ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Konser mevsimine hazır mısınız? Sanmıyorum!Sayı: 1261 - 05.07.2011


Geçen hafta Iron Maiden konserindeydim. Bundan böyle görmek istediğim grup kalmadı (Dağılanlar, ölenler hariç). Artık müstakbel gösterilerin hepsi ekstra, hepsi piyango. Mutlaka izlenecekler’” listemi bitirdiğim için sizin sorunlarınızla ilgilenebilirim. Arkamızda Amy Winehouse ve Jamiroquai iptallerini bıraktık. James Blunt taze geçti (Not: Hakkı Blunt). önümüzde Bon Jovi’sinden Motörhead’ine, Limp Bizkit’inden komple Caz Festivali’ne kadar birçok konser var. Gelin; konser nedir, bilinçli izleyici neler yapmalıdır gibi soruların yanıtlarını vereyim. 

* Prolog:
- Anne Iron Maiden’li ti
şörtümü NAAPTH?!!?
- Ay onları Samet’e verdik hani halangillere?
- Megadeth’liyi????
- Hangi? Canavarlı olan mı böyle vıy vıyy? Yırtıldı attık ya annem.
- YA HALUK LEVENT KALMI
Ş Bİ TEK!!!?
- O
ğlum silik o da okunmuyo bile, Halu Lehv gibi bişey okunuyo. Giy ne olacak?
- YÖÖÖÖÖÖÖÖÖH ÜHÜHÜHÜEAAAAAARRRGGH!!!! Her konser a
şağı yukarı böyle tatlı telaşlarla başlar. Son anda terso yaşamamak için bir konser gardırobu derlemenizi salık veririm. Metallica mı geldi, hoop “Birth, School, Metallica, Death” tişörtünü çekin. DJ Jameson Rameson mu geldi, hoop kolsuz, yaldızlı uzay body’sini alın. Madonna mı geldi, hoop ana fikri anladınız, uzatmayayım. 

* Bütün müzisyenler gi
şe gelirinin yanı sıra, en son albümlerinin promosyonu için konser verirler. Bu yüzden de setlist’lerinin yarısını hiç tanımazsınız. O şarkılar çalınırken lemur gibi boş boş zıplamamak, birikmiş enerjiyi boşa harcamamak için konsere bir hafta kala bilmediğiniz şarkıları öğrenin. Yoksa zorla getirdiğiniz arkadaşınıza, sahneye niçin Orhan Kural paneli izliyormuşçasına baktığınızı izah edemezsiniz. 

* Iron Maiden’de alanın teeeee en arkasında durdum. Genellikle öyle yaparım, herkese tavsiye ederim. Fakat bu sefer, tam Fear of the Dark’a dalmı
ş mutlu mutlu sallanırken kalçalarıma kombo birkaç tokat indi. ‘La noliy’ diye dönerken de gözüme bir işaret parmağı girdi. Yani spontan pogoculara çok dikkat edin. Gerekirse medeni bir şekilde “ilerleyen dakikalarda pogo yapmayı düşünen var mı?” diye sorun. Evetse oradan uzaklaşın. 

* Önünüzdeki ma
ğara trollerinin arasında maki seviyesinde bir grup bulup yerinizi aldınız. Sevgilisini omzuna alan düzinelerce insan sizi üzmesin. Bu kuşatma kulelerinden birini yıkarsanız diğerleri de inecektir. Ani bir hamleyle önünüzdeki adamın poposunu ısırın engerek gibi. Geri kalanlar da “açılın hava alsın!!” diye diz çökeceği için kusursuz bir vizyon kazanacaksınız. 

* Dünyanın yarısını, ya
şadığı şeyi belgelemeyi o şeyi hakkını vererek yaşamaya yeğ tutan insanlar oluşturur. Konserin başından sonuna kadar cep telefonuyla her şeyi kaydetmeye çalışan insanlar için yanınızda sinyal bozucu bir ‘jammer’ getirin. Ya da kameraları ne bozuyorsa ondan... (Not: Jammer Karadağlı) 

* Hani nakaratları yırtınırcasına söylüyoruz ya, lütfen yalnızca bas notaları söyleyelim. Tizlere çıktı
ğımızda atmosfere saldığımız sesleri o anda farketmiyoruz ama inanın bana bir Nazgûl efendisini ürkütecek kadar Ajdar’laşıyoruz. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.