ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Johnny Cash’in Saklı Hazinelerini KaçırmayınSayı: 1211 - 18.04.2011


“Hello, I’m Johnny Cash” yani “Merhaba, ben Johnny Cash” diye açardı her konserini siyah giyen adam. Haliyle Johnny Cash’in albümünden bahsedilecek bir yazı da böyle açılmalı dedik. 20. yüzyılın tartışmasız en önemli müzisyenlerinden biri olan Johnny Cash, daha önce duymadığımız şarkılarıyla karşımızda bu kez. Sony Music etiketiyle yayınlanan iki CD’lik Johnny Cash - Personal File: Bootleg Vol 1 albümünde, sanatçının 1973 ve 1982 yılları arasındaki solo performansları yer alıyor.

Bu şarkıların hepsi favori

Bir albüm, iki CD’den de oluşsa, 20- 30 şarkıdan fazlasını beklemek genellikle iyimserliğe girer. Ama Johnny Cash - Personal File: Bootleg Vol 1’da Cash’in tam 49 özel kaydı yer alıyor. Şarkılar ağırlıklı olarak 1973’te kaydedilmiş ve Cash’in Tennesse’deki “House of Cash” ismini alan evindeki gizli kalmış kişisel kayıtlarından oluşuyor. Cash şarkı aralarında bol bol dinleyicilerle konuşuyor, hikâyeler anlatıyor. O zaman anlıyorsunuz “siyah giyen adam”ı ne kadar özlediğinizi. Favori şarkı seçmek ise gerçekten zor...

İnsanın içinin cız etmesi için Johnny Cash’in, büyük aşkı ve karısı June Carter’ın ölümünden yalnızca dört ay sonra, eylül 2003’te hayatını kaybettiğini hatırlamak yeterli. O zaman Cash’in karizmatik, hüzünlü ve boğuk sesi, normalde olduğundan daha da acıklı geliyor insana. Şarkılarını söylerken bu kadar hisseden bir adam daha dünyaya zor gelir.

Yayınlanmamış şarkılar

Bu arada Johnny Cash - Personal File: Bootleg Vol 1’ın dışında, elimizde bir de From Memphis To Hollywood: Bootleg Vol 2 var. Hani tek albümde 49 şarkı bulmak nimet gibi demiştik ya, aynı durum bu albüm için de geçerli. Çünkü albümün ikincisi olan From Memphis To Hollywood: Bootleg Vol 2’de prodüktör Gregg Geller, Johnny Cash’in 1950’li ve 1960’lı yıllarda kaydettiği ve çoğu yayınlanmamış çalışmalarından 57 tanesini gün yüzüne çıkarıyor. Bootleg Vol 2’nin ilk CD’sinde 1954 sonlarından 1957’nin sonlarına kadar Cash’in Memphis, Sun Records’taki yaşamı ve eserleri göz önüne serilirken; ikinci CD’de ise Columbia Records’taki 1958-1969 yılları arasındaki çalışmaları Johnny Cash hayranların beğenisine sunuluyor.

Müzikal geçmişinin özeti

Johnny Cash’in sesinde ve kayıtlarında folk, country, rock’n roll ve blues’u her zaman bulabilirsiniz. Bu iki albümde de Cash’in uzun yıllara dayanan müzikal geçmişini, iniş çıkışlarını, tutkusunu bulabilir, şarkı aralarındaki konuşmalarıyla elinizde olmadan hüzünlenebilirsiniz. Sadece Cash’e ait olduğu bilinerek bile torpil geçilmesi gereken iki albüm var önümüzde, ister hiç dinlemeden arşivinize koyuverin, ister eskitene kadar dinleyin bunları.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.