ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Efsanevi radyo sustu.Sayı: 1244 - 10.06.2011


İngiltere hükümetinin sağlık sektöründen eğitime kadar çeşitli alanlarda ve kurumlarda yaptığı kamu kesintileri sonucunda Türkçe dâhil toplam 32 farklı dilde yayın yapan BBC Dünya Servisi’nin bütçesi yaklaşık yüzde 25 oranında kesintiye uğradı. Kesintiler sonucunda kapatılmasına karar verilen servisler arasında Türkçe Radyo yayını yanında, Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Karayipler için İngilizce ve Afrika için Portekizce servisleri var.
Türkçe servisinin yayını internet ve televizyon üzerinden devam edecek. Radyoysa, 72 yıllık yayın tarihinin ardından 27 Mayıs TS
İ 18.00’de son yayınını yapacak. 

Haberi BBC’den alın
BBC Türkçe II. Dünya Sava
şı’nda yaşanan bilgi kirliliği döneminde her kesimin kayıplarını, başarılarını, karşılaşğı zorlukları doğru yansıtan diliyle radyoda önemli bir dinleyici kitlesi kazandı. Kore Savaşı, Ay’a ilk insanın ayak basması, Küba füze krizinde yaşanan olayları canlı yansıttı. BBC Radyo’nun ilk spikerlerinden biri Can Yücel’di. Davudi sesiyle okuduğu bültenler o kadar etkili oldu ki DP hükümeti yayınların durdurulması için İngiliz Büyükelçiliği’ne başvurdu. Yanıt kesindi: ‘BBC bağımsızdır, müdahale edemeyiz.’

BBC Türkçe Radyo’nun sansürsüz yayıncılık anlayı
şı bir dönem politikacıların da kullandığı argümanlar arasında yer aldı. Demirel 1977’de seçim meydanlarından “İşin gerçeğini BBC’den öğrenin” diyordu.

BBC’nin sansürsüzlü
ğünün bir diğer örneği Bülent Ecevit’ten.Londra’da Basın Ataşeliği’nde görevliyken bir dönem BBC Türkçe Servisi’ne dışarıdan haber yapan Bülent Ecevit’in yolu 12 Eylül askeri darbesinin ardından BBC’yle kesişti. Siyasi yasaklı olduğu 1981 yılında Türkiye’de hiçbir yayın organının görüşünü almadığı Ecevit, radyoya “Yeni anayasayı hazırlamak için kurulması öngörülen kurucu meclisin demokratik karakterde olamayacağı anlaşılmıştır” demecini verdikten sonra tutuklandı.

BBC Türkçe servisinde çalı
şanlar arasında Türkiye basın/ edebiyat tarihinin ünlü isimleri yer alıyor. BBC Türkçe Servisi’nin 1958-1972 yılları arasında başkanlığını yürüten Andrew Mango bu çeşitliliği şu sözlerle anlatıyor:

“BBC’ye girdi
ğim 1947 yılında Bülent Ecevit, BBC’nin, harp dolayısıyla Londra dışında kurulan stüdyolarına gelip Türkçe yayınlarımız için bir konuşma dizisi kaydederdi. O zamandan bu yana stüdyolarımızdan konuşma, dizi, söyleşi için kimler geçmedi ki? Can Yücel’in babası ünlü Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’den başlayarak, Yaşar Kemal, Oktay Akbal, Abdi İpekçi, Nuri Çolakoğlu, geçenlerde vefat eden ve son kitabımı ithaf ettiğim aziz dostum Metin And gibi BBC Türkçe yayınlarına katılan ünlü isimler, şair Can Yücel, TÜYAP fuarında bu yıl ‘yılın yazarı’ olarak onurlandırılan şair Cevat Çapan, Hilmi Yavuz, ressam İzgân Baz, Türkiye’den kimi uzun kimi kısa süreler için gelenlerden ünlü sunucu Orhan Boran, maç spikeri Halit Kıvanç… BBC’nin Türk kültür tablosu içinde yerini simgeliyor. BBC, Türk medyasının ayrılmaz bir parçası, Türk aydınlarının açık kürsüsü olmuştur. Biz tarafsızız, ama Merih’te yaşamıyoruz.”

Andrew Mango’nun 70. yıl mektubundan
“BBC Türkçe yayınlarının 70 yıllık tarihinin, memur-âmir olarak ya
şadığım 40 yıllık kesitinde gözlediğim en önemli süreç yavaş yavaş gelişen profesyonelleşme olmuştur. Yayınlar başladığı zaman personel tesadüfen toplamaydı. Spikerlerden ikisi o sıralarda Londra’da Osmanlı Bankası’nın merkezinde çalışan genç Türk stajyerleriydi. Biri, BBC’ye girmeden önce Londra’da geçimini manavlıkla sağlamış ve 150’liklerden olduğu söylenen yaşlı bir zattı. Biri, gerçeküstücü şair ve hikâyeci Feyyaz Fergar (yazılarında Feyyaz Kayacan müstear ismini kullanıyordu) Fransızca’yı İngilizce’den iyi biliyordu. Harp tebliğlerinde sık sık geçen ve yerleşim anlamına gelen “inhabited locality” tabirini, Fransızca’da “inhabité” “ıssız” demek olduğu için “ıssız yer” diye çevirirdi. Okuduğu haberlerde, Almanlar ile Müttefikler bu “ıssız yerler” için durmadan savaşırlardı. 1958’de Türkçe Bölüm Müdürlüğü’ne atanınca, Türk entelektüel hayatında ismi geçen gençleri işe almaya başladım. Can Yücel, Tektaş Ağaoğlu, Sadun Aren, sonra Orhan Boran, Hilmi Yavuz, gazeteci Yurdakul Fincancı, radyocu Mustafa Gerçeker bunlar arasındaydı.”

