ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İnternet Radyoları: Ruhunuzun Diş fırçası...Sayı: 1249 - 17.06.2011


Ekran karşısında oldukça fazla vakit geçiren biri olarak müziğimi de çoğunlukla bilgisayardan dinliyorum. Evde bilgisayar miksere ve mikser de hoparlörlere bağlı. Dolayısıyla sabah uyandığımda ilk yaptığım şey –bazen dişlerimi bile fırçalamadan önce – gidip bilgisayarı açmak oluyor. Neden uzun yıllardır pek de almadığım orijinal cd’leri efendi gibi cd player’da çalmadığımı düşündüğüm zamanlar oldu. Bir ara sadece lossless, yani yüksek kaliteli flac ya da wav dosyaları olarak toplamaya niyetlendim müzik albümlerimi. Müzik alışkanlıklarımı değiştirmekti istediğim. Kilo kilo mp3’ü aç gözlülükle mideye indirmek yerine eski günlerdeki “albüm kafası”na dönmek en güzeliydi. Lossless albüm indirip CD’ye basacaktım. Yeni albümü bir iki hafta dinleyecektim, sindirecektim. “Beşinci şarkı nefis ama son parçayı albüme koymasalar da olurmuş” diyebilecektim”; tıpkı eski günlerdeki gibi… Heyhat, olmadı. İçimdeki megabayt canavarını susturamadım.  Kısa süre sonra bildik rutine döndüm, önce gözünü aç, sonra bilgisayarı sonra da o sabahın müziği neyse onu. Bu genelde sabah ilk aklıma gelen şarkıdır. Ama bazı günler şarkısız uyanabilir insan. Bu noktada ne dinleyeceğiniz oldukça kritik bir nokta, çünkü günün ruh halini o şarkı belirler. Üstelik tamamıyla dürüst olmanız da gerekiyor. Bedbaht ve nemrut bir sabah kalkıp da neşeli bir reggae-dub parçası koyanın o gün işi hayırlı gitmez. Hem ruh halinize yakın ama belki onu bir parça daha havalandıracak bir şarkı olmalı bu. Şarkınız yoksa bu noktada internet radyoları devreye girebilir. Her zaman bir yerlerde birilerinin bir şarkısı vardır.

Son günlerde internet radyolarını bir hayli dinler oldum. Genellikle bunun için Winamp’i tercih ediyorum. Ço
ğu radyonun kendi web sitesinden stream dosyasını indirebiliyorsunuz. Bazılarında ise böyle bir seçenek yok, o radyoyu dinlemek için her seferinde muhakkak sitesine girmek lazım. Eğer stream dosyasını indirdiyseniz bir kere play dedikten sonra bookmark’lara ekleyebilirsiniz. Böylece radyo bookmark’larınız birikir ve Winamp’i açıp bookmark’lara göz attığınızda zevkinize göre seçtiğiniz radyolar arasında gezebilirsiniz. İnternet radyolarının da her birinin kendine has bir karakteri var elbette. Bazısında müzik nefis ama çok konuşuyorlar. Bazısında sinir bozucu reklamlar var. Bazıları aşkın kişiselleştirme seçeneklerine sahip. Neredeyse sırtımı da kaşır mısınız diyeceği geliyor insanın. Sizi annenizden, babanızdan, sevgilinizden iyi tanıyor yani, o kadar. İnternet radyosunda önemli kriterlerden biri de song id. Çünkü bir internet radyosu sadece sizin yerinize, sizin için müzik çalmakla yetinmemelidir. O sizin müzikal ufkunuzu genişletecek bir ilim ve irfan yuvası olmalıdır. “Aaa demek bu şahane şarkı şuymuş” diyip onun peşinde daha bin bir türlü müzik ve müzisyenle tanışmaktır asıl heyecan verici olan.

Sofaspace (Zürih)


