ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


O tişörtün hikâyesiSayı: 1214 - 21.04.2011


Aile grubu sayılabilecek Mano Negra zamanlarından beri takipte olduğumuz Manu Chao’nun iki günlük ıstanbul konseri bir süredir dost meclislerinde muhabbet konusu… Işık hızıyla tükenen biletleriyle, Babylon gibi küçük bir mekânı seçmesiyle, acaba Tünel Meydanı’na çıkıp söyleyecek mi bahisleriyle… Pazartesi gecesi ilk konserden sonra muhabbet trafiğine bir başlık daha eklendi. Önünde ‘Freedom to Ahmet şık& Nedim şener’ (Ahmet şık ve Nedim şener’e Özgürlük) yazan o tişört… Davulun üzerinde duruşuyla havlu zannedenler vardı ama değildi.

Olaylar
şöyle gelişti. Manu Chao’nun Türkiye’ye ilk gelişi değil, bir miktar bilgi sahibi. Kendisinin dünya görüşü malum. Geldiğinde buralardan edindiği Galatasaray formasıyla bir konsere çıkmışğı var. Ama daha mühimi neler olup bittiği anlatıldığında destek olmak için bir Sulukule tişörtü giyerek poz verdiğini, böylece Sulukule’de mahalleleri tepelerine yıkılanlara selam ettiğini biliyoruz.

Bir foto
ğraf alsak…
Birkaç hafta evvel Ahmet
şık ve Nedim şener’in arkadaşları Manu Chao’ya bir mail yolladılar. Dediler ki böyle böyle… Bu insanların başına şu geldi, bir kitap üzerinden ne fırtınalar koptu. Hâlâ içerideler, üstelik ortada daha iddianame bile yok.

Konser öncesinde sesler son
kez kontrol edilirken Beşiktaş ozalitçilerinde nihai haline kavuşmuş olan ‘Freedom to Ahmet şık& Nedim şener’ yazılı o tişört kendisine armağan edildi. Derhal davulun üzerindeki yerini buldu mesaj. Manu Chao da Ahmet ve Nedim için özgürlük istiyordu.

İnsanoğlu yetinmiyor. Konser sonrası o arkadaşlar Manu Chao’nun dibinde bittiler. şu tişörtle bir fotoğrafınızı çeksek? Tarihe bir de böyle kayıt düşsek…

O kadar kolay i
şler değil bunlar. 10 yıllık arkadaşı Viki Ciprut’un coşkulu gayreti olmasa hele çok zor. Göz nahiyesine kaz ayağı model kırışıklıkları olan kısa pantolonlu bir oğlan çocuğu gibi ortalıkta gezinen Manu Chao, “Tamam” diyor. Artık top Muhsin’de…

Neye devrim denir?
Bir ara ekiple muhabbet ederken, isminin Login oldu
ğunu öğrendiğimiz arkadaş Balkan kırığı çok tatlı bir Türkçe’yle konuşmaya başlıyor. Son durağı dün geceki ıstanbul konseri olan Balkan turnesinde görev alan Üsküplü Login, Türk Dili ve Edebiyatı okumuş. “Neden?” diyorum şaşırarak, tamamen ‘gıcıklıktanmış’. “Diğer dilleri herkes istiyor” diyor. Turnenin şoförlerden birinin de iyi derecede Türkçe konuştuğunu duyduk.

Neden burayı tercih etti
ğine gelirsek. 2002’de ıstanbul’a geldiğinde bir gece, boşken görmüş Manu Chao Babylon’u ve meftunu olmuş. Zaten umumiyetle küçük mekân seviyor. Hatta tarihi bile belli olmayan, kulaktan kulağa yayılan spontan konserleri… Yaşadığı Barcelona’da, gerçekten bir evin salonu büyüklüğündeki sokak müzisyenleri lokali Mariachi’de böyle ani konserleri meşhur.

O gece kendisini Tünel Meydanı’na davet eden Facebook gruplarından söz etti
ğimizde, laf kendiliğinden Facebook devrimlerine geldi. “Ancak vadesi dolan gider. Mübarek’in zamanı gelmese Facebook ne yapacaktı” dedi Manu Chao. Sokaktan gelmiş, sokağın gücüne inanıyor. “Hem ben devrim lafından korkarım. Çok büyük gelir bana” diyor. “Ancak tabiatınkilere devrim denir. Senede dört defa olan devrimler var ya… ılkbahar, yaz, sonbahar, kış…”

Kim bilir dünyanın neresindeki hangi konserinde, bir gün yine kar
şımıza çıkabilir o tişört.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.