ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İstanbul'da 'gerçek' konser salonu olmayışı büyük eksiklikSayı: 1271 - 05.09.2011


Müzik yazarı Serhan Bali, size hitaben yazdığı açık mektupta “ Türkiye’nin müzik yaşamı için bugüne dek yaptığınız icraatları, İstanbul’a örnek bir konser salonu kazandırarak taçlandırmaya var mısınız?” diye sordu. Var mısınız?

Serhan Bali’nin yazısında, beni hem gururlandıran ama öte yandan da önemli bir manevi sorumluluk altına sokan bir ifade var. Ben her zaman ülkemin çok daha nitelikli müzik dinleme kültürüne kavu
şması amacıyla çalıştım, yine çalışırım. Gerçek müzik kültürünün yaygınlaşabilmesi için, bugün en geri kaldığımız noktanın sanat mekânları konusunda yetersizliğimiz olduğu kanaatindeyim. Sporda salonlar ve sahalar sporun gelişmesine ne kadar katkıda bulunuyorsa, sanatın gelişmesi için de tiyatro, sinema, konser salonlarının, müzelerin, operaların çoğalması gerekir. Bugün, dünya metropolleri açısından kültürel anlamda da önemli bir yere sahip olmaya başladı İstanbul. Gerçek anlamda büyük bir konser salonundan yoksun oluşu, sahip olduğu tek opera binasının kapalı olması çok büyük bir eksiklik diye düşünüyorum. Bu nedenle hep birlikte Türkiye’yi, çağdaş tiyatro, opera, konser salonlarına kavuşturmak için çabalamalıyız.

Serhan Bali, sizin düzenleyeceğiniz bir kampanyayla İstanbul’da büyük bir konser salonunun tamamlanması için yeterli fona ulaşılabileceğine neredeyse kesin gözüyle baktığını söylüyor. Ne diyorsunuz, Türk sermayesinden umutlu musunuz?

Bu a
şamada devletin desteği gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonu, Doğuş Grubu tarafından yenilendi. Devlet teşvik edici olursa, özel sektör daha istekli hale gelir. Çünkü devletin desteklediği fikirler, özel sektörde de yankı bulabilir. Türkiye’nin metropolü olan İstanbul’da da böyle bir binanın yükselmesi ve opera binasının tamamlanması için Kültür Bakanı’mızın çok büyük bir arzusu olduğunu biliyorum. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün de bu konser salonunun bitirilmesini arzu ettiğini biliyorum. Bu yönde İstanbul’da da yeni bir opera binasının ve konser salonunun yapılabileceği umudunu taşıyorum.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.