ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gençler Türkan Saylan için çaldı.Sayı: 1236 - 31.05.2011


Türkan Saylan’ın gömütü başında ve sonrasında Süreyya Operası’ndaki anmadan gazetelere yalnızca konuşmalardan bazı alıntılar ve adına verilen ödüller yansıdı. 1. Türkan Saylan Sanat Ödüllerinin çocuk romanı dalında verildiği, ödülü Zeynep Cemali’nin, Seçici Kurul Özel Ödülü’nü ise Necati Tosuner’in kazandığı yazıldı.

Bu kadar mıydı? Elbette hayır. Süreyya Operası’na gelenlerin en az yarısının içeri giremedi
ği, salonun tıklım dolu olduğu bilgisi yoktu haberlerde. Ödül törenini izleyen konserinse sözü bile edilmiyordu. Oysa, Türkan Saylan’ın “Kardelenler” girişimi benzeri bir tasarıyı müzik alanında başlatan Güher – Süher Pekinel kardeşlerin “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” tasarısı kapsamında Avrupa’da eğitim görmelerini sağladıkları genç müzikçilerimizden dördünü dinleme olanağı veren çok önemli bir konserdi bu.

Genç yetenekler piyanist Eren Aydo
ğan, çellist Dorukhan Doruk, kemancı Elvin Hoxha ve kemancı Veriko Tchumbrudze tek başlarına ya da ikili olarak çaldıkları yapıtlarda da; Borusan Dörtlüsü’nden Efdal Altun’un önderliğinde beşli olarak seslendirdikleri Dvorjak’ın Op.81 Piyanolu Beşlisi’nin “Allegro” bölümünde de gerçekten başarılıydılar.

Dinleti, Güher – Süher Pekinel’in ustalıklarını alçakgönüllülükle sergiledikleri Mozart Sol Majör 497 A Sonat ve Schubert Op.103 Fantasie ile sona erdi. Ça
ğdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin burs vererek desteklediği gençlerden yirmisinin konseri sahnedeki iskemlelerde oturarak izlemesi ise onlara verilen bir ödüldü diye düşünüyorum.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.