, panelleri, atölyeleriyle Festival’e katılıyor. Okulları da unutmayalım. ‘Kampüste Caz’ projesi bu yıl İstanbul dışında turneye de çıkıyor.

CRR’deki ilk konserde sahneye Avrupa’nın en iyi basçılarından Andersen çıkacak. Onu be
ş yıl önce Aya İrini Müzesi’nde, Kudsi Erguner ve Nana Vasconcelos ile birlikte “Üç Usta, Bir Buluşma” projesinde izlemiştik.

1945 do
ğumlu, Norveçli müzisyen ülkesi dışındaki ilk konserini, bu mekânın diğer cazcısı Maffy Falay ile de birlikte çalışş Don Cherry’ye borçlu. İkinci konser, 12. İstanbul Caz Festivali’nde
“Ya
şam Boyu Başarı Ödülü”nü alan Muvaffak/Maffy Falay’dan. On küsur yaşında Kuşadası bandosunda trompet çalmaya başlayan Falay, daha sonra Gillespie’nin hayranlığını kazanmıştı. Cazcı bir röportajda ondan söz ederken, Türkiye’de, Miles Davis’le bile boy ölçüşebilecek müthiş bir trompetçiyle karşılaşğını söylemişti.

Lütfi Kırdar’da da festival’in a
ğır topları var. 22 Ekim’de, beş yıl önce Babylon’a gelen Azam Ali’yi yeniden dinleme fırsatı bulacağız. Azam Ali, İran’da doğup, Hindistan’da yetişmiş, 1985’te annesiyle California’ya yerleşmiş bir müzisyen. 15 yıl önce perküsyoncu Greg Ellis ile alternatif world grubu VAS’ı kurdu. Güzel sesli Ali’nin kocası Ramin Torkian ise, ona eşlik eden Niyaz’da çalıyor.

22 Ekim Cumartesi ise, festivalin adı dillerde dola
şan yıldızı, Ritz’den oda, Chanel’den mücevher, Neuchatel’de malikâne istemeyen kız, ZAZ seyirci karşısına çıkacak. Dünyanın en popüler müzisyenlerinden biri olmadan önce, onu internetten tanımıştık. Monmartre’ın bir sokağında, bir gitar ve kontrbas eşliğinde, sokak şarkıcısı rahatlığıyla ‘Je Veux’yü söylüyordu. Herkes arkadaşına yolladı, ZAZ sevgisi çığ gibi büyüdü. Gerçek adıyla Isabelle Geffroy, aslında müzik teorisi, keman ve koro şarkıcılığı dersleri almış eğitimli bir müzisyen.

Daha önce de
İstanbul’da dinleme onuruna eriştiğimiz Charles Lloyd, yeni dörtlüsüyle Lütfi Kırdar’da sahneye çıkacak. Müzisyen, daha 1960’ta big band’lerde müzisyen ve besteci olarak etkisini hissettirmişti. O yıllarda piyanoda Keith Jarrett, basta Cecil McBee (daha sonra Ron McClure) ve davulda Jack DeJohnette’ten oluşan dörtlüsüyle caz hayranları ve eleştirmenlerin beğenisini kazanmış, hatta genç rock hayranlarına bile ulaşştı. 1968’de grup dağıldıktan sonra kendini yarı yarıya emekli etmişti. Neyse ki Michel Petrucciani 1989’da onu döndürmeyi başardı. Basçı Avishai Cohen ise (aynı adlı trompetçiyle karışmasın), önce piyanoya başlamış, ama Jaco Pastorius’un etkisiyle 14’ünde bas çalmayı tercih etmişti. Chick Corea’ya göre, büyük besteci, dahi müzisyen Cohne, kontrbasın en iyi adlarından biri.

Babylon yıldızları
Babylon’da, da festival boyunca çok iyi isimler izleyece
ğiz. Mesela ilk gün sahne alacak Ray Gelto. Nefis bir sound’u olan tenor saksçı aynı zamanda iyi bir vokalist. İlhan Erşahin’s Love gene Arto Tunçboyacıyan’la çalıyor. Arto ayrıca, iki akşam da Ghetto’da çalacak. Babylon’da, 34’üncü yılını kutlayan BassDrumBone’u da dinleyebilirsiniz.

Hintli Tamil mültecilerin o
ğlu, New Yorklu piyanist/besteci Vijay Iyer, küçüklü büyüklü gruplarla çalışması ve oratoryasuyla biliniyor. Sesini, sahnesini, karizmasını unutmadığımız Cape Verde’nin Lizbon’da doğan kızı Carmen Souza, arayı uzatmadan gene karşımızda olacak. Sevdiği iki müziği ‘Double-Booked’ albümünde birleştiren cazcı ve hiphop’cı piyanist Robert Glasper, New York’un blues/indie folk/world fusion grubu Hazmat Modine de Babylon programında.

Aksanat’ta konserlerin yanı sıra atölyeler ve paneller de var. Kampüsler bu yıl gene caz ile
şenlenecek. Ve 21. Akbank Caz Festivali Lütfi Kırdar konserleriyle sona erecek.Foto
ğraf: Azam Ali beş yıl sonra yine İstanbul’da.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.