ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Konserlere gider, sahnede kendimi görürdüm”Sayı: 1215 - 22.04.2011


Bunca yıldır modayla uğraşırken, müzik nereden çıktı?
İlkokulda bir opera gösterisi izlemiş, çok etkilenmiştim. Okulda korodaydım. Konservatuarı çok istedim fakat babamın geldiği yer tekstildi. Dört kardeş okul çıkışı annemizin, babamızın atölyesine gidiyorduk. Kader mesleğimizdi, tekstil. Ümit (Ünal) çok önemli bir çıkış yaptı. Marmara Güzel Sanatlar’da tekstil eğitimi aldı ve tekstilin terziliğinden sıyrıldı. Babamla Ümit’i okula bırakırdık. Hüzünlenirdim, “Ben de bir gün bu arabadan ineceğim” diye…

Siz üniversiteye gitmediniz…
Babam tekstil okumamı istedi. “Tekstil ö
ğreneceksem yanında öğrenirim” demiştim. “Halil Yaşar Üniversitesi’nden mezunum” demek istiyorum. Ümit Ünal markasını yönetiyoruz. Ama bir yanım müzikte kaldı. Babamın bir mikrofonu vardı, gece uyandırır, “Kalk şarkı söyle kız” derdi. Gecenin ikisinde şarkı söylüyordum.

Ne söylerdiniz?
Şimdi Uzaklardasın’, babamın en sevdiği şarkıydı. O şarkı aklıma geldiğinde çok duygulanıyorum. Babam şimdi uzaklarda gerçekten, 2005’te vefat etti. Albümü de ona ithaf ettim. Müzik tutkusunu erteledim. Bu arada şarkılar yaptım. Konsere gidiyor, sahnede kendimi görüyordum. O şarkıyı kendim okuyormuş gibi hissederdim.

Hangi noktada “Artık albüm yapayım” dediniz?
Ümit “Sevtap bir
şeyler yapman gerekiyor” diye desteklerdi. Akademi İstanbul’da piyano dersleri alarak başladım. Müzik kültürü, solfej dersleri aldım. Sonra gitar aşkım başladı. Albümdeki şarkılar gitarla yapılmıştır. Biriktirdiklerimi çıkarma isteğini hissettim. “Albüm yapmalıyım” dedim. 2007’de Zerrin Özer ‘Ama Bazen’ diye bir şarkımı dinlemiş. Albümüne almak istedi, havalara uçtum. Çağan Irmak da “Ben ‘Ama Bazen’e klip çekerim” demiş. Üzerimde bir sihir olduğunu hissediyordum.

Evde ne dinlenirdi?
Babam Zeki Müren â
şığıydı. Ablam Bergen, Müslüm Gürses dinlerdi. Gönlüm rock’taydı. Edith Piaf’a, Alanis Morissette’e hayranım, Björk zaten tartışılmaz.

Albümde yalnızlık, güvensizlik, mutsuzluk tadı a
ğırlıkta…
Biraz karanlık bir durumu var. Çocukluktan kalma bir
şey mi bilmiyorum… Çocukluğumuzu çok yaşayamadık. Erken yaşta başladı hayat sorumluluğumuz. Oynamak isterdim, babam izin vermezdi. Tezgâhın altında uyurduk, annem bizi eve götürürdü.

Albüm ilk dinledi
ğimde Nazan Öncel’i anımsattı biraz bana…
Birçok insan söylüyor. Rahatsız olmuyorum, mutlu oluyorum. Ekol haline gelmi
ş bir sanatçı. Hayatla bir kavgası var. Ama çok fazla dinlemem.

‘Durdurun’ diye bir
şarkınız var. “Dünya meselelerine dair de sözüm olsun” mu dediniz?
Asla öyle de
ğil. Bir pazar, televizyon izlerken yazdım. Yine bir karışıklık vardı. Ağlayan anneler, şehitler… Ağlamaya başladım. “Gidişat iyi değil, birileri durdurmalı” diye düşünürken ‘Durdurun bu dünyayı’ çıktı.

‘Kaptan’ı albüme almanızın özel bir sebebi var mı?
Ne zaman arkada
şlarım cover şarkılar okusa ‘Kaptan’ı isterdim. Nâzım Hikmet’i çok seviyorum. Cem Karaca da çok tanışmak istediğim bir insandı. Tanıştım da. Albüme başlamamıştım, Nâzım Hikmet’i anlatan bir belgesel izliyordum. Cem Karaca bu şarkıyı okudu. Ertesi gün Ümit’le çalışırken mırıldandım. “Yeni şarkı mı?” dedi. “Yok Ümitcim, Nâzım Hikmet’in şiiri, Cem Karaca’nın bestesi. Albümü başarabilirsem bu şarkıyı çok istiyorum” dedim. “Neden olmasın?” dedi. O ara, bir arkadaşım rüyasında beni görmüş. “Sahneye çıkacaksın ama ‘Çıkmayacağım’ diyorsun. Seni sahneye itiyorum, Cem Karaca’dan bir şarkı okuyorsun” dedi. “Hangi şarkı Ahu?” dedim, “Kaptan” dedi. Tüylerim diken diken oldu. Cem Karaca’nın oğluyla eşine ulaştım. Fiyat verdiler, “Arkamda plak şirketi yok. Cem Karaca’nın, Nâzım Hikmet’in adını yaşatmak adına yapıyorum. Lütfen indirim yapın” dedim. Fiyat yarı yarıya düştü. Ödemeyi albüm bitince yapmak istedim, “15 günde vermelisiniz” dediler. Hesabıma baktım, Zerrin Özer’den telif yatmış. Çok sihirli şeyler oldu.

Neden Ümit Ünal’ın hiç sözü yok?
Ümit’in hikâyelerini be
ş dakikaya sığdırmak zor. Uzun zamandır yazıyor, kitap hazırlığında. Ne zaman okusam gözyaşlarına boğuluyorum çok derin...

Hayatınızda nasıl bir yeri vardır?
İnsan ailesini seçemez ama birbirimiz için seçildiğimizi düşünüyorum. Kardeş olmasaydık mutlaka bir şekilde karşılaşacaktık ve yine kenetlenecektik diye düşünüyorum. Çok iyi dost olacaktık, belki sevgili olacaktık. Ruh ikizim olarak görüyorum onu.

Her
şeyinizi paylaşır mısınız? Âşık olduğunuzda, mutsuzken…
Kesinlikle. Ben daha gerçekçiyim ama Ümit gerçek bir sanatçı. Bu i
şi çok idealist bir şekilde devam ettiriyor. Her şeyimi bilir. Mutlu olduğunda, başına bir şey geldiğinde beni arar. Hayatı beraber taşıyoruz.

Foto
ğraf: Tekstil KADER mesleğimizdi. Ama bir yanım hep müzikte kaldı. Çocukken babam gece uyandırır, Kalk ŞARKI SÖYLE KIZ derdi FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.