Adresi: http://www.sofaspace.net
Müzik tarzı: Ambient, psybient, psychill,  ambient dubStream: Stream dosyası indirilerek dinleniyor.Song Id: VarReklam: YokEvde sakin, hatta aşırı sakin zamanlarda, partilerden sonra, migreniniz azdığında, doktorunuz koltukları ısırmayın dediğinde dinleyebilirsiniz. Sizi uzay boşluğunda hissettirecek, okşayan atmosferik tınılar. Meditasyon yapanlar da ilgilenebilir. Gerçi fazla dinlerseniz beyin hücrelerinde erime yapabilir, saçınıza çiçekler takıp uzayın pembe çayırlarında koşmak isteyebilirsiniz. Adı üzerinde adamlar sizi koltuktan kalkmadan uzaya götürüyor, uzaysız geri getiriyorlar işte. 
Radionova (Paris)
Adresi: http://www.novaplanet.comMüzik tarzı: Elektro, new wave, reggae, caz, hip-hop, world musicStream: Hem stream dosyasını indirebilir, hem de sitesinden dinleyebilirsiniz.Song Id: Sitede var, stream’de yok.Reklam: VarYıllar önce çok sevdiğim dj/müzisyen bir dostum bu değerli sırrını benle paylaşş ve “aman aramızda kalsın” diye de kulağımı bükmüştü. Affına sığınarak ben de sizle paylaşıyorum. Paylaştıkça artan tat diyip işin içinden çıkıyorum hatta. Nova gerçekten şahane bir radyo. Eklektik müzik anlayışında boş yok, şarkıların hepsi güzel. Ama sürekli dinlerseniz aslında bazı şarkıların sürekli çaldığını fark ediyorsunuz. Özellikle sabah ve akşamüstü saatleri maalesef çok konuşuyorlar. Paris’te oldukları için de Fransızca konuşuyorlar. Üstelik hep aynı abla konuşuyor. Bu kadıncağızın ömrünü bu stüdyoda geçirdiğini bilmek sizin de yüreğinizi dağlayacak. Bunun sevgilisi, arkadaşları evi yok mu diyeceksiniz. Maalesef reklam da çok fazla; Carrefour’dan tiksinecek hale geleceksiniz. Ama hem mainstream hem de underground müziğin her dönemden en güzel örneklerini dinlemekten de vazgeçemeyeceksiniz. 
East Village Radio (New York)


Adresi: http://www.eastvillageradio.com

Müzik Tarzı:
İndie, new wave, coldwave, hip-hop, post punk, vintage jazz, funk & soul, house, tekno, ambient elektronika. Karşınıza her şey çıkabilir.

Stream: Stream dosyası indirilerek dinleniyor.

Song Id: Yok

Reklam:
 Manhattan’da ve doğal olarak East Village’de yer alan bu radyonun en güzel yanlarından biri sokağa bakan camekânlı stüdyosu.  Her gün önünden yüzlerce insanın geçip gittiği bu radyoda müzikler de programcılar da şahsına münhasır. “Ay geçen hafta balayına Disneyland’e gittiydik, doyamadık neşeye” şeklinde muhabbet koyan bir hanım kıza da rast gelebilirsiniz ama web sitesinde program çizelgesi içeriğiyle birlikte yer aldığı için seçme şansınız var. Güzel müzik, East Village 21. Cadde’de sizin için müzik çalan birileri, insan dokunuşu. O sırada müzik çalan kişiye gidip bir fincan sıcak kahve götürmek isteyeceksiniz.


Radiofil (
İstanbul)  Adresi: http://www.radiofil.fm/

Müzik Tarzı: Eklektik: avangard, rock, punk, elektronik, ambient, dub… Pek çok
şey olabilir.

Stream: Hem stream dosyasını indirebilir, hem de sitesinden dinleyebilirsiniz.
Song-Id: Var

Reklam: Yok
 


Kadıköy’den bir radyo. “Hatırlatan Türk Sanat Müzi
ği Radyosu” diyorlar kendilerine. Müzik türleri oldukça çeşitli ama genelde Kadıköy’ün sisini ya da sakin sabahlarını andıran avangard bir havası var. Sanki zaman durmuş gibi. Hiç yayınlanmamış ev müziklerine ya da İstanbul’un yeni indie/avangard gruplarına rastlayabilirsiniz. Kadrosunda Hakan Tamar, Murat Meriç, Bora Şimşek, Tuğçe Şenoğul, Serkan Alkan, Gaye Su Akyol, Can Tan, Aslı Kuşakçıoğlu, Görkem Arıkan, Özgür Çokyüce, Damla Özlüer, Gökhan Tunçişler, Selcen Aksel, Utku Öğüt, Christoph Höfferl, Fuse Webster, Jtx! gibi isimler var. Henüz 24 saatlik yayına geçmediler ama yayın akışını sitede görebilirsiniz. Şimdilik bazı programların tekrarları da yayınlanıyor. Geçen haftalarda birkaç Radiofil partisiyle radyo yayınıyla kalmayacaklarının da işaretlerini verdiler. “Çamaşır Makinesi ve Kombi” adlı bir şarkıyı başka nerede dinleyebilirsiniz ki? Pilli değil filli radyo, yolun açık olsun!


