ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Atalarımız günah işlemiş!”Sayı: 1220 - 29.04.2011


Hepimiz, ama hepimiz günahkârmışız da, boylu boyuna günaha gömülmüşüz de haberimiz yokmuş sevgili dostlar!

Peki ne zaman haberim oldu bundan benim?

Ta ki Vatan Gazetesi’nde
şu haberi okuduğum zaman..

İlahiyatçı Osman Ünlü: “Çalgının her çeşidi haramdır, tasavvuf müziği uydurmadır.” demiş ve katıldığı bir radyo programında çalgının her çeşidinin haram olduğunu belirttikten sonra daha da ileri giderek tasavvuf müziğine “uydurma”, musiki eşliğinde söylenen ilahilere de “küfür” dedikten sonra hızını alamayarak devam etmiş:

“Çalgılı olarak bir şey söylüyorsan, haram söylüyorsun, dinliyorsan haram dinliyorsun. Bu çalgıyı ilahiye sokuyorsan küfür olur. Herkes toprağın altına girecek, orada hanyayı Konya’yı öğrenecek herkes”
.

“TGRT”de ve “TGRT Radyo”da program yapan, pek çok kitabı da bulunan Osman Ünlü’nün sözleri, İsmailağa Cemaati”nin internet sitesinde yayınlanmı
ş.

Ünlü, ses kaydında açıklamasına devam ederek:

“Yok Türk halk müziği, yok Türk klasik müziği, ismine ne dersen de. Yok tasavvuf müziği. Yok öyle bir şey, sonradan uydurdular. Hıristiyanların Hz. İsa’nın dininden uzaklaşğı gibi Müslümanları da Hz. Muhammed’in dininden uzaklaştırarak yepyeni bir din ortaya çıkaracaklar. Dolayısıyla çalgının her nevi haramdır. Çalgılı olarak bir şey söylüyorsan haram söylüyorsun, dinliyorsan haram dinliyorsun hesabı vardır. Peki efendim bu çalgıyı ilahiye sokuyorsan o zaman da küfür olur.” diyerek ki
şileri günah işlemekten bu şekilde geri durmalarını şiddetle önermiş.

Haber böyle devam edip gidiyor. Ben buraya bizi ilgilendiren tarafını, özünü aldım..

Şimdi bu haberle ilgili hangi yorumu yazayım diye düşünüyorum. Başım avuçlarımın içinde, düşünüyorum, düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum yazmak için.

Çünkü vahamatten öte rezalet bir açıklama.

Tam din baronlarının istedi
ği biçimde.

Daha açık konu
şmak gerekirse, Haçlı İrticai hareketini yönetlerin istediği biçimde. Zaten Osman Ünlü gibiler ne yazık ki bu irticanın, kullanıldıktan sonra atılacak olan piyonları. Her ne kadar kendilerini hoca, ilahiyatçı gibi ünvanlarla açıklasalar bile.

Soros’un parasıyla Laik Cumhuriyet’i yok etmek için kurgulanan ve
şu seçim arefesinde iyice palazlanarak kendisini gösteren bu irticai hareket, artık iyice  (şahsen beni) korkutur düzeye gelmiştir..

Bir kaç yıl önce (Mavi Nota’ya da yazmı
şımdır) yaşadığım bir olayı kısaca özetleyim konuyla ilgisi olması nedeniyle. Yaşadığım kentte bir film markette çocuklarının izlemesi için film almaya çalışan bir bey (ki bu bey Trabzon’da bir kamu kuruluşunun başında yöneticiymiş, sonradan öğrendim) raflardaki DVD’leri karıştırırken kendisine bir film önermek istedim, çocukları açısından ve Milos Forman’ın yönettiği ve sinema tarihinin başyapıtlarından birisi olan Amadeus filmini önerdim. Yüzüme bakıp “ne bu?” dedi, ben de “Amadeus Mozart’ın hayatı, müzik eksenli bir film” dedim, bunun üzerine yüzünü ekşitip “ben muzik sevmem” (evet ‘muzik’ dedi, ‘müzik’değil) diyerek hiç ilgilenmedi bile.

Yani demem o ki, haçlı irticadan yüz bulan ve onun sermayesi ile palazlanan bu gerici çevreler, alttan alta, için için, halkın cahilli
ğinden de yararlanarak müziğin haram olduğunu, sevilmemesi gereken bir şey olduğunu işleyip durdular.

Bugün ise açıktan açı
ğa sergiliyor tavırlarını.

Osman Ünlü’nün bu açıklaması kesinlikle rastlantı de
ğildir. Planlamış ve zamanlanmış bir açıklamadır.

Ve ben bir müzik gazetesi editörü olarak sadece tebessüm ediyorum bu açıklamaya. Bu ve bu gibi adamların yüzünden dünya islam dininden nefret ediyor inanın.

Pazartesi günü görü
şene değin esen kalın.

Müfit Semih Baylan
Editör
Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.