ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


New York'un çizgileri, The Strokes'tan sorulurSayı: 1223 - 11.05.2011


MÜZİK
The Strokes
Angles LP
RCA/Sony Music


‘First Impressions On Earth’ten sonraki 5 yıllık sessizli
ğin ardından gelen yeni The Strokes albümü ‘Angles’, baş gitarist Albert Hammond Jr.’ın da söylediği gibi grup üyelerinin daha fazla katılımıyla, çok daha farklı ve renkli bir kimlikte. The Strokes’çuların asgariden öte katılımlarıyla ‘5i bir yerde’kotarılmış, tadından yenmez derinlikte bir albüm... 5 yıllık suskunluk onlara yaramış. Julian Casablancas’ın sesi her zaman olduğu gibi gitar rifleri ve davul partisyonları arasında harika işliyor. Yeni albüm Julian’ın solo projesine de göz kırpıyor. Modern enstrümantasyon ilk andan kulaklarınıza kazınıyor. The Strokes ne müzik icra ederse etsin kendi imzasını içine katmayı büyük bir ustalıkla başarıyor. Bu özellik zaten onları ‘The Strokes’ yani ‘New York’s finest’ yapan şey.

Birçok insan garage-rock’ın yeniden do
ğuşundan pek de bir şey elde edemediğimizi düşünse de, bu dönemin önemli gruplarından The Strokes arada geçen 5 yıllık süreyi yeterince verimli kullanarak, aklımıza çalınan ve hatırımızda kalan The Strokes sound’unu biraz daha ötelemeyi ve geliştirmeyi başarmış gibi. Yerinde saymak yerine yeni şeyler denemek onlara da cazip gelmiş belli ki.

Hem taze hem eski
Mainstream olma yolunda ilerlerken, sound’una yeni apoletler katabilmek herkesin harcı olmasa gerek. En önemlisi de bunu yaparken ruhundan ve ideallerinden ödün vermemek.
İşte The Strokes tam da bunu başarıyor. Güncel, kimine göre ‘hype’ ve kimilerine göre ‘işe yaramaz’ kulüp sound’uyla belirli bir çemberin çok ötesinde dinleyicileri de çadırına çekebilecek bir tarrzla çıkagelerek, afallatıyor. Benim gibileri ise fazlasıyla sevindiriyor.

Bu kadar taze ve bu kadar eski bir sound yaratmak herkesin harcı de
ğil. Bazıları hâlâ yeni şeyler denemenin ‘ruhunu satmak’ olduğunu iddia ediyorlar. Bence değil. Hele günümüzde müzik endüstrisinin cebelleştiği sorunlar göz önüne alındığında, böyle bir şey söylemek, abesle iştigalden öteye gitmez. Müzikal ve idealist duruşların yerinin çok daha az olduğu ortamlarda hâlâ punk ve new wave ruhunu canlı tutmayı başarıp üzerine de kendinden bir şeyler katmayı başarabilen ender gruplardan biri The Strokes. Başka deyişle; ‘New York’s’ finest’.

Fotoğraf: The Strokes, yeniden doğan garage-rock ın gururlarından


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.