ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 12 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Rock müziğin daimi ergenleriSayı: 1217 - 26.04.2011


MÜZİK
Foo Fighters
Wasting Light
Sony BMG


MTV rock’ı diye bir
şey hâlâ kalmış olsaydı eğer, en düzeyli örneğini Foo Fighters veriyor olurdu. Amerikalı ekip, ‘Wasting Light’ta da duygu patlamalarına oynayan melodiler, gösterişli gitarlar ve tertemiz bir sound’la popüler Amerikan rock’ının tüm klişelerini yerine getiriyor, ama hâlâ stadyum rock’ı ya da bir ağızdan söylenecek birbirinin aynı marşlar üretemeyecek kadar kendi hallerinde ve içtenler.

Albümdeki parçaların hepsine hayat veren yine Dave Grohl’un kontrollü enerjisi ve güç arayı
şı. Ama bu güç, çağdaşları olan diğer büyüklerden farklı olarak dünyayı ve müzik endüstrisini istila etme gibi kötü bir niyet barındırmıyor içinde. Bunda tabii kendisinin bir frontman olarak personasının da büyük etkisi var. Senelerdir rock müziğin komik, sevilesi ama sıkı çocuğu payesini falsosuz taşıyan Grohl kitlelere hitap etmenin getirdiği müziğin - hatta daha da ileri gidersek insanlığın - kurtarıcısı rolünü sırtlanmamak bir yana kendini bile ciddiye aldığını fazla çaktırmıyor. 

90’lar tavrı
Grohl ve yol arkada
şları hâlâ eski usul rock’ın duyguları harekete geçirici gücüne inanıyor. Bu daha çok 90’lara ait bir tavır ki 90’lar ‘Wasting Light’ın gitar ve baslara sinen Seattle tonlarıyla birlikte müziğine de yansımış. Teenager olmaya dair bir şeyler var Grohl’un enejisinde, ama sorun şu ki bu durum senelerdir hiçbir risk almadan, düzgün ama düz şekilde icra ettikleri müziklerinin de bir parçası. Üstelik tüm enerjisine rağmen fazla sentetik tınlayan prodüksiyonlarıyla da çelişiyor. Bu kadar yetenekli müzisyenlerden çok daha olgun bir müzik duyabileceğimiz aşikar ama daimi ergenliği yetişkinlikle birlikte gelen saflığın kaybına tercih etmek gibi bir seçenek de mevcut.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.