ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Haydi kızım başka kapıya! Sayı: 1243 - 09.06.2011


MÜZİK
Lady Gaga
Born This Way
Streamline, Interscope, Kon Live


Müzik endüstrisinin dijital bir Darth Vader tarafından yönetildi
ği, dolayısıyla tüm dengelerin değiştiği günümüzde gerçek bir kurtarıcıya ihtiyacımız vardı. Bir zamanlar MTV’nin kamera şakası programında küfretmeye zorlanan sıradan ve ezik Stefani Germanotta’nın 21. yüzyılın popüler kültür ikonu, yeni kurtarıcımız Lady Gaga’ya dönüşme süreci o kadar hızlı oldu ki bu süreci ancak ağzımızı ayırarak izleyebildik. Kabul ediyoruz, kendisi olayı kavramış. Yaratıcılık/delilik, farklılık/hastalık arasında gidip gelen bir çizgide hem hayranlarının hem de anti-hayranlarının sakız gibi ağzında. Kanlı etlerden elbiseler, sosyal medyaya bizzat kendisi tarafından altın tepside sunulan poposu açık fotoğraflara kadar ne ararsanız var hanımefendide.
Tüm bu curcuna içine bir tanesi ilkinin geli
ştirilmiş versiyonu olan üç albüm sığdırmayı başardı Gaga Hanım. Yıldızı o kadar yükseldi ki genelgeçer başarı çıtasının bile ayarı bozuldu. Ama şimdi baltayı taşa vurdu. Yeni albüm ‘Born This Way’, kapağından içindeki şarkılara kadar dikkatle yok edilmesi gereken tıbbi bir atıktan ibaret. 

‘Zümrüd-ü Anka gibiyim!’
Post-apokaliptik asi bir
80’ler kızı havalarında apar topar önümüze koyduğu pop-elektronika-dans sularında yüzen albüm, hem birbirinin hem de bir önceki albümün neredeyse tamamen tekrarı 18 yeni(!?!) şarkıdan oluşuyor. ‘Zümrüd-ü Anka gibiyim! Sürekli küllerimden doğarım!’ iddiasındaki birinin daha yolun başındayken işin bu derece kolayına kaçmasını bize kimse yutturamaz. ‘Judas’, ‘Bloody Mary’ ve ‘Black Jesus’ gibi özenle seçilmiş dini temalı şarkı isimleri artık pek banal.
Kendimizi zorlarsak nakaratı dı
şında hoşumuza giden ‘Bad Kids’ gibi bir iki şarkı da var. Eğri oturup doğru konuşmak gerekir, ‘The Lady Gaga Project’ en azından müzikal olarak bir arpa boyu bile yol alamadı. Şu günlerde ne hikmetse (onun da vardır bir sebebi elbet) bir heavy-metal groupie’si olduğunu dosta düşmana göstermeye çalışan Gaga’nın en azından bize yaranmak gibi
bir derdi yoktur mutlaka. Ama yine de söylemek lazım içimizde kalmasın: ‘Haydi kızım ba
şka kapıya! 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.