ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Alaturka bir muhabbetSayı: 1230 - 23.05.2011


Aslında böyle söyleyince bir tuhaf oluyor. Çünkü Hakan Erdoğan’ın NeoGazino’su hem alaturka, hem de batı ile bağlarını koparmamış. Her şey bir yana, solisti Efruze Elif Özel, batı müziği eğitimli, opera kökenli bir assolist. Münip Utandı ise, herhalde mevcut Klasik Türk Müziği icracılarının en iyilerinden biri, hatta en iyisidir. Onun ve fasılın tarafından doğru ılık ılık alaturka rüzgârları esiyor. Bildiğimiz, sevdiğimiz, zaman zaman da unuttuğumuz anlamda alaturka...

Hakan Erdo
ğan daha önce bize Yedikule konserleri, Bach İstanbul’da, Kahvaltıda Caz, Balık-Ekmek ve Caz, Jazz in Ramadan gibi Klasik Batı Müziği ve Caz projeleri sunmuştu. Nosyon ve mekân kâşifidir. Bu sefer de altı haftalığına fasıl muhabbetini yaşatmaya karar vermiş. Hava müsait olduğunda, daha geçen yıl, Jazz in Ramadan katılımcılarıyla oturup sohbet ettiğimiz terasta yapılacakmış ama ilk gece içeride Armada Salon’daydı. 

İyi fasıl bulmak zor
Gala gecesinde ortadaki uzun bir masaya yerle
ştik. Bir ucu sahneye bitişik bir masa... İnsan kendini Adanalı hacıağa ile ince zevk sahibi alaturkasever arasında bir noktadaymış gibi hissediyor. Aslında ben aile bahçelerini, eski Küçükçiftlik ile, radyo sanatçılarının sahneye çıktığı Beşiktaş’taki Ferah gibi yerleri tercih ederim ama, sonuçta Klasik Türk Müziği işte. Çocukluğumuz, ilk gençliğimiz onunla geçti. Çok severim, tecrübeli bir dinleyici olduğumu düşünüyorum. Biz eskiden Klasik Türk Müziği deyince, emsalsiz Münip Utandı’nın açılıştaki Dede Efendi’si gibi şarkıları kastederdik. Geri kalanı ise alaturkaydı, ‘Türk Sanat Müziği’... Sonraları bu müzikteki nice bozulmaya tanık olunca, ‘Sanat’ın altını defalarca çizme ihtiyacı hissetmiştik.

Armada Otel’deki alaturka gecesi bana gitti
ğim nice dinletiyi, fasılı, solisti hatırlattı. İyi fasıl bulmak zor, onun için artık beş haftası kalmış bir fırsattan yararlanmak istersiniz belki. Assolistimiz Efruze Elif Özel, her ne kadar tanıtım posterindeki sarışın fabrikasyon örneğine benzemese de, pek zarif, Coppelia bebekleri gibi, porselenden yapılmışa benzeyen sarışın bir hanım. Klasik Batı Müziği kökenli ve eğitimli olduğu zaman zaman belli oluyor. İlk gecesinde hayli heyecanlıydı, sık sık şarkı sözlerine göz atıyordu. Buna karşılık çok güzel bir sesi var. Eminim ki, ikinci konserde çok daha rahat olacak. 

Tatmin edici bir program
Ancak Erdo
ğan’ın Neogazino’suna gitmek, sadece Münip Utandı için bile değer. İcra ettiği müziğe tamamen hakim bu İstanbul beyefendisi, fevkalade bir yorumcu. Kaçırdığım nice konserini bir akşamda telafi edemem tabii, gene de son derece tatmin edici bir program sundu bize. Keşke daha uzun olsaydı...

Assolistimizin istikbali parlak, hanende ve sazende faslı gayet iyi de, aradaki cazı anlamlandırmak zor. Çünkü bunda bir Jazz in Ramadan mantı
ğı da yok. Hakan Erdoğan cazdan uzak kalmamak, ya da sadık izleyicilerinin ağzına bir tutam bal çalmak istemiş diye düşündük.

Fasıl gerçekten özleniyormu
ş, benim için basbayağı nostaljik bir akşam oldu. Neogazino’nun programı, alaturka sevenleri, onunla birlikte büyüyenleri olduğu kadar, merak edenleri de tatmin edecek diye düşünüyorum. Yaşınız tutuyorsa saz, sohbet ve yemeğe rakı ile de refakat edersiniz ki, doğrusu elzemdir.

Neogazino 18 Haziran’a kadar her Cuma Armada Oteli’nde. Rezervasyon: (0212) 455 44 71-72
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.