Radio Canada - Espace  Musique (Kanada)
 Adresi: http://musique.radio-canada.ca/Accueil.html

Müzik Tarzı: Klasik, caz, dünya müzi
ği

Stream: Sitesinde pop-up pencerede dinleniyor

Song-Id: Var, hem de nasıl…

Espace  Musique aslında Kanada’nın TRT’sine ba
ğlı bir oluşum, yani CBC’ye. Analar ne TRT’ler doğuruyor diyor insan, ne BBC’ler gördüm adeta yoktular. Ama bayramlarda gidip o mümtaz elleri öpmek istiyor insan. Bir internet radyosu bu kadar mı kişiselleştirilir. Diyelim caz kanalındasınız. Altı ayrı ambiyans seçeneği var: Martini, Express, Audacieuse, Globe Trotter, Urbaine, Delirium. Kişiselleştirmek isterseniz enstrümana ve müzik türüne göre seçenekleri var. Bebop mu olsun, kontrbas mı, big band mi? Üstelik bütün şarkıların albümü, albümün tarihi, yorumcusu, bestecisi ve hangi plak şirketinden yayınlandığı yazıyor altında. Aklını kaçırır insan. Velev ki klasik müzik dinleyeceksiniz. Ambiyanslar: Zen, Vitamine, Odysseé, Extreme, Chopin/Schumann. Kişiselleştirmek istediğinizde bu defa enstrümantal ve vokal ile türler arasında kombinasyonlar oluşturabildiğinizi fark edince şoka gireceksiniz. Barok olsun ama enstrümantal olsun, hem çağdaş hem vokalli olsun gibi… Delilik işte. Şarkı albüm bilgileri de aynı şekilde. Reklam da yok. Anamın ak sütü kadar helal bir radyo, pes!


AccuRadio (Chicago)

Adresi: http://www.accuradio.com

Müzik Tarzı: 800 ayrı kanalı var, yok yok!

Stream: Sitesinde pop-up pencerede dinleniyor

Song Id: Radio Canada’yı aratmayacak ayrıntılı
şarkı ve albüm bilgileri var.

AccuRadio 800 ayrı kanalıyla sinir bozucu bir çe
şitlilik sunuyor. Ne ararsanız var ama insan dokunuşu aramayın. Teknolojinin bir harikası, bir nimet olarak kabul edip fazla sorgulamayın. Reggae mi çekti canınız, öğleden sonra şöyle bir Kabare müzikleri dinleyesiniz mi geldi, Kızılderili müzikleri ya da Çin Popu dinlemek için çıldırıyor musunuz, 70’lerin Country şarkılarını ya da Broadway müzikallerini dinlemezseniz ölecek gibi misiniz? Sizin ilacınız burada. Arada sinir bozucu reklamları var ama çok fazla değil ve bir tane reklam yayınlanıp geçiyor, ardarda bir sürü reklam yok. Zaten genelde hep aynı reklamı yayınlıyorlar o da işsiz Amerikalılara umut vaat eden bir siteninkiydi en son. Radio Canada’yı aratmayacak ayrıntılı şarkı ve albüm bilgileri var. Hatta çat diye alın diye Amazon linki bile koymuşlar o kadar düşünceli insanlar.  Ama müzikte nokta atışı için doğru yer kesinlikle burası.


Radyo Babylon


Adresi: http://www.radyobabylon.com

Müzik Tarzı: Babylon gibi; caz, dünya müzi
ği, indie rock, elektronik ve daha pek çok tür.

Stream: Siteden player’dan dinlenecek.

Song Id: Var. Playlistler’de geriye do
ğru tarama da yapılabilecek.

Reklam: Yok

Şu anda test yayını ile gönülleri şenlendiren Radyo Babylon 15 Aralık’tan itibaren hakiki öz yayınına geçecek. İnternet radyosu olmakla birlikte stüdyolu, pikaplı klasik radyoculuk anlayışına yakın duruyorlar; yani programcı ve dj’ler Babylon’un çok yakınında bulunan stüdyodan yayın yapabilecekler. Babylon ve Nublu’dan canlı ve kayıt yayınlar da yapılacak. Kadroda şimdilik Ahmet Uluğ, Mehmet Garan, Style-ist , Mabbas, Murat Meriç, Cünort, Recep Şencan, Sami Kısaoğlu gibi isimler var. “Niyetimiz sanal ortama bir playlist radyosu daha eklemek değil açıkçası; insan elinin değdiği, kulağınızı güvenle teslim edebileceğiniz ‘jukebox’umuzun yanı sıra programcısı, dj’i, özel yayınlarıyla tamı tamına bir radyo söz konusu” diyorlar. Ayrıca cep telefonundan ya da arabadan bile dinleme seçenekleri olacakmış. Hayırlı uğurlu olsun!


bugünbugece

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.