YOLU BBC’DEN GEÇENLER ANLATTI
Türkiye’de sansürü kırdık 
Ferhat Boratav

1987 yılında ba
şladım. BBC Türkçe servisinin önemi 12 Eylül sonrası anlaşıldı. Müthiş bir baskı vardı. Tek sağlıklı haber kaynağı haline dönüşştü. Bağımsız bilgi kaynağı olma ayrıcalığını paylaşıyordu. Tabular çok güçlüydü. Şimdi Leyla Zana’nın aday olması, Kürtçe konuşması bir haber olarak geçiyor. O dönem Zana’nın ilk haberini biz yapmıştık. Süleyman Demirel “İşin gerçeğini BBC’den dinleyin” derdi. 20 kişilik küçük bir ekiptik. Türkiye’ye o dönem önemli bir haber desteği verdik. Orada çalışmak öncelikle insana Türkiye’de hiç bulamayacağımız kadar özgür bir çalışma ortamı sağlıyordu. Yayıncılık geleneği vardı, çok yoğun bir eğitimden geçiyorduk. Yayıncılığın bir kurallar bütünü ve gelenek olduğunu görüyorduk. Yayıncılığın sorumluluğunu, haberi doğrulatmanın bir süreç olduğunu orada öğrendim. Benim çalışğım dönem bir yandan dünyanın değiştiği, şekillendiği dönemdi. O sürede orada olmak ayrıca önemliydi. Glasnost sürecini, Sovyetler Birliği’nin, Doğu Almanya’nın geçiş sürecini oradan izlemek çok önemli bir deneyim. Dünyanın değiştiği bir zamandı. Kısa dalgadan yayın yapıyorduk. Kısa dalgadan yayın dinlemek çok zor olduğu için dinleyicilerimize nasıl daha iyi dinleyebileceklerini de anlatırdık. Bir gün bir dinleyici arayıp, “ben sizin dediğiniz gibi bir anten yaptım, anten radyomda alışkanlık yapar mı?” diye sormuştu. Türkiye’de o dönemde yasaklı olan tek şey siyaset değildi, müzikte de yasaklar vardı. O dönemde arabesk yayını yapan tek yer BBC Türkçe Radyo’ydu. İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur gibi isimlerin şarkılarına yer verirdik. Zülfü Livaneli de çalardık. Kürt sorunu, insan hakları, işkence gibi sorunları ilk kez biz dile getirmiştik. BBC Türkçe servisi televizyon ve internet sitesi üzerinden yayına devam ediyor. Bu sosyal medyaya ve televizyona iyi adaptasyon gösterdiklerinin de göstergesi. 

BBC’de çalı
şmak ayrıcalıktı
Halit Kıvanç

1963’te orada bir yıla yakın çalı
ştım. BBC muhabiri olmak o kadar saygın bir şeydi ki bana verdikleri kartla Prenses Alexandra’nın düğününü izledim, Kraliyet ailesinin girdiği yerlere girebildim. Sonra maaşıma zam yapıp bana beş yıl daha kalmamı önerdiler. Ama Türkiye’de televizyon kuruluyordu, hepimiz çok heyecanlıydık, döndüm. 

Be
ş yılım orada geçti
Hilmi Yavuz

Cumhuriyet’te gördü
ğüm bir ilan üzerine BBC’ye başvurdum. Çeviri ve ses sınavlarında başarılı olunca oradaki adıyla ‘programme assistant’ (yapımcı-sunucu) olarak 1964-69’da beş yıl çalıştım. TRT ile BBC arasında bir değiş-tokuş programı vardı. Ama tek taraflı işliyordu: Türkiye’den altı aylığına staja gidenler oluyordu ama İngiltere’den gelen yoktu.

Di
ğer türkçe servisler
CNN Türk Berlin Temsilcisi Erhan Merttürk
Kapatılma tehdidi Almanya’da Türkçe yayınlar üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor. RBB’nin Türkçe’nin de dahil oldu
ğu 17 dilde yayın yapan multikulti radyosu vardı. 1994’te kapatılma politik bir karardı. Evde Türkçe konuşan çocuk Almanca öğrenemiyor, “Herkes Almanca öğrensin, Almanca dinlesin” dendi. 

WDR Türkçe Yayınlar Yöneticisi Murad Bayraktar
Günde 1 saatlik yayın yapıyoruz. 2010 yılı mayıs ayında be
ş yıl boyunca büyük bir başarıyla devam eden sabah yayınları kaldırıldı. Böylece günlük 1.5 saatlik yayınımız bir saate inerek diğer anadil yayınları ile aynı orana çekildi.

Foto
ğraf: 1963 te Londra da oldukları bir dönemde Yıldız ve Müşfik Kenter, Halit Kıvanç ın program konuğu...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.