ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Denizaltı'ndan akustik nağmeler...Sayı: 1260 - 04.07.2011


MÜZİK
Submarine (Songs From The Motion Picture Soundtrack)
Domino


Sheffield’in banliyölerinde, daha 15 ya
şında babasının aldığı gitar ile müziğe adım atan, çocuğun yalnızca beş yıl sonra Britanya gibi bir coğrafyada rekorları altüst edecek bir rock grubunun beyni olacağını kimse tahmin edemezdi.

İnternetten virüs gibi yayılan kayıtları sayesinde plak şirketlerinin başını döndüren Arctic Monkeys (A.M.) ilk albümleri ‘Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not’ın ve ardından ‘Favorite Worst Nightmare ve Humbug’ ile her albümde çıtayı daha da yükseltirken, solist, söz yazarı ve gitarist Alex Turner ise ‘Last Shadow Puppets’ gibi bir yan projeyle ‘indie’ âleminin K9’una doğru tırmanmaktaydı. 

Denizaltı’na do
ğru
A.M. 4. stüdyo albümü için yo
ğun bir tempoyla çalışırken, Alex Turner yakın arkadaşı ve grubun ‘Fluorescent Adolescent’, ‘Crying Lightning’. ‘Cornerstone’, Last Shadow Puppets’ın ‘Standing Next to Me’ ve ‘My Mistakes Were Made For You’ gibi videolarında da imzası olan Richard Ayoade’nin çektiği uzun metrajlı filmi Submarine için altı şarkılık bir soundtrack hazırladı.
Alex Turner’ın kendinden ekolu ilginç sesi akustik gitarından yükselen iç burkucu na
ğmelerle harmanlanınca ortaya oldukça sakinleştirici, ferahlatıcı bir albüm çıkmış. ‘Piledriver Waltz’ bu altı şarkı içerisinde şüphesiz başrolde. Geçtiğimiz günlerde piyasaya düşen dördüncü A.M. stüdyo albümü ‘Suck It And See’de de yer alan bu balad çoktan klasikler arasındaki yerini aldı. ‘Stuck On The Puzzle’ ve ‘Hiding Tonight’ gibi, birçok grubun albümünü tek başına alıp götürebilecek şarkılar ‘Piledriver Waltz’in gölgesinde kalsa da son derece başarılı çalışmalar.

‘Submarine’i dinlerken yeni bir A.M. kaydı beklentisinde olursanız hayal kırıklı
ğı yaşayabilirsiniz. Hiç zorlamadan hemen A.M.’nin yeni stüdyo kaydı ‘Suck It And See’yi edinin. Diğer yandan Last Shadow Puppets’ın yolundan başarıyla devam eden albüm akustik ambiyansı ve Turner’ın muhteşem ses tonuyla övgüyü sonuna kadar hak ediyor ve hem A.M.’nin –ki son albüm bunu kanıtlar nitelikte- hem de Turner’ın gelecekteki projelerinde ilerleyeceği yolla ilgili sağlıklı bir fikir elde etmemize olanak veriyor. Ayrıca önümüzdeki aylarda vizyona girecek film için de sabırsızlanmamak elde değil…


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.