ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1927
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Mevlit-Kantat Dünya prömiyeri / İncesaz geliyor….Sayı: 1216 - 25.04.2011


Posta kutumuza düşen bilgi notlarından haberim oldu.

De
ğerli Selman Ada’nın Orkestra, koro ve solo (tenor-bas) için yazılmış,  Opus:44  son eseridir.

Dünya prömiyeri TRT-Türk üzerinden naklen yayımlanmı
ştır. Orkestra ve koroyu Selman Ada yönetirken solistler ise Murat Karahan ve Tuncay Kurtoğlu’dur.

Posta kutumuza dü
şen bilgilere göre 20 Nisan Çarşamba günü Sultanahmet Meydanı’nda yapılması planlanan prömiyer, hava muhalefeti nedeniyle Muhsin Ertuğrul sahnesinde gerçekleştirilmiştir.

Yukarıda da belirtti
ğim gibi değerli hocamız Selma Ada’nın son eseridir. Yaklaşık olarak bir saat kadar süren prömiyer, ne yalan söyleyeyim pek bir şey anlamış olmama rağmen oldukça hoşuma gitmiştir.

Ayrıca solist Murat Karahan inanılmaz sesi ile bendenizi çokça etkilemi
ş, kalabalık orkestra ise yine bendenize oldukça ilginç görünmüştür.

Bakınız bu esere opera falan diyenlere söylüyorum, bu eser kesinlikle bir opera de
ğildir, bunu itina ile belirtiyorum, bu eser bir kantat’tır.

Süleyman Çelebi’nin ünlü mevlüt kasidesini de
ğerli bestecimiz Selman Ada  kantat formunda bestelemiş ve 20 nisan gecesi Muhsin Ertuğrul sahnesinde Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul Devlet Opera ve Beli Müdürlüklerine ait sanatçılardan oluşan 350 kişik Devlet Opera ve Balesi korosu  ve orkestrası eşliğinde prömiyer gerçekleştirilmiştir.

Konseri dinleyen Devlet Bakanı Egemen Ba
ğış, konser esnasında bir ara gözlerini dinlendirmiş, konser çıkışında ise bir kadın kalabalığın içersinde kendisine:”bakanım, konser sırasında uyudunuz sanırım, eseri pek beğenmediniz galiba” demiş, bunun üzerine kısa bir şaşkınlık yaşayan sayın bakanı, şaşkınlığını gizleyememiş, “yok canım sadece bir ara daldım” diyerek konuyu geçiştirme yoluna giderek ufak çaplı bir basın açıklaması yapmıştır.

Konser sırasında hemen ön sırada oturan iki kadın dinleyici konserin ilk notasından itibaren sabit durmayı becerememi
ş, sürekli olarak sağa ve sola boyun esnetme hareketleri yapmışlardır. Kendilerine gazetem aracılığı ile en derin saygılarımı, sevgilerimi sunup, küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum: Kırmızı tavşan tokalı, kırmızı gözlük çerçeveli, mavi blüz içine beyaz gömlek giymiş pek sevgili hanımefendi, valla herkes hemen arkanızda oturanlar kadar sabırlı olmayabilir.. Size önerim bu gibi durumlarda sabit durabilmeyi bir deneyin lütfen!

Solistlerden Tuncay Kurto
ğlu, ilk bakışta yani dışarıdan bakıldığında tarz olarak biraz daha rock veya metal müziğe yakın gözükse de, tenormuş kendileri. Kendisini tebrik ediyorum, zira hiç öyle saçlarını sağa sola savurup bazı solistlerin yaptığı gibi abidik gubidik hareketler yapmadı.

Ve
şimdi bu değerli tenorumuzun sesi ile ilgili bir şeyler söylemem abesle iştigal olur. Boru değil bu, adam çıkmış orada dünyada ilk kez seslendirilen bir esere solistlik yapıyor!

Ben
şimdi kalkıp, yok olmamış, sol anahtarı, fa minör ile uyum içinde değil, vay efendim orkestra büyük kaçmış, oda orkestrası olsa daha iyi performans sergilenirmiş gibi havadan sudan yorum yapsam, gereksiz olur kanısındayım.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertu
ğrul Günay konsere teşrif etmemişlerdir. Yani açık söylüyorum, bence ayıp etmişlerdir. Dünya prömiyeri bu, ilk fırsatta dünyada turneye çıkacak eserdir aynı zamanda.

Kültür ve Turizm Bakanı’mızın da orada olması gerekliydi. Hiç olmadı gelsin uyusun, biraz dinlenmi
ş olurdu.

Sonuç olarak organizasyon konusunda Ahmet san’a söylenebilecek onca
şey olmasına rağmen son derece güzel bir işe imza atmıştır kendileri.

Ve bu güzel i
şle gurur duyulmuştur.

konserin organizatörlü
ğünü yapan Ahmet San, konserin başlamasına bir saat kala oraya buraya sinirli bir şekilde koştururken görülmüştür!

***

Ve bu yazı için son söz:

Yarın ak
şam (26.4.2011) Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi salonunda, Türk Müziği’nde son yılların flaş gurubu İncesaz Müzik Topluğunun ağırlayacağız.  İncesaz’ın solisti sevgili Dilek Türkan, Mavi Nota Müzik Ödülü’nü alarak 2008 yılı sanatçısı seçilmişti.

Çok ola
ğanüstü bir aksilik olmaz ise bende konserde olacağım. Konserle ilgili izlenimlerimi Çarşamba günü sizlerle paylaşacağım.

Haydi
şimdi konsere….


Çar
şamba günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.