ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Şarkılar internete emanet...Sayı: 1242 - 08.06.2011


Farklı disiplinlerden uluslararası isimleri ülkemizdeki meslektaşları ile buluşturan İstancool Festivali kapsamında İstanbul’a gelen ABD’li alternatif rock grubu R.E.M’in solisti Michael Stipe ile Pera Palas’ta bir söyleşi gerçekleştirdik.

Önceki gün, ilk olarak, Michael Stipe’ın Pera Müzesi’ndeki panelini; aralarında foto
ğraf sanatçısı, yönetmen Sam Taylor-Wood ile çağdaş kavramsal sanatın en önde gelen isimlerinden Sophie Calle’ın da olduğu pek çok sanatçının R.E.M’in 15. stüdyo albümü “Collapse Into Now”daki her şarkıya çektikleri kısa filmlerinden oluşan, her şarkının da farklı bir şehre adandığı “Collapse Into Now” projesinin sunumunu izliyoruz. Bu kısa filmlerin yayımlanma yeri ise “internet”!

Bu sunumdan sonra Pera Palas’ta sa
ğımda ünlü yönetmen, “sinemanın büyücüsü” denilen Terry Gilliam, solumda Michael Stipe’ın olduğu, bir anlamda “yıldızlar kervanı kokteyli” diyebileceğimiz bir atmosferde Michael Stipe’la söyleşi gerçekleştirme fırsatı yakalıyoruz.

-
Şarkılarınızı internete ve sanatçılara emanet etme fikri yani “collapse ınto now” projesi, internet çağının getirdiği zorunlu bir ihtiyaç mı, yoksa yenilik adına atılmış bir adım mı?

İkisi de diyebilirim. Bu projeyle yeni bir standart yarattık. İnternetin, teknolojinin sayesinde dinleyiciye daha çabuk ulaşabiliyorsunuz. Bu proje albüm tanıtımı için mükemmel bir sunum oldu. Yakında 14 yaşındaki bir çocuk albümün ne demek olduğunu bilmeyecek… Biz de albümümüzün tanıtımı için yeni bir yol bulduk; disiplinler arası etkileşime inanıyorum, disiplinler arası düşünmeyi seviyorum, o etkileşim iyi sonuçlar veriyor.

- Hayranlarınızın bu projeye yorumu nasıl oldu?


İlginç buluyorlar. Video kliplerin artık çok geride kaldığına ve bu tür yenilikler beklediklerine dair yorumlar alıyorum. Video klipler müzik endüstrisinde MTV’nin sayesinde yükselişe geçmişti ama video klipler sanırım artık “ölüyor”.

- Filmlere müzik yapılırken artık müziklere film yapılacak…

İşte bu yüzden bu projeye film diyorum. “Collopse Into Film Project” diyorum. Şimdiki video klipler; pek uygun olmayacak ama, Kanye West, Lady Gaga, Beyonce’yi çok beğeniyorum ama onların tarzı R.E.M için geçerli değil!

- Panelde bu projeyi farklı disiplinlerin bir araya gelmesi olarak da tanımladınız.
İstancool’un da ana teması bu. Bu uyumun tesadüf olduğunu biliyoruz. İstancool yetkilileri festivalin “cool” tarafının da bu olduğunu söylüyorlar. Peki siz bu yeni projenizi “cool” olarak nitelendiriyor musunuz?

Cool olarak nitelemiyorum. Bu bir yeni bakı
ş açısı, yeni bir standart. 21. yüzyılda sınırların daha fazla yıkılması, sanatın önünü açıyor. Ben de yaratıcı bir kişi olarak sanatın önünü açmaya çalışıyorum, uğraşıyorum.

-
Şarkılarınıza İstanbul’da kısa film çekmeyi düşünüyor musunuz?

Şu an değil; çünkü İstanbul’daki görsel tecrübem az. İstanbul uçağından indiğim andan itibaren fotoğraf çekiyorum. New York’ta yaşıyorum ve bu şehir beni enerjisiyle besliyor. Görsellik bakımından San Paolo ile Tokyo benim favori şehrim.

- Müzik ve görsellikten söz ettik, bir de tüm görsel tanıtımlardan uzak gözünü kapayarak müzik dinlemeyi sevenler var!


Görsel sanatlar dı
şında şarkıları hayalde de görmek, yaşamak da ayrı bir güzellik… 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.