ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arabeskle neşemizi bulalım!Sayı: 1270 - 02.09.2011


MÜZİK
I
şın Karaca,
Arabesque II / Geçmi
ş Bize
Yakı
şıyor Seyhan Müzik

Böyle söyleyince kimsenin gücüne gitmesin ama ‘son model arabesk’ i
şinde güzel ekmek var anlaşılan. 2009’da Fairuz Derin Bulut, 2010’da Şevval Sam, Işın Karaca ‘Arabesque I’ ve bu yaz çıkan ‘Arabesque II’ albümleri… Kendi açtıkları bu yolun ekmeğinden ne kadar nasiplenebildikleri bilinmez ama Fairuz, olaya yepyeni bir boyut getirmiş, güçlü bir rock ve reggae altyapısı ile Ali Tekintüre eserlerini bambaşka yapılandırmıştı. Şevval Sam ise ‘Has Arabesk’ adı altında arabeski acıdan ziyade melankoliyle yorumlamıştı. Işın Karaca da olaya farklı bir kanaldan girme gayretiyle, sesine yakışır heybette bir orkestra kurmuş.

Trash metal davul
Yorumların hiçbirinde müzikal hüzün yok, tersine bütün enstrümanlar hacimli, co
şkulu yürüyor ve meşhur tabirle ‘macunlama’ tekniğine pek yer verilmemiş. Arkada ise trash metal kıvamında tonlanmış bir davul, ritmi bütün kuvvetiyle sürüklüyor. 12 şarkılık albümde ‘Sen Affetsen Ben Affetmem’, ‘Ben İnsan Değil miyim’, ‘Gülüm Benim’, ‘Kendim Ettim Kendim Buldum’ gibi leziz klasikler mevcut. Erkin Koray’ın arabesk olup olmadığı hep tartışılan ‘Yağmur’u da albüme girmiş ki; artık bu konunun tartışılacak tarafı kalmamış demektir.

I
şın Karaca kendi özgün tarzını, şarkıların orijinallerinde kulak çınlatan tiz çıkışları gür bir perdeden söyleyerek ortaya koymuş. Ancak şarkıları modernleştirme çabası, arkaya biraz distortion ve gitar efekti koymaktan öteye hiç gidememiş. Özetle albümde yeni müzikal arayışlar adına pek bir şey yok, ama arabeskle neşemizi nasıl buluruz derseniz, işte bu yeni bir şey!

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.