ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Horonun isyanı cılız oldu.Sayı: 1269 - 15.07.2011


İddia büyük, ‘Horon İsyandır’. Mekan geniş, Kuruçeşme Arena. Kadro neredeyse tam takım, Karadeniz’in ustaları bir programda birleşmiş. Eksik olan tek şey ruh, o da ne kadronun kusuru, ne mekânın. Karadeniz ve isyan kelimesi bir araya gelince hâlâ birilerinin kulağına kar suyu kaçıyor.

Bütün gün dilimde ‘Ella Ella’, heyecanlı bir beklenti içindeyim. Fuat Saka, Karmate, Marsis cepte, sosyal medyada cümle alemin tanıdı
ğı Selçuk Balcı sahnede ilk kez görülecek, Karadeniz yaylalarından inmediğini duyduğumuz Ayşenur Kolibar var, Cem Tarım, Volkan Aslan… Kuruçeşme Arena’nın horon vuranların ayakları altında sallanacağına dair güvenim tam.

Yayla demeyin bana…
Konser her açıdan manidar, birincisi Kalan Müzik’in 20. yılına denk geliyor, ikincisi bölgede ‘HES’lere hayır’ diyenlerin sesine ses veriyor. Bilenler bilmeyenlere anlatsın; Karadeniz’de her yere hidro elektrik santralleri yapılmak isteniyor, yapılıyor. Hafızamızdaki en güncel olay Ba
şbakan Hopa’dayken gerçekleştirilen HES protestoları sırasında atılan gaz bombalarından etkilenerek hayatını kaybeden Metin Lokumcu.

Alana vardı
ğımda yaşadığım şaşkınlık, konser başlayınca da sürüyor. Hani horona duranlar? Hani beklenen kalabalık? İnternette şarkıları 300-400 bin izleyici bulan Selçuk Balcı sahneye ilk çıkan isim ve hep bir ağızdan söylenir diye düşündüğüm ‘Deniz Üstünde Fener’ beklenen etkiyi yaratmıyor. Balcı sahneyi İhsan Eş’e bırakıyor, sırada Rumca bir horon var. İlk horon kıpırtıları başlıyor...

Herkes birbirine “Niye böyle oldu” diye sorarken, izleyicilerden biri, “Forumlarda çok anti-propaganda yürütüldü” diyor. Sahici bir niye?

Cem Tarım’ı Karmate izliyor, Karmate’yi Kocaeli Sanatsal Halk Dans Toplulu
ğu. Bu kadar çok kemençe, tulum en sonunda sakince yerinde oturanları da ayağa kaldırıyor, horon halkaları genişliyor. Bir de ‘tanıdık’ şarkı faktörü var tabii. ‘Vay Beni’, ‘Dinle Dere Sesuni’, ‘Ander Sevdaluk’ çalmaya başlayınca kimse kayıtsız kalmıyor. Karmate’nin Karaduman türküsünü de es geçmek olmaz.

Cahit Berkay “Ben Ispartalı’yım ama Karadeniz’e tutkunum” dedi, ‘Selvi boylum al yazmalım’ı çaldı, yine ve yine içimize i
şledi. Ayşenur Kolibar, Karadenizli kadınların ağzından, “Size deyuruz size/ Trabzon, Artvin, Rize/ Kurursa bu dereler/ Ne kalır elimize” diye sordu. Fuat Saka çıktığında horona durmayanlara ters ters bakıldı.

Elbette Zu
ğaşi Berepe unutulmadı. Son söz Kazım Koyuncu’nundu. Daha önce yayınlanmamış bir videosu yayınlandı, gecenin sürprizi bu oldu. “Sanatçı özgür olmalıdır” deyip güldü, biz ağladık...